Zprávy / Pozvánky

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.09.2021

Spojení francouzského avant-rocku PoiL a japonské hudebnice Džunko Uedy rozhodně nepatří k těm samozřejmým. První jmenovaní navazují na bohatou tradici frankofonního avant-progu, ať už mluvíme o Magmě („zeuhl“) nebo Univers Zero a Art Zoyd („rock in opposition“), kterou koření novějšími mathrockovými postupy. Klidně můžeme zmínit i paralely se Sleepytime Gorilla Museum nebo Guapo. Naproti tomu Džunko Ueda oživuje japonské tradice přednesu eposů za doprovodu loutny sacuma-biwa a její vokální projev vychází z buddhistických hymnů šómjó, které dlouho studovala. Vedle toho má za sebou řadu kolaborací a specializuje se na interpretaci japonského skladatele Tórua Takemicu.

Základem společného projektu jsou japonské zpěvy, které už Ueda v minulosti interpretovala, logicky ale v mnohem dynamičtějším pojetí. Virtuózní basa hostujícího Benoita Lecomteho z Ni hypnoticky bublá, bicí rytmus zároveň staví i narušují, kytara a klávesy se drží vlastně v pozadí: místy vystupují zeuhlové rituály, jindy až nowavové štěky nebo pro změnu subtilní linky jak od osmdesátkových King Crimson, někdy dokonce klávesy připomínají kvílející raveové synťáky. Spolu s kapelou přitom pořád vypráví hypnotický hlas Džunko Uedy a její biwa, které do cizorodého kontextu překvapivě bezproblémově zapadají. Výsledný dojem? Rozsáhlé eposy, které dokážou být skutečně velkolepé, ale dokonale zvládají i klidnější pasáže.

Loops of Decay, to je Matěj Kotouček, který je nedílnou součástí brněnského kolektivu AVA, skupiny Bastl Instruments / Noise Kitchen a labelu Nona Records. Můžete ho znát také z audiovizuálního projektu Sky to Speak nebo šamanských Thistle. Jeho DJské sety, ve kterých často pracuje s fyzickými nosiči, míří spolehlivě mimo konvence a ještě spolehlivěji k vytržení: krautrockový groove si podává ruku s komplexně synkopovanými rytmy, západní alternativa se světovými tradicemi, aby se vše smísilo a uteklo zkratkovitým popisům.

Info

PoiL Ueda + Loops of Decay
5. 10. 2021 19:30
Punctum, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Dirty Old Dogs pokřtí album

redakce 27.10.2021

Ústřednímu tématu koncepčního alba o očistě ohněm a zániku zůstává kapela věrná i při produkci koncertu. Křest u bývalé šibenice v areálu pevnosti Fort Galgenberg.

Nichi Mlebom, OvO a další v Underdogs'

redakce 26.10.2021

Julian Werl aka Nichi Mlebom je rakouský multiinstrumentalista, producent a písničkář, který našel druhý domov na brněnské alternativní scéně.

První narozeniny kolektivu Ciocia Czesia

redakce 25.10.2021

Peníze vybrané na této benefiční akci budou použity na podporu osob v tíživé finanční situaci, které jsou nuceny přijet do České republiky na interrupci.

Label Xion zve do Puncta

redakce 25.10.2021

V Puncte bude Hydropsyche doprevádzaný vizuálom od Petry Hermanovej, ktorá využíva kombináciu ručne kreslenej a digitálnej animácie.

Hudebně-diskuzní Hluk #2

redakce 22.10.2021

Druhý poslechově-diskusní večer Hluk chystá live sety Stanislava Abraháma, mʊdʌki a Simona Whethama.

Kopřivnický koncertní trojboj

redakce 21.10.2021

Kopřivnický koncertní trojboj představí tři místní kapely, které v posledních dvou letech díky covidu doma nekoncertovali.

JAF 34 vydává klip a pokřtí desku

redakce 19.10.2021

Křest alba Empty znamená i jeho první a poslední živé provedení. Ve Fuchsu2 vystoupí i mnoho dalších umělců a skupin.

Joseph Nechvatal představí v Brně svou tvorbu

redakce 19.10.2021

Prezentace autora pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy Immersion Into Noise.

The Crimson Marathon v Brně i v Praze

redakce 19.10.2021

V průběhu večera se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této skupiny, tak i se svými vlastními projekty.

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace