Zprávy

Nesmrtelná Insania aneb čtvrtstoletí let revolty v crossoveru

Nesmrtelná Insania aneb čtvrtstoletí let revolty v crossoveru

redakce | Zprávy | 11.09.2012

Je to čtvrt století od okamžiku, kdy hudební těleso INSANIA poprvé vyslalo do okolí své podvratné noty. Insania, která dodnes kolísá na pomezí hardcore a metalu, nasadila od samého počátku zběsilé tempo. „Šlo nám jen o to, hrát co nejrychleji a nejtvrději,“ říkají o těch letech původní členové. Po několika koncertech a po vydání dema Possessed by Insania v roce 988 srazila kapelu v rozletu brněnská StB, která v satanisticky laděných textech spatřovala výzvu k odboji proti systému. Insania se stáhla do podzemí a dále působila pod maskovacím názvem Skimmed, pod nímž roku 990 vydává LP New Insanity, jednu z prvních nezávislých desek v tehdejším Československu. Skimmed koncertují v několika evropských zemích a roku 992 ukončují činnost.

V roce 992 zakládající člen Poly obnovuje Insanii v novém složení s bubeníkem BlackDrumem, zvolňují tempo a vydávají se do temnějších vod, ovlivnění v té době přírodní mystikou a J.R.R. Tolkienem. Vzniká demo R.U.DEAD? (992) a v roce 994 vychází na anarchistické značce Malárie rec. album Crossfade, které slaví úspěch i v zahraničí. Následují alba: God Is Insane… Join Him! (Taga, 996), Virtu-ritual (Indies, 998), záznam z koncertního turné po USA Recycling & Live in Seattle (CBR, 000) a Tamto remixuje Insanii (Tamto, 001).

Album Rock´n´Freud (X Production, 008) vítězí v anketě hudebních kritiků Anděl v kategorii hard&heavy, zatímco předchozí alba Trans-Mystic Anarchy (X Production, 001) a OUT (X Production, 004) se dočkala užší nominace. Zatím poslední album Kult hyeny (X Production, 010) se dočkalo andělské nominace a posléze ocenění Album roku v anketě Břitva.

Kapela si za dobu své existence vysloužila uznání Jello Biafry (ze sanfranciských Dead Kennedys) a vystupovala např. s Voivod, No Means No či Killing Joke. Do dnešního dne odehrála na 650 koncertů (do nichž není započítáno cca 150 koncertů Skimmed), většinou v českých a slovenských rockových klubech a na festivalech, ale hrála taky v Polsku, Německu, Maďarsku či USA.

Insania se nenechává svazovat formátem crossover, hardcore či metal, ale vstřebává širší vlivy, díky čemuž nebyla nikdy jednoznačně zařaditelná. Texty si střílejí z autorit, konformity myšlení, stádnosti za pomoci sarkasmu, cílených provokací či černého humoru. Její revolta „na prknech, co znamenají podsvětí“ letos oslaví čtvrtstoletí trvání.

Insania provede živý řez ČTVRTSTOLETÍM + hosté z pravěku!!!
6.10.2012 20:00
Fléda, Brno

http://www.insania.freemusic.cz/
http://bandzone.cz/insania
http://www.facebook.com/insaniacz
http://myspace.com/insaniamusic
http://twitter.com/outsania

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart mají debutové LP

redakce 18.10.2019

Debutové album Code Name Linhart, na kterém se potkávají dobře známé tváře nejen plzeňské scény Návrat ke kořenům.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.

Prago Union v říjnu s novou deskou

redakce 18.10.2019

Kato byl od začátku roku zavřený v maringotce, kam přemístil své studio Strojovna a zužitkovával materiál nashromážděný od alba Smrt Žije.

KlipyTipy: TaxiWars – Drop Shot

redakce 17.10.2019

Aktuálním příspěvkem do série Toutpartour Sessions jsou TaxiWars, kteří představí svou novou desku také v Praze.

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

dokruhu: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost.

redakce 16.10.2019

Dokruhu učarovalo temné hlasité country ze Skalistých hor, přidali k němu zkušenosti nabyté v lokální diy scéně a spoustu vášně a energie. Debut vydává Full Moon Forum.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.