Zprávy / Pozvánky

Jazz On 5 - světoví jazzmani zakotví v Jazz Docku

Jazz On 5 - světoví jazzmani zakotví v Jazz Docku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.10.2015

Po šesti úspěšných ročnících se festival JAZZ ON5 stal neodmyslitelnou součástí podzimní kulturní nabídky městské části Praha 5, potažmo celého hlavního města a v širším kontextu i České republiky. Proto se v říjnu 2015 uskuteční již 7. ročník této hudební přehlídky zejména jazzových interpretů. Chtěli bychom přiblížit divákům to nejlepší ze současné světové i české hudební scény a proto jsme oslovili velmi zajímavé interprety z USA, Velké Británie, Nizozemska, Francie, Izraele, Austrálie, Slovenska i ČR.

Hlavními hvězdami festivalu budou saxofonista Chris Potter, trumpetista Avishai Cohen a zpěvačka Becca Stevens.

Chris Potter - jeden z nejslavnějších světových saxofonistů – vystoupí v Jazz Docku tentokrát se svým novým hvězdným triem. V této sestavě exceluje věhlasný kontrabasista Larry Grenadier, kterého známe zejména z tria Brada Mehldaua a fenomenální bubeník Jonathan Blake, jenž dříve hrával např. s Tomem Harrellem nebo Kenny Barronem.


Trumpetista Avishai Cohen si se svým projektem Triveni již vydobyl velké renomé na mezinárodní scéně a jeho temný a modernistický sound je kritikou velmi ceněn (DownBeat, New York Times). Jeho album Dark Nights, které natočil společně s bubeníkem Nashetem Waitsem a basistou Omerem Avitalem, osciluje od intimních a baladických pasáží po elektrifikované progresivní groovy.


Newyorská zpěvačka, kytaristka a skladatelka Becca Stevens vydala nedávno album Perfect Animal, které sklízí obrovské uznání. Mnohostranná písničkářka si již vybudovala základnu věrných fanoušků po celém světě a svoji hudbou na pomezí folku, jazzu i alternativního popu si podmanila diváky na mnoha prestižních festivalech, v koncertních sálech i malých klubech. Její hudba je autentická, upřímná, s nádechem lidovosti, ale při tom sofistikovaná a kompozičně dotažená. Becca Stevens kromě zpěvu ještě doplňuje celou instrumentaci hrou na kytaru, ukulele nebo charango.


Také v další festivalové dny uvidíme mnoho zajímavého: nizozemská soulová skupina Tristan hraje opravdu energickou směs soulu, funku a jazzpopu a v jejím čele stojí charismatická zpěvačka Evelyn Kallansee, která diváky okouzlí svým sametovým hlasem. Mina Agossi je zase francouzská zpěvačka s africkými kořeny, která žije v Paříži a koncertuje po celém světě. "..má v srdci Afriku, v hlavě jazz a v těle podivné rytmy...", napsal o ní odborný tisk. Také příznivci moderního jazzu si přijdou na své - budou moci shlédnout např. koncerty britského saxofonisty Andy Schofielda nebo významného českého kontrabasisty Jaromíra Honzáka. Celé hudební spektrum festivalu doplní ještě kytarista a zpěvák Zdeněk Bína se svým projeketem Bird Live nebo Kirill Yakovlev s kapelou Cirilic.

Festival bude též obohacen o dva workshopy, australské zpěvačky Michelle Nicolle a našeho předního jazzového kytaristy Libora Šmoldase. Oba vyučující budou samozřejmě též interprety festivalu. Workshopy jsou zaměřeny na dětské posluchačstvo, tedy mají děti vstup zdarma. Každý festivalový večer se budou konat dva koncerty v žánrově pestrém rozpětí, tedy si během tohoto nabitého kulturního týdne přijde na své každý divák - ať už obyvatel MČ Praha 5, Prahy, nebo obecně celé ČR potažmo Evropy.

Info

Mezinárodní jazzový festival
JAZZ ON5 2015
20-24. 10. 2015
Jazz Dock, Praha

www.jazzdock.cz

foto © Michelle Nicolle

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Společný koncert Bardo a Ankramu

redakce 15.07.2024

Přestože jsou všechny skladby originální, mluvící vlastním jazykem, v Bardu lze nalézt i jistou fiktivní příchuť slovenského folklóru.

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace