Zprávy / Festivalové

Jarní Žižkovská noc

Jarní Žižkovská noc

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.03.2022

V prvních jarních dnech si Žižkovská noc připravila menší a komunitnější verzi festivalu, která proběhne dole na Žižkově. 25. a 26. března si tak Žižkovská noc připomíná termín, ve kterém festival vždy probíhal.

V prostorech U Vystřelenýho oka, KC Husitská, kavárny medium 43, baru Cíl a kavárně ROH proběhnou koncerty desítky větších i menších interpretů, kteří mají společné jedno – svou lásku k Žižkovu. Návštěvníci se mohou těšit na slowcore dvojice Kalle, Opak Dissu, indie-popové kytarovky skupiny Role, post punk teplické trojice Sorry Holka a mnoho dalších. „Festival se chce vrátit ke kořenům toho, jak vznikal. Vždy vycházel z prostorové dispozice čtvrti a nabízel nejen žánrovou pestrost od folku, přes tvrdší žánry až po elektroniku, experiment i rap, ale i doprovodný program. Koncentrujeme tentokrát festival na dolní Žižkov, do srdce této čtvrti, a vytvoříme kolem hospody U Vystřelenýho oka malou přehlídku současných témat, žánrů i chutí,” popisuje Jarní Žižkovkou noc producent festivalu Štefan Cima.

Festival bude reflektovat i celoroční aktivity Žižkovské noci. Podcast Vysílač, který vychází každých 14 dní a rozšiřuje tak hodnoty festivalu za hranice Žižkova, bude přímo na festivalu nahrávat díl s živým publikem. Ten se bude věnovat tématu, na které ani v událostech posledních týdnů nesmíme zapomínat – duševnímu zdraví. „V debatě chceme prozkoumat otázku, nakolik jsou psychiatrické diagnózy skutečnou výpovědí o stavu člověka s duševními problémy, od čeho se odvozuje „normální osobnost”, ale také jestli může diagnóza škodit,” říká moderátorka dílu Tereza Butková.

Jarní Žižkovská noc bude doprovázena autorským čtením, workshopy, přednáškami a výstavami festivalové sekce PozorUmění, která představí především tvorbu autorů, jež nemají předchozí vazby na umělecké školy. Těmto „mimo-spektrálním” autorům tak dávají prostor ukázat, že současné umění je právě tak různorodé, jak se o něm říká. Doprovodný program PozorUmění nabídne také přednášku ilustrátorky a grafičky Barbory Müllerové o sociálně angažované grafice.

Info

Jarní Žižkovská noc
25.–⁠26. 3. 2022
Praha
web festivalu

foto © Jan Gabara

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace