Zprávy / Offtopic-Novinky

Irácký film Homeland získal cenu Doc Alliance Selection Award

Irácký film Homeland získal cenu Doc Alliance Selection Award

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 11.08.2015

Film Homeland (Iraq Year Zero) režiséra Abbáse Fahdela vyhrál cenu Doc Alliance Selection Award, kterou uděluje 7 klíčových evropských festivalů. Vítězný dokument je rozdělený do dvou částí – natočených před invazí americké armády a po válce – a je zásadní zprávou o přelomu ve vývoji země. Namísto zpravodajských zkratek o Iráku přináší působivý portrét života v něm. Režisér Fahdel cenu převzal o víkendu na filmovém festivalu v Locarnu.

Homeland (Iraq Year Zero) režiséra Abbáse Fahdela sleduje dopad války na obyvatele Iráku. Prostřednictvím dvou dílů se pokouší nahlédnout život obyvatel Iráku před a po invazi amerických vojsk. "Film Homeland je mistrovsky natočená a zkomponovaná rodinná kronika, která na pozadí okupace a diktátorské nadvlády v Iráku přibližuje strastiplný život obyčejné rodiny, jejímž jediným přáním je normálně žít," řekla o filmu porota.


"Normy a hodnoty v mé zemi se zcela převrátily," komentuje svůj vztahu k Iráku Abbás Fahdel, žijící ve francouzském exilu. "Co by se se mnou stalo, kdybych zůstal v Iráku? Takový typ otázek jsem si kladl s trochou zběsilé a navždy neukojitelné zvědavosti," dodává. Jeho film zvítězil nejprve v mezinárodní soutěži švýcarského festivalu Visions du Réel a teď se prosadil i v konkurenci Doc Alliance Selection Award. V očích poroty Homeland (Iraq Year Zero) předčil dalších 6 filmů, které přibližují například život na Borneu, Ukrajině, v Egyptě během nepokojů v roce 2011 anebo v Srbsku. "Mezi 3700 snímky, které za poslední rok porota zhlédla, upoutal tento výjimečný dokumentární film okamžitě naši pozornost a dostal se do výběru pro ročník 2015. Je především referenčním snímkem pro všechny, kdo chtějí porozumět historii i současným událostem na Blízkém východě. Jedná se nejen o krásný, ale především o zcela zásadní filmový počin, který musel být natočen a který je nezbytné vidět," říká o vítězném filmu ředitel Visions du Réel Luciano Barisone.

Cenu Doc Alliance Selection Award uděluje od roku 2008 sdružení sedmi dokumentárních festivalů CPH:DOX, Docs Against Gravity FF, Doclisboa, DOK Leipzig, FID Marseille, MFDF Jihlava a Visions du Réel. Každý ze zúčastněných festivalů nominoval na cenu jeden snímek. Cena je společně s online dokumentárním portálem DAFilms.cz klíčovým projektem sdružení, jež si klade za cíl rozvoj spolupráce mezi filmovými festivaly.

Info

Doc Alliance Selection Award

www.facebook.com/DAFilmsCZ
www.dafilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.