Zprávy / Pozvánky

Jazzmánie v aktualitách a souvislostech

Jazzmánie v aktualitách a souvislostech

redakce | Zprávy / Pozvánky | 01.09.2015

Úvodní Jazzmánie už osmnácté sezóny v čítárně Unijazzu bude obsahově poněkud netypická. V první části představí jednu novinku a připomene jedno muzikantské jubileum. Novinkou bude poslední nahrávka violoncellisty Ernsta Reijsegera vydaná ACT Music. Tentokrát hraje své skladby trochu v jiném duchu, než bývá obvyklé. Jubilejním blokem bude hudba kytaristy Charlieho Byrda, který by se letos 16.září dožil devadesáti let.

Druhý a podstatný part Jazzmánie bude patřit hudbě spojené s činností Jazzové sekce Svazu hudebníků ČSR, což znamená především s koncerty devíti uskutečněných ročníků Pražských jazzových dnů. Zazní v souladu s dramaturgií Jazzmánie vzorkový výběr zaměřený na jazz progresivní, alternativní, hledající doteky přes své hranice. Vybrané ukázky budou z nahrávek dua Jiřího Durmana s Mirkem Posejpalem, Due Boemi di Praga, Comba FH, Free Jazz Tria z Olomouce, swingař Bedřich Weiss připomene jeden z našich Jazzpetitů a jam session ze závěru Jazzrockové dílny z roku 1975 bude předehrou k unikátní premiéře v čítárně. Přímo před vašimi zraky totiž dojde k...

ODHALENÍ ARCHIVNÍHO WEBU PŮVODNÍ JAZZOVÉ SEKCE LET 1971-1988. Tato nová aktivita členů původní Jazzové sekce éry tzv. "normalizace" vznikla z iniciativy Tomáše Křivánka, někdejšího pilného aktivisty JS, v závěru také člena posledního výboru JS, tj. elementu rovněž arestovaného. "Byl jsem okamžitě pro a opět otevřel svůj sekční archiv v truhlici, s níž byl můj děda Jindřich bojovníkem v první válce světové. Věci v ní ostatně ani nepotřebují oprášit, neboť její obsah musím často předkládat současností. Zrodil se tak nápad faktografii o činnosti originální Jazzové sekce soustředěně umístit do internetového vesmíru ku prospěchu náhodným zájemcům, badatelům, a samozřejmě i zapomínajícím pamětníkům. Pro zájemce budou tyto stránky základní informací a vodítkem, kam se obracet pro podrobnosti."

Jak na novém webu zjistíte v rubrice Bibliografie, práce Jazzové sekce se nejen neztratila v minulosti, ale odkazy na její činnost jsou samozřejmou součástí všech seriózních prací zabývajících se nejen jazzem, ale hudbou a kulturou sedmdesátých a osmdesátých let obecně. Není opomenuta ani ve vzpomínkových knihách publicistů pamětníků. Momentálně je na stránkách JS uloženo už vše podstatné k orientaci, v průběhu času podle možností budou k základním informacím přikládány skeny fotografií, plakátů a různých dokumentů, uložené informace podle možností doplňovány, rozšiřovány, upřesňovány. Bohužel, je nad tradiční amatérské síly momentálně zařídit skenování celých bulletinů, což bb se dalo považovat ze velmi přínosné, ba časem přímo nutné. "Samozřejmě, naše webová aktivita je v duchu Jazzové sekce záležitostí ochotnickou, samoobslužnou, vítáni jsou i jednorázoví pomocníci. Děláme to proto, že minulost považujeme za součást přítomnosti, nemá-li dnešek zůstávat nepoučený, zkreslený. Tento web bude také sloužit coby kontaktní místo."

Info

176. Jazzmánie aneb Aktuality a souvislosti
1. 9. 2015 19:00
Unijazz, Praha

www.facebook.com/events/521326208030389
www.facebook.com/JazzovaSekceSH
www.jazzova-sekce.cz
www.facebook.com/Unijazz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce 27.09.2021

Progově velkolepé plochy i mathová rozlámanost, syrovost lidové hudby i sofistikovanost: to je projekt PoiL Ueda, který se představí v Punctu.

Underdogs' slaví páté narozeniny

redakce 27.09.2021

Akce se uskuteční na dvou pódiích se vystřídá široké hudební spektrum tuzemských i zahraničních vystupujících.

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

redakce 26.09.2021

Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout.

Jednota představí japonskou skladatelku Ichiko Aoba

redakce 24.09.2021

Výjimečný úkaz japonské scény se představí v komorním prostoru pražského Puncta v rámci série Jednota.

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace