Zprávy / Festivalové

Jarní festivaly oživí Brno

Jarní festivaly oživí Brno

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.05.2016

MEETING BRNO 2016
V loňském roce se v Brně uskutečnil projekt nazvaný Rok smíření, během kterého Brňané uctili památku někdejších židovských, romských a také německých sousedů z období druhé světové války. Celoroční program, do něhož se s více než osmdesáti akcemi zapojilo na třicet brněnských a jihomoravských kulturních organizací, oslovil tisícovky diváků a zaujal napříč střední Evropou.

"První ročník festivalu s názvem MEETING BRNO vychází právě z idejí Roku smíření a je připravován s myšlenkou vyjádření lítosti nad válkou zapříčiněnými tragédiemi, ale i vírou v to, že už se nebudou opakovat," vysvětluje Kateřina Tučková, spisovatelka a dramaturg festivalu. Hlavním tématem festivalu, který se koná od 20. května do 2. června. 2016 jsou ztracené/nalezené domovy. Je to téma, které bylo palčivým problémem v poválečné střední Evropě, stejně tak, jako se jeví problémem té dnešní. Pro společnou odpovědnost za jeho řešení chtějí pořadatelé akce nabídnout kulturní a diskusní platformu, na které se připomene minulost, pokusí se definovat přítomnost společně také hledat budoucnost.

Nedílnou součástí festivalu budou diskuzní fóra, literatura, divadlo, hudba, film, výtvarné umění i výtvarné workshopy. Jedním z vrcholů Roku smíření pak bude, stejně jako loni, Pouť smíření. V minulém roce se konala v upomínku obětí tzv. Brněnského pochodu smrti z 30. května 1945. "Letos se uskuteční 28. května a opět se půjde v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna," zve zájemce Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, které projekt koordinuje. Festival přivede do Brna také významné tuzemské i zahraniční osobnosti, přijede například mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, syrský spisovatel Nihad Sirees nebo německá spisovatelka Emma Braslavsky.

MARATON HUDBY BRNO 2016
Festival, který rozehraje město. To je mottem akce, jejíž první ročník se uskuteční od 27. do 29. května v centru Brna. "Hudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country – zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu," vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra.

Naplnit jeden víkend Brno hudbou se podaří díky spolupráci a propojení zřizovaných, spolkových i nezávislých institucí. Ústředním dnem je pak sobota, kdy se bude program, při zachování sportovního žargonu, živě rozbíhat mnoha směry a jeho trasy povedou exteriéry i interiéry v širším centru města. Přes den rozezvučí Brno různorodé hudební projekty. Příkladem jsou Nekonečné varhany, Pianoštafeta či Domácí koncerty. Prostor dostane také folklórní scéna. Hudební produkce rozezní i tradičně oblíbené brněnské kavárny, program nejen pro děti bude na nádvoří Staré radnice a v ulicích potěší kolemjdoucí pestrý busking (hudba v ulicích). Další z linií je klubová noc, zahrnující nabídku nejznámějších brněnských podniků. Do Maratonu se zapojí i tradiční kulturní instituce zvučných jmen jako je Filharmonie Brno, Národní nebo Městské divadlo Brno.

Maraton hudby Brno přináší do města úplně nový koncept festivalu – multižánrový projekt, který chce představit to nejlepší z hudebního Brna. Vznikne přehlídka umělců, představení, koncertů, festivalů, spolkových akci atd., doslova brněnská hudební výkladní skříň, která bude obohacena o inspirativní přespolní projekty a řadu happeningů či netradičních performancí. "Významným efektem festivalu je zviditelnění místních umělců a ozvláštnění netradičních a architektonicky zajímavých míst," dodává Petra Rusňáková, brněnská radní.

Info

MEETING BRNO 2016
20. 5. - 2. 6. 2016
Brno

www.facebook.com/events/1202773316400482
www.meetingbrno.cz

MARATON HUDBY BRNO 2016
27. - 29. 5. 2016
Brno

www.facebook.com/maratonhudby
www.maratonhudby.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Colours The Killers, Martina Garrixe nebo LP

redakce 12.06.2021

Vedle zahraničních i domácích kapel nabídne tradičně na mnoha pódiích bohatý doprovodný program - mezinárodní fórum Meltingpot, divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace.

Desátý ročník festivalu Hradby Samoty se blíží

redakce 11.06.2021

Hradby Samoty se každoročně zaměřují na audiovizuální projekty, dotýkající se žánrů jako je dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise.

Beseda se spojila s kyjovskými Fakin Sessions

redakce 11.06.2021

Kyjovské sessions dávají prostor malým a opomíjeným kapelám na okraji žánrů, které by se k takové příležitosti dostaly jen stěží.

Festival United Islands chystá Ostrovy Inspirace

redakce 09.06.2021

Festival United Islands of Prague nově nabídne návštěvníkům Ostrovy Inspirace pod záštitou ambasadorů.

Cool v plotě na Kampě

redakce 08.06.2021

Převážně hudební program osciluje mezi mnoha žánry, jako je elektronická hudba, new folk, jazz, experimentální hudba, alternativní rock, world music a další.

Chystá se desátý ročník festivalu Artsy Fartsy

redakce 08.06.2021

Chystá se desátý ročník festivalu, který přinese kultura a pivo Rychtář do všech hlineckých domácností. A nejen tam.

Top RoofTop festival zve do Karlových Varů

redakce 08.06.2021

S heslem Postavme kulturu zpátky na nohy lákají organizátoři na koncerty Vltavy, zpěvačky, pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové, krajské rodačky Aiko a dalších.

Písničkářka Johni vydává debut The Bloom

redakce 06.06.2021

The Bloom, to jsou písně o lásce, ženství, nejistotě a všem dobrém i špatném, co s mládím souvisí.

Marienbad Film Festivalu odhaluje program

redakce 05.06.2021

Vedle současné experimentální filmové tvorby z celého světa přinese i české exkluzivní předpremiéry celovečerních filmů.

Luhovaný Vincent odkrývá letošní program

redakce 04.06.2021

Velká část programu se uskuteční přímo na lázeňské kolonádě a u blízkých pramenů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace