Zprávy / Festivalové

Jaro v Brně bude patřit francouzské kultuře

Jaro v Brně bude patřit francouzské kultuře

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.04.2022

Jarní Brno zpestří ve dnech 25. dubna až 8. května 2022 festival francouzské kultury Bonjour Brno. Festival letos začne oslavou třicet let od založení brněnské Alliance Française.

Alliance Française slaví a v rámci svého tradičního festivalu Bonjour Brno opět nabízí rozmanitý kulturní program. „Letošním ročníkem navazujeme na spolupráci s Muzeem romské kultury, kde až do konce roku probíhá fotografická výstava Otisk cest manželů Clauda a Marie-José Carretových z partnerského města Rennes. Při té příležitosti přijede do Brna se svým storytellingovým programem také dcera prvního romského spisovatele Matéa Maximoffa, Nouka Maximoff, která předává dědictví svého otce dál prostřednictvím tradičního vyprávění. Paní Nouka je z Marseille, odkud na festival zavítá také mladý a nadějný písničkář Léonce,“ vysvětluje programová ředitelka Adéla Poláková. „I letos nabízíme již klasické formáty, jako je degustace vín, promítání filmů v Kině Art, pétanquový turnaj nebo setkání s významnými překladateli. Letos máme tu čest přivítat Annu Kareninovou, která ve své přednášce Literární překlad jako partitura mj. přiblíží i okolnosti překládání románů Milana Kundery do češtiny,“ doplňuje Jiří Votava, ředitel Alliance Française Brno.

Na letošní rok připadá výročí 400 let od narození francouzského dramatika a herce Molièra. Takové výročí nemůže festival Bonjour Brno opomenout. Proto organizátoři do programu zařadili přednášku Způsobně nezpůsobný Molière, po které bude možné zhlédnout inscenaci Amfitryon v Divadle Reduta. Obě akce konají ve spolupráci s Národním divadlem Brno. Dále festival láká na komentované prohlídky, a to jak výstavy fotografií Otisk cest manželů Carretových, která probíhá v Muzeu romské kultury, tak procházky po Brně Po stopách Francouzů v Brně, kterou vede lektorka a průvodkyně Jana Amadou. Ojedinělý a eklektický program nabízí letos také kulturní prostor Pomezí klub, a to hned dvěma akcemi, koncertem Demos Ensemble a o dva dny později dětskými dílnami a vinylovou LP párty. Festival Bonjour Brno se také rozhodl podpořit Ukrajinu a ve spolupráci s Ukrajinskou iniciativou Jižní Moravy nabídne večer francouzských a ukrajinských skladeb a šansonů v podání ukrajinských umělců Veroniky Pozniak a Artema Pozdniakova.

Během festivalu se již tradičně budou promítat francouzské filmy v Kině Art a bude se také konat degustace vín ve vinném baru Franck&Thierry. Novinkou bude letos cukrářský workshop, na kterém si účastníci vyzkouší své dovednosti při přípravě tradičních francouzských dezertů. V rámci každoročních besed s překladateli bude své zkušenosti o překládání francouzsky psaných románů Milana Kundery sdílet Anna Kareninová. V Besedním domě Filharmonie Brno se uskuteční dva koncerty, na kterých zazní skladby francouzských autorů. V Kabaretu Špaček zaujme diváky Nouka Maximoff svým poutavým vypravěčským uměním a následující den proběhne tamtéž frankofonní pub kvíz, po kterém bude následovat koncert písničkáře Léonce z Marseille. Závěr festivalu bude patřit tradičnímu pétanquovému turnaji v parku Lužánky a na Malé scéně Mahenova divadla se uskuteční divadelní představení Josefa Topola Stěhování duší.

Info

Bonjour Brno
25. 4. –⁠ 8. 5. 2022
Brno
Fb festivalu

foto © dílo Lenky Horňákové-Civade

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Letní filmovou školu zahájí Hello, Welcome Šimona Holého

redakce 23.07.2024

Snímek Hello, Welcome je o třech herečkách, které se společně vydávají na festival do Karlových Varů.

Na konci léta za Fuchsem vyroste open air stage

redakce 22.07.2024

Coby spolukurátor a především performer představí Dušan Vlk na konci léta za Fuchsem tematicky a energií spřízněná jména.

Gustavo Santaolalla hvězdou festivalu Mladí ladí jazz

redakce 22.07.2024

Santaolalla se ve světě filmu poprvé výrazněji prosadil hudbou k dramatu Zkrocená hora.

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace