Zprávy / Festivalové

Jarní festivaly oživí Brno

Jarní festivaly oživí Brno

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.05.2016

MEETING BRNO 2016
V loňském roce se v Brně uskutečnil projekt nazvaný Rok smíření, během kterého Brňané uctili památku někdejších židovských, romských a také německých sousedů z období druhé světové války. Celoroční program, do něhož se s více než osmdesáti akcemi zapojilo na třicet brněnských a jihomoravských kulturních organizací, oslovil tisícovky diváků a zaujal napříč střední Evropou.

"První ročník festivalu s názvem MEETING BRNO vychází právě z idejí Roku smíření a je připravován s myšlenkou vyjádření lítosti nad válkou zapříčiněnými tragédiemi, ale i vírou v to, že už se nebudou opakovat," vysvětluje Kateřina Tučková, spisovatelka a dramaturg festivalu. Hlavním tématem festivalu, který se koná od 20. května do 2. června. 2016 jsou ztracené/nalezené domovy. Je to téma, které bylo palčivým problémem v poválečné střední Evropě, stejně tak, jako se jeví problémem té dnešní. Pro společnou odpovědnost za jeho řešení chtějí pořadatelé akce nabídnout kulturní a diskusní platformu, na které se připomene minulost, pokusí se definovat přítomnost společně také hledat budoucnost.

Nedílnou součástí festivalu budou diskuzní fóra, literatura, divadlo, hudba, film, výtvarné umění i výtvarné workshopy. Jedním z vrcholů Roku smíření pak bude, stejně jako loni, Pouť smíření. V minulém roce se konala v upomínku obětí tzv. Brněnského pochodu smrti z 30. května 1945. "Letos se uskuteční 28. května a opět se půjde v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna," zve zájemce Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, které projekt koordinuje. Festival přivede do Brna také významné tuzemské i zahraniční osobnosti, přijede například mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, syrský spisovatel Nihad Sirees nebo německá spisovatelka Emma Braslavsky.

MARATON HUDBY BRNO 2016
Festival, který rozehraje město. To je mottem akce, jejíž první ročník se uskuteční od 27. do 29. května v centru Brna. "Hudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country – zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu," vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra.

Naplnit jeden víkend Brno hudbou se podaří díky spolupráci a propojení zřizovaných, spolkových i nezávislých institucí. Ústředním dnem je pak sobota, kdy se bude program, při zachování sportovního žargonu, živě rozbíhat mnoha směry a jeho trasy povedou exteriéry i interiéry v širším centru města. Přes den rozezvučí Brno různorodé hudební projekty. Příkladem jsou Nekonečné varhany, Pianoštafeta či Domácí koncerty. Prostor dostane také folklórní scéna. Hudební produkce rozezní i tradičně oblíbené brněnské kavárny, program nejen pro děti bude na nádvoří Staré radnice a v ulicích potěší kolemjdoucí pestrý busking (hudba v ulicích). Další z linií je klubová noc, zahrnující nabídku nejznámějších brněnských podniků. Do Maratonu se zapojí i tradiční kulturní instituce zvučných jmen jako je Filharmonie Brno, Národní nebo Městské divadlo Brno.

Maraton hudby Brno přináší do města úplně nový koncept festivalu – multižánrový projekt, který chce představit to nejlepší z hudebního Brna. Vznikne přehlídka umělců, představení, koncertů, festivalů, spolkových akci atd., doslova brněnská hudební výkladní skříň, která bude obohacena o inspirativní přespolní projekty a řadu happeningů či netradičních performancí. "Významným efektem festivalu je zviditelnění místních umělců a ozvláštnění netradičních a architektonicky zajímavých míst," dodává Petra Rusňáková, brněnská radní.

Info

MEETING BRNO 2016
20. 5. - 2. 6. 2016
Brno

www.facebook.com/events/1202773316400482
www.meetingbrno.cz

MARATON HUDBY BRNO 2016
27. - 29. 5. 2016
Brno

www.facebook.com/maratonhudby
www.maratonhudby.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná Lunchmeat Festival

redakce 27.09.2021

Mezinárodní akce věnovaná aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění se koná tento týden ve čtyřech lokacích po celé Praze.

Přehlídka MaMA Festival and Convention se blíží

redakce 26.09.2021

Na festivale a konferenci MaMa se každoročně potkává více než šest tisíc hudebních profesionálů a je tak největším setkáním podobného druhu ve Francii.

Prichádza festival Hudba sveta Žilina

redakce 25.09.2021

Siedmi ročník festivalu opäť prinesie všetkým milovníkom hudby rôznych kultúr dva dni plné kvalitnej a nesmierne pestrej hudby.

Mezipatra nabídnou vítěze z Cannes nebo dokument Moniky Treut

redakce 24.09.2021

Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace