Zprávy / Pozvánky

Jazz On 5 - světoví jazzmani zakotví v Jazz Docku

Jazz On 5 - světoví jazzmani zakotví v Jazz Docku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.10.2015

Po šesti úspěšných ročnících se festival JAZZ ON5 stal neodmyslitelnou součástí podzimní kulturní nabídky městské části Praha 5, potažmo celého hlavního města a v širším kontextu i České republiky. Proto se v říjnu 2015 uskuteční již 7. ročník této hudební přehlídky zejména jazzových interpretů. Chtěli bychom přiblížit divákům to nejlepší ze současné světové i české hudební scény a proto jsme oslovili velmi zajímavé interprety z USA, Velké Británie, Nizozemska, Francie, Izraele, Austrálie, Slovenska i ČR.

Hlavními hvězdami festivalu budou saxofonista Chris Potter, trumpetista Avishai Cohen a zpěvačka Becca Stevens.

Chris Potter - jeden z nejslavnějších světových saxofonistů – vystoupí v Jazz Docku tentokrát se svým novým hvězdným triem. V této sestavě exceluje věhlasný kontrabasista Larry Grenadier, kterého známe zejména z tria Brada Mehldaua a fenomenální bubeník Jonathan Blake, jenž dříve hrával např. s Tomem Harrellem nebo Kenny Barronem.


Trumpetista Avishai Cohen si se svým projektem Triveni již vydobyl velké renomé na mezinárodní scéně a jeho temný a modernistický sound je kritikou velmi ceněn (DownBeat, New York Times). Jeho album Dark Nights, které natočil společně s bubeníkem Nashetem Waitsem a basistou Omerem Avitalem, osciluje od intimních a baladických pasáží po elektrifikované progresivní groovy.


Newyorská zpěvačka, kytaristka a skladatelka Becca Stevens vydala nedávno album Perfect Animal, které sklízí obrovské uznání. Mnohostranná písničkářka si již vybudovala základnu věrných fanoušků po celém světě a svoji hudbou na pomezí folku, jazzu i alternativního popu si podmanila diváky na mnoha prestižních festivalech, v koncertních sálech i malých klubech. Její hudba je autentická, upřímná, s nádechem lidovosti, ale při tom sofistikovaná a kompozičně dotažená. Becca Stevens kromě zpěvu ještě doplňuje celou instrumentaci hrou na kytaru, ukulele nebo charango.


Také v další festivalové dny uvidíme mnoho zajímavého: nizozemská soulová skupina Tristan hraje opravdu energickou směs soulu, funku a jazzpopu a v jejím čele stojí charismatická zpěvačka Evelyn Kallansee, která diváky okouzlí svým sametovým hlasem. Mina Agossi je zase francouzská zpěvačka s africkými kořeny, která žije v Paříži a koncertuje po celém světě. "..má v srdci Afriku, v hlavě jazz a v těle podivné rytmy...", napsal o ní odborný tisk. Také příznivci moderního jazzu si přijdou na své - budou moci shlédnout např. koncerty britského saxofonisty Andy Schofielda nebo významného českého kontrabasisty Jaromíra Honzáka. Celé hudební spektrum festivalu doplní ještě kytarista a zpěvák Zdeněk Bína se svým projeketem Bird Live nebo Kirill Yakovlev s kapelou Cirilic.

Festival bude též obohacen o dva workshopy, australské zpěvačky Michelle Nicolle a našeho předního jazzového kytaristy Libora Šmoldase. Oba vyučující budou samozřejmě též interprety festivalu. Workshopy jsou zaměřeny na dětské posluchačstvo, tedy mají děti vstup zdarma. Každý festivalový večer se budou konat dva koncerty v žánrově pestrém rozpětí, tedy si během tohoto nabitého kulturního týdne přijde na své každý divák - ať už obyvatel MČ Praha 5, Prahy, nebo obecně celé ČR potažmo Evropy.

Info

Mezinárodní jazzový festival
JAZZ ON5 2015
20-24. 10. 2015
Jazz Dock, Praha

www.jazzdock.cz

foto © Michelle Nicolle

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sophia v Underdogs!

redakce 10.07.2020

Jen málo muzikantů má štěstí na takový „život po životě,“ jako Robin Proper-Sheppard.

Koncert pro Sedmičku s New|Old, Krang a Burning Steps

redakce 10.07.2020

Provozní klubu se rozhodli, že ve spolupráci s českými kapelami, spřízněnými s Klubem 007, uspořádají do konce roku 2020 víkendové koncerty.

Explicit opakuje zrušený březnový line up a dává šanci méně známým DJs

redakce 09.07.2020

Explicit sound se po dlouhé době představí v samostatných setech jako Dj De, Vinfield a Krabs, který má před sebou zároveň svoji první live show.

Platforma GoodGood přichází se svým pop up rádiem

redakce 06.07.2020

Nová platforma GOODGOOD se představí jako Pop Up Radio. Na střeše Národního zemědělského muzea představí více než 30 dj’s a hudebníků napříč klubovou scénou.

Holky z viy a kluci z P/\STi to v Přístavu rozproudí

redakce 06.07.2020

Holky z viah poprvé zazpívají i zahrají nové písně z připravovaného alba. K příležitosti premiéry svého nekontrolovatelného řádění si přizvaly P/\ST.

Letiště X0X0 v Radosti a Přítomnosti

redakce 06.07.2020

Karnevalu jazzu, elektronické hudby a imerzivního divadla nejen s Tryptychem, E Converso či Marií Pravdou.

Šramlfest bude. S Ivou Bittovou.

Marek Čech 03.07.2020

Organizátoři Šramlfestu se rozhodli, že i přes omezení, způsobené koronavirovou krizí, se festival uskuteční.

Irská postpunková střela Fontaines D.C. poprvé v Praze

redakce 01.07.2020

Novinka nabízí stejně syrové a ostré texty, plné deziluze mladé generace čelící osobním i globálním problémům dospělého světa jako romanticky pochroumaný debut.

Billy Barman sa vracajú na pódiá

redakce 30.06.2020

Nosiče Zlatý vek sú hotové a Billy Barman ich nakoniec pokrstia koncertom skôr, ako sami predpokladali.

Palma a Něco Něco v Underdogs'

redakce 29.06.2020

Palma boří písničkářský mýtus o kytarovém či klávesovém doprovodu a svůj hlas balí do elektropopového hávu, ovšem bez zbytečných extravagancí.