Zprávy / Offtopic-Novinky

Irácký film Homeland získal cenu Doc Alliance Selection Award

Irácký film Homeland získal cenu Doc Alliance Selection Award

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 11.08.2015

Film Homeland (Iraq Year Zero) režiséra Abbáse Fahdela vyhrál cenu Doc Alliance Selection Award, kterou uděluje 7 klíčových evropských festivalů. Vítězný dokument je rozdělený do dvou částí – natočených před invazí americké armády a po válce – a je zásadní zprávou o přelomu ve vývoji země. Namísto zpravodajských zkratek o Iráku přináší působivý portrét života v něm. Režisér Fahdel cenu převzal o víkendu na filmovém festivalu v Locarnu.

Homeland (Iraq Year Zero) režiséra Abbáse Fahdela sleduje dopad války na obyvatele Iráku. Prostřednictvím dvou dílů se pokouší nahlédnout život obyvatel Iráku před a po invazi amerických vojsk. "Film Homeland je mistrovsky natočená a zkomponovaná rodinná kronika, která na pozadí okupace a diktátorské nadvlády v Iráku přibližuje strastiplný život obyčejné rodiny, jejímž jediným přáním je normálně žít," řekla o filmu porota.


"Normy a hodnoty v mé zemi se zcela převrátily," komentuje svůj vztahu k Iráku Abbás Fahdel, žijící ve francouzském exilu. "Co by se se mnou stalo, kdybych zůstal v Iráku? Takový typ otázek jsem si kladl s trochou zběsilé a navždy neukojitelné zvědavosti," dodává. Jeho film zvítězil nejprve v mezinárodní soutěži švýcarského festivalu Visions du Réel a teď se prosadil i v konkurenci Doc Alliance Selection Award. V očích poroty Homeland (Iraq Year Zero) předčil dalších 6 filmů, které přibližují například život na Borneu, Ukrajině, v Egyptě během nepokojů v roce 2011 anebo v Srbsku. "Mezi 3700 snímky, které za poslední rok porota zhlédla, upoutal tento výjimečný dokumentární film okamžitě naši pozornost a dostal se do výběru pro ročník 2015. Je především referenčním snímkem pro všechny, kdo chtějí porozumět historii i současným událostem na Blízkém východě. Jedná se nejen o krásný, ale především o zcela zásadní filmový počin, který musel být natočen a který je nezbytné vidět," říká o vítězném filmu ředitel Visions du Réel Luciano Barisone.

Cenu Doc Alliance Selection Award uděluje od roku 2008 sdružení sedmi dokumentárních festivalů CPH:DOX, Docs Against Gravity FF, Doclisboa, DOK Leipzig, FID Marseille, MFDF Jihlava a Visions du Réel. Každý ze zúčastněných festivalů nominoval na cenu jeden snímek. Cena je společně s online dokumentárním portálem DAFilms.cz klíčovým projektem sdružení, jež si klade za cíl rozvoj spolupráce mezi filmovými festivaly.

Info

Doc Alliance Selection Award

www.facebook.com/DAFilmsCZ
www.dafilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?