redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.01.2016
V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století fungovalo v Československu několik významných svobodomyslných nezávislých proudů (Charta 77, underground aj.). Důležité místo v širokém spektru kultury zaujímala Jazzová sekce. Její festivaly Pražské jazzové dny zásadním způsobem ovlivnily hudební dění v tehdejší ČSSR. Sekce vydávala časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací.
A právě Jazzové sekci - její historií ohraničené 30. říjnem 1971, kdy proběhla ustavující konference a 1. lednem 1988, kdy byl propuštěn poslední z vězněných členů jejího výboru — Karel Srp — je věnován web www.jazzova-sekce.cz, který byl spuštěn 1. září 2015 a nově i profily na sociálních sítích.
Celý rok 2016 bude připomínáno třicet let ood vyvrcholení represí státních orgánů vůči Jazzové sekci a uvěznění jejího výboru a spol., k výročí se chystá řada akcí.
První a celoroční akcí je putovní výstava Jazzová sekce 1971-1988, s vernisáží 13. ledna 2016, kde zahraje milý host Jiří Stivín. Na výstavě naleznete 21 panelů dokumentujících činnost Jazzové sekce v období let 1971-1988, uskutečněné i neuskutečněné festivaly Pražské jazzové dny, časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací, stejně jako kulturní a společenský život kolem této komunity, dokumentaci přípravy a průběhu soudních procesů s vedením Sekce, jejich ohlasy doma i v zahraničí, až po následnou soudní rehabilitaci v roce 1991.
Výstava je unikátním dobovým svědectvím o práci a boji skupiny svobodomyslných kulturymilovných lidí, aktivistů Jazzové sekce, kteří byli státními orgány ČSSR vtlačeni do role kulturní opozice. ČSSR vtlačeni do role kulturní opozice. Výstava je o boji za nezávislou kulturu s totalitní mocí tehdejší ČSSR.
Jazzová sekce 1971 — 1988
13. 1. 2016 - 8. 3. 2016, Café Kampus, Praha
Vernisáž 13. ledna od 18:30 - vystoupí Jiří Stivín
Ukončení výstavy 8. března s Milanem Svobodou a Michalem Gerou
www.jazzovasekce.cz
Facebook Jazzové sekce
www.facebook.com/events/411995818974198/
Photo Concept © Joska Skalník, Photo © Jiří Kučera
redakce 29.03.2023
Od black metalu k Segu Bodegovi, Arooj Aftab nebo umělcům z Nyege Nyege.
redakce 29.03.2023
Dokruhu pracují na materiálu pro novou desku, její část v premiéře představí na pražském koncertě.
redakce 29.03.2023
Britská alt-popová trojice King No-One je v současnosti jednou z nejvýraznějších kytarových kapel ve Velké Británii.
redakce 28.03.2023
Isaac Anderson dokáže zasáhnout srdce mimo jiné tím, že popisuje lásku jako jednou bolestivou, jindy opojně krásnou.
redakce 28.03.2023
Uslyšíte i zkušenosti manažerek a manažerů z podpořených projektů a v neposlední řadě budete mít příležitost ke konzultacím vašich projektových záměrů a neformálnímu síťování.
redakce 27.03.2023
Něžná syntéza shoegaze, indie a psychedelie. Tryo připravilo materiál na novou desku s přímočařejším a mohutnějším zvukem.
redakce 27.03.2023
Cílem akce je přispět na pomoc v regionu a za tímto účelem na ní vystoupí např. Prague Modal Music Ensemble, Roksan Mandel Trio, ILÆY ft. Ochepovsky a Hauser.
redakce 26.03.2023
Autoři třetí nejlepší desky roku podle redakce Full Moonu konečně v Praze!
redakce 26.03.2023
Britskou scénu si Songer získal svou schopností rapovat téměř do jakéhokoliv beatu, jeho introspektivní texty navíc nikdy nesklouzly k laciným žánrovým klišé.
redakce 25.03.2023
Americký hudební film popisuje cestu zakladatele nahrávací společnosti Casablanca Records, Neila Bogarta.