Zprávy / Offtopic-Novinky

Irácký film Homeland získal cenu Doc Alliance Selection Award

Irácký film Homeland získal cenu Doc Alliance Selection Award

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 11.08.2015

Film Homeland (Iraq Year Zero) režiséra Abbáse Fahdela vyhrál cenu Doc Alliance Selection Award, kterou uděluje 7 klíčových evropských festivalů. Vítězný dokument je rozdělený do dvou částí – natočených před invazí americké armády a po válce – a je zásadní zprávou o přelomu ve vývoji země. Namísto zpravodajských zkratek o Iráku přináší působivý portrét života v něm. Režisér Fahdel cenu převzal o víkendu na filmovém festivalu v Locarnu.

Homeland (Iraq Year Zero) režiséra Abbáse Fahdela sleduje dopad války na obyvatele Iráku. Prostřednictvím dvou dílů se pokouší nahlédnout život obyvatel Iráku před a po invazi amerických vojsk. "Film Homeland je mistrovsky natočená a zkomponovaná rodinná kronika, která na pozadí okupace a diktátorské nadvlády v Iráku přibližuje strastiplný život obyčejné rodiny, jejímž jediným přáním je normálně žít," řekla o filmu porota.


"Normy a hodnoty v mé zemi se zcela převrátily," komentuje svůj vztahu k Iráku Abbás Fahdel, žijící ve francouzském exilu. "Co by se se mnou stalo, kdybych zůstal v Iráku? Takový typ otázek jsem si kladl s trochou zběsilé a navždy neukojitelné zvědavosti," dodává. Jeho film zvítězil nejprve v mezinárodní soutěži švýcarského festivalu Visions du Réel a teď se prosadil i v konkurenci Doc Alliance Selection Award. V očích poroty Homeland (Iraq Year Zero) předčil dalších 6 filmů, které přibližují například život na Borneu, Ukrajině, v Egyptě během nepokojů v roce 2011 anebo v Srbsku. "Mezi 3700 snímky, které za poslední rok porota zhlédla, upoutal tento výjimečný dokumentární film okamžitě naši pozornost a dostal se do výběru pro ročník 2015. Je především referenčním snímkem pro všechny, kdo chtějí porozumět historii i současným událostem na Blízkém východě. Jedná se nejen o krásný, ale především o zcela zásadní filmový počin, který musel být natočen a který je nezbytné vidět," říká o vítězném filmu ředitel Visions du Réel Luciano Barisone.

Cenu Doc Alliance Selection Award uděluje od roku 2008 sdružení sedmi dokumentárních festivalů CPH:DOX, Docs Against Gravity FF, Doclisboa, DOK Leipzig, FID Marseille, MFDF Jihlava a Visions du Réel. Každý ze zúčastněných festivalů nominoval na cenu jeden snímek. Cena je společně s online dokumentárním portálem DAFilms.cz klíčovým projektem sdružení, jež si klade za cíl rozvoj spolupráce mezi filmovými festivaly.

Info

Doc Alliance Selection Award

www.facebook.com/DAFilmsCZ
www.dafilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.

Je tu december a s ním nový klip Noisecut

redakce 23.12.2019

Singel obnovenej kapely je zachytením súčasného zvuku kapely, kde sú v rovnováhe akustické nástroje a elektronické zvuky.

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.