Zprávy / Offtopic-Novinky

Jak to tehdy bylo (nebo nebylo?) s klucíma z Dresden Dolls

Jak to tehdy bylo (nebo nebylo?) s klucíma z Dresden Dolls

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 06.04.2013

V rámci blížících se Dnů evropského filmu, které se zaměřují na současnou evropskou kinematografii a představí mimo jiné zatím poslední film Islanďana Baltasara Kormákura Hluboko, se v pražské části představí i několik hudebních filmů.

Jedním z nich je i Last Call – Dresden Dolls věnovaný, jak jinak, Dresden Dolls. János Szász natočil tenhle dokument během posledního amerického turné po jejich reunionu v roce 2010. Amanda Palmer a Brian Viglione se na kameru vyznávají ze svého love-hate vztahu, z toho, jak se v jedné chvíli nemohli vystát a co je svedlo na chvíli zase dohromady. Záznam z turné, které mělo zjistit, jestli spolu dokážou dál hrát nebo ne. Otázka ve vzduchu zůstává volně viset – co bude dál?

The Dresden Dolls, americké punk-kabaretní duo šansoniérky Amandy Palmer a bubeníka Briana Viglioneho, se razantně zapsalo do kroniky alternativní hudby první dekády 21. století. Burleskou a kabaretem silně ovlivněná hudba i pódiová show se stala pro Dresden Dolls příznačnou, o čemž se mohli několikrát přesvědčit i fanoušci v Praze. V roce 2008 se náhle na vrcholu slávy rozhodli vše ukončit. O to větší překvapení přišlo v roce 2010, kdy oznámili návrat na pódia. János Szász byl přitom a zachytil jejich poslední americké turné. "Rozpad kapely, vnitřní neshody, ale i důvody, které vedly zpět k návratu a spekulace o dalším pokračování The Dresden Dolls, to vše přijde na přetřes. Pro fanoušky povinnost," dodává oficiální anotace.

Druhým dokumentem v programu je film V roce hip hopu, který detailně mapuje slovinskou hip hopovou scénu. Slyšet o hip hopu z jiné země, než USA, Německa nebo jiné země, kde se tenhle žánr více etabloval, zní pořád trochu exoticky. Boris Petković ale ve svém filmu ukazuje, že hip hop je univerzální žánr, který se dokáže přizpůsobovat daným podmínkám velmi dobře: „Rap je ve Slovinsku momentálně jediná hudební forma, která se bez jakýchkoli okolků a zábran vyjadřuje k stavu společnosti a poměrech v ní.“ 6pack Čukur, Nikolovski, Jure Košir, Valterap nebo Thug Connect jsou některá jména, která se filmem mihnou.

Kromě dokumentů se v sekci objeví i několik hraných filmů, jako třeba černá komedie Synové Norska o nástupu punku v 70. letech v Norsku a o tom, jaké to je když s vámi mlátí puberta a ve vaší punkové kapele s vámi chce hrát i váš otec. Kolem kapely se točí i portugalský film šestice režisérů Co nového v lásce?, kde se o soundtrack postarali kromě místních indie muzikantů jako Os Golpes nebo Samuel Úria i The Walkmen. Na klasickou notu pak hraje Poslední rapsodie o sklonku života Ference Liszta.

Info

Dny evropského filmu
11. – 18. dubna 2013 – Praha, kina Světozor a Lucerna
19. – 25. dubna 2013 – Brno, kino Art
www.dnyevropskehofilmu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.