Zprávy / Offtopic-Novinky

Jak se vařil druhý Candide

Jak se vařil druhý Candide

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 06.10.2015

Ve středu 7.10. se dočkají všichni ti, kteří již dlouho vyhlíželi druhý díl komiksové trilogie Candide. S prvním dílem vyšla i limitovaná verze s certifikátem a litografií, což bylo vůbec poprvé v České republice u komiksu domácí tvorby. Komiks byl přijat velice kladně a bylo jen nasnadě u dalšího dílu vyzkoušet zase něco nového a neohraného v rámci České republiky. A tak vydavatele napadla figurka! Tedy vlastně napadla přímo samotného autora, Karla Jerieho, který už dříve spolupracoval na projektu, kdy dle jeho kreseb vznikaly přímo celé sochy. Plán se mohl rozjet.

Jako nakladatelství samozřejmě s podobnou výrobou neměli v BB/art moc zkušeností, takže se museli obrátit na profesionála v daném oboru a tím byla firma Hannah. Rozhodování nad výběrem postavy, která bude zvěčněna do podoby cínové figurky, bylo jednoduché. Octobriana byla jasná volba. Je známá, zajímavá a je to žena. Tedy silná žena, hrdinka a je sexy. Navíc fiktivní postava z neurčeného časového období, čímž nám odpadl proces dohledávání detailů ohledně oblečení a celkové vizáže. Základní "známý" vzhled Octobriany (blond vlasy a rudá hvězda) zůstal zachován a byl doplněn (vylepšen) o Karlovu tvořivost v souladu se světem komiksového Candida.

Stačilo tedy jen počkat na podklady od tvůrce a mohlo se přejít k výrobě. Proces výroby pak nejlépe popisuje přímo pan Pavel Zachoval z firmy Hannah: "Podle obdržených nákresů náš výtvarník vyhotovil v požadovaném měřítku vlastní originál. Dalším krokem bylo zhotovení formy. Po vytvrzení dílu formy následovalo konečně odlévání, poté čištění a… kompletace. Sestavené figurky jsou natřeny základovou barvou a dále již dle dodaných podkladů domalovávány."

Proč vlastně dvě verze? Tedy dohromady tři(!) varianty obálky? Opět za to může samotný autor, Karel Jerie. Zatímco obálka klasické verze byla potvrzena již delší dobu, variantu na speciální limitovanou verzi řešili klasicky až k závěru všech prací, kdy je již uzavřeno vše ostatní. Karel poslal několik návrhů a... prostě se nedalo vybrat, všechny byly něčím zajímavé a přímo si říkali o vydání. Jedna byla jasnou volbou pro pánské obecenstvo, tedy nejsilnější skupinu kupujících, druhá byla jasným odrazem punkového nádechu celého Candida a třetí, nejzajímavější, pokrývala v krásné návaznosti jak přední, tak i zadní část obálky, jenže se úplně nehodila do konceptu limitované verze předešlého dílu… Klasická verze, dvě varianty limitované verze, každá po padesáti kusech a plakát. Ano, na plakátu je onen souvislý obraz pokrývající původně obě části obálky. Zda se celý projekt povedl se dozvíte 7.10., kdy bude zahájen prodej všech verzí. Čtenáři si budou moci vybrat variantu obálky, která jim nejvíce padne do oka.

Kdo bude chtít nechat svůj vybraný výtisk podepsat od samotného autora nebo si s ním pohovořit, může přijít do Comics Pointu na ulici Anglická 14 v Praze, kam ve středu 7. 10. od 17:00 Karel Jerie dorazí na autogramiádu a kde budou dostupné jak klasické verze Candida 2, tak i obě limitované varianty s figurkami a plakáty.

Info

Candide - Velký inkvizitor

www.bbart.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.