Zprávy / Pozvánky

Jablonecké kulturní léto: line-up snů

Jablonecké kulturní léto: line-up snů

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.05.2016

Desáté výročí slaví Jablonecké kulturní léto přímo luxusním programem. Akce se koná v otevřeném amfiteátru, ve zklidněné zóně, v samém centru Jablonce nad Nisou, na tzv. Letní scéně Eurocentra. Představení začínají vždy od 17 hodin a vstup na ně je zdarma, jsou tak dostupná i rodičům s malými dětmi, seniorům, nebo např. postiženým z blízkého Domova Maxov. Nadžánrový line-up nabízí to nejlepší z mezinárodní hudební scény, je se na co těšit.

Vieux Farka Touré Trio (Mali)
Malijský zpěvák a písničkář zabírá neuvěřitelné žánrové rozpětí od tradiční africké lidové hudby, přes soul, blues a reggae, až po rock. Spolupracoval s mnoha - Derek Trucks, John Scofield, Dave Matthews, a samozřejmě se svým otcem, Ali Farkou Touré. V roce 2010 vystoupil po boku Shakiry, Alicie Keys, and K’naana na úvodním ceremoniálu světového poháru FIFA v Jihoafrické republice. Tourého rozsáhlé pole vlivů a realizované spolupráce, jeho duchaplné a uchopitelné skladby a jeho pevné ukotvení v tradiční hudbě z něj udělaly jednoho z mezinárodně nejuznávanějších afrických hudebníků dneška. Na aktuálním turné zpěváka doprovodí Valery “Valess” Assouan na baskytaru a Mamadou Kone na bicí, oba dva rodáci z Mali.


MiraMundo (Brazílie/Mexiko/Španělsko/Itálie)
Hudebník Luiz Murá opustil rodnou Brazíli na cestě za hledáním inspirace v hudbě odlišných kultur. Na své cestě zformoval skupinu z umělců, se stejně nespoutanými dušemi, jako má on. MiraMundo je kolektiv profesionálních hudebníků, písničkářů a kamarádům kteří rádi zahrají ve velkých divadlech i malých jazzových klubech. Repertoár kapely je postaven na základě brazilských hudebních žánrů a cikánských kořenech, které obohacují netradiční spojení mezi odlišnými hudebními tradicemi celého světa. Její autorské písně jsou někdy velice niterné, jiné zas dokáží rozproudit .


Erik & Worldly Savages (Srbsko/Anglie/Kanada)
Kapela vynikajících hudebníků čerpá z balkánských kořenů, k nimiž přidala punkrockovou energii a okořenila je vlivy současné západní populární hudby. Jejich repertoár je energický, vtipný a nakažlivý. Z hudebníků čiší kreativita a vitalita, které se dobře doplňují s jejich profesní znalostí a prožitou zkušeností. Skupinu založil roku 2008 kanadský hudebník Erik Mut, který se vydal do Evropy hledat tvůrčí inspiraci v slovanské, keltské a germánské hudbě, aby se nakonec usídlil v srbském v Brodě. Kapela byla kosmopolitní již od počátku. Erik projekt sestavil z především srbských muzikantů, přinášejících si různorodou zkušenost s rockovou i lidovou hudbou. Worldly Savages se za dobu své relativně krátké existence stačili představit kromě domácího Srbska také v Kanadě, USA, Francii, Mexiku, Chile, na Ukrajině a v Rusku, ve Velké Británii, Portugalsku, Německu, Rakousku ale i na Slovensku a v České repulice.


Rackhouse Pilfer (Irsko)
Skupině se podařilo přirozeně spojit irskou lidovou hudbu s americkými tradičními styly, aby vznikl repertoár s tepajícím rytmem a vřelými a překvapivými melodiemi. Rackhouse Pilfer vznikli v roce 2012 nenuceně během jamování muzikantů v jednom baru v irském Sligu. Již v roce 2013 vydali první album Back to the Country a v témže roce se i vydali na své první evropské turné se zastávkami ve Švýcarsku, Francii a Itálii. V roce 2014 odcestovali do Nashvillu, kde kromě natočení svého již třetího Love And Havoc alba byli pozváni na živém účinkování v Station Inn, legendárním bluegrassovém koncertním prostoru. Byli také požádáni o účinkování pro živé internetové vysílání ve Viva Nashvegas. Skupina se těší stále většímu úspěchu u širokého publika v domácím Irsku i ve Spojených státech a její úspěch je prakticky nezadržitelný.


Bent Knee (USA)
Parta z Bostonu sloučila ty nejextrémnější konce rocku, popu a avantgardní hudby dohromady a ukázala, že tyto věci se vzájemně nevylučují, jak si většina lidí myslí. Čerpá z klasických vlivů, jsou v ní cítit King Crimson, ale i Dark Electro Pop a moderní taneční hudba. V impulzivní šestici demokratických entit se závratně vysoké standardy a odhodláním září frontmanka a klávesistka Courtney Swain se svými multioktávovovými vokály a znepokojujícími osobními texty. Skupina odehrála více než 300 koncertů ve Spojených státech, Kanadě a Japonsku, stala se už také hlavní hvězdou na významných amerických festivalech a místech jako The Lincoln Center, ROSfest, Tulsa Center of the Universe a Campbell Bay Music Fest. Na letním evropském turné skupina představí nové album "Say So", které vychází v květnu. Jablonec bude prvním a zatím jediným místem v České republice, kde Bent Knee vystoupí.


Fofoulah (Senegal/Gambie/Velká Británie)
Fofoulah je londýnská skupina mísící senegalský zpěv a západoafrické rytmy s dubovými basovými linkami, sci-fi syntezátory, syrovými rockovými kytarovými zvuky, intezivními funkovými groovy a jazzovými postupy. Skupinu tvoří členové známí ze skupiny Sensational Space Shifters Roberta Planta a skupin Juju, Three Trapped Tigers, I.R.O.K., Red Snapper nebo projektu Outhouse Ruhabi pod hlavičkou Loop Collective. Zvuk typický pro Fofoulah je jedinečný nejen na britské hudební scéně. Poprvé v Čechách!


Yo Soy Indigo (USA/Anglie/Slovensko/Česká republika)
Americká zpěvačka a skladatelka Emily Thiel pochází z Connecticutu, ale usadila se v Praze a založila tu hudební skupinu s netradičním názvem Yo Soy Indigo. Její hudba je originální fúzí mnoha vlivů a kapela tomu zjednodušeně říká folk-funk. Do kapely si vybrala vesměs spolehlivé hudebníky pražského „národnostního tavicího kotle“. Nejznámějšího muzikanta najdeme na postu basisty. Je jím bývalý dlouholetý člen tria -123min. Fredrik Janáček. Ale i ostatní jména slibují skvělý zážitek: klávesista Mark Newson, bubeník Dušan Černák, perkusista Max Deyes a houslista Andy Fell.

Info

Jablonecké kulturní léto 2016
7. 7. – 25. 8. 2016

www.eurocentrumjablonec.cz/akce/program-akci

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce 27.09.2021

Progově velkolepé plochy i mathová rozlámanost, syrovost lidové hudby i sofistikovanost: to je projekt PoiL Ueda, který se představí v Punctu.

Underdogs' slaví páté narozeniny

redakce 27.09.2021

Akce se uskuteční na dvou pódiích se vystřídá široké hudební spektrum tuzemských i zahraničních vystupujících.

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

redakce 26.09.2021

Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout.

Jednota představí japonskou skladatelku Ichiko Aoba

redakce 24.09.2021

Výjimečný úkaz japonské scény se představí v komorním prostoru pražského Puncta v rámci série Jednota.

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace