Zprávy / Úplňkové

Je to taková naše láskyplná facha, viď, axe?

Je to taková naše láskyplná facha, viď, axe?

mxm | Zprávy / Úplňkové | 07.10.2012

Tentokrát žádný dialog, žádný Kočka ani Čuk, natož Gek. Něco praktických odstavců o tom, proč děláme FMZine tak, jak ho děláme. Malé externí FAQ. O pokoře a tvrdé práci.

Proč je v článcích takový chaos? Já se v tom neorientuji!
K rozdělení žánrů slouží zápatí. Časem možná přibudou roletky, ale vzhledem k tomu, že FMZ plánuje zhruba dva články denně, nebude to takové terno. Synchronizuje se “info k článku” a i upoutávka mnohé prozradí. Rozdělení do žánrů není nezbytné, byť zvyk je železná košile. V záhlaví každého textu je název žánru či podžánru, ve kterém se nacházíte, velice intuitivní.

Co je to OFFTOPIC?
OFFTOPIC je série článků s nehudební tematikou. Film, komiks, cestování, tetování a další. Často se nicméně s hudbou kříží (soundtrack, dokument, “texty o textech”). Portál je z povahy především hudební, ale přesahy a “benefity” nás zajímají a obsah minimálně ozvláštňují. V duchu filozofie celého webu není ani tato sekce nikdy uzavřena definitivně, plánujeme minimálně recepty předních vegan-punkerů, snad nám ten nápad nikdo nevezme.

Proč je v akcích metal i jazz? A samá zahraniční jména?
Metal je super a jazz je taky super. To, že se FMZ orientuje hlavně na “kytary” (nebo to tak minimálně na první pohled vypadá), je důsledek křivek nabídky a poptávky. Nebráníme se ale žádným žánrům, kdyby bylo víc country koncertů, bude FMZ klidně bluegrassový speciál. Podobně je to s odpovědí na otázku, proč je tu tolik zahraniční hudby a tak méně české. Vždycky se budeme snažit sledovat dobrou muziku a jestli to budou zapadlý vlastenec z amerického Texasu nebo experimentující parta z Blanska, nehraje žádnou roli. Nejsme mainstreamový portál, ale ani zvysoka alternativní.

Proč je v novinkách tolik pozvánek na akce, které mě nezajímají?
Server se snaží pokrýt, a to ambiciózně v celé šíři, všechno “zajímavé”. Je vysoce nepravděpodobné, že všechny zajímá všechno. (Daleko pravděpodobnější je, že nikoho nezajímá nic.)

Proč propagujete akce, co se konají v Birminghamu nebo Tilburgu? Ani nevím, kde to je.
Festivaly jako Supersonic nebo Roadburn (a také ATP, Primavera, Melt! nebo Unsound a několik dalších) patří k naprosté špičce hudebních akcí v Evropě a byli bychom trubky, kdybychom na ně - zejména v době levného cestování, o kterém ne náhodou píšeme - systematicky neupozorňovali. Zvlášť, když na nich pak vznikají reportáže, rozhovory a další obsah portálu i časopisu.

Co furt máte s těma Converge?
Converge jsou nejlepší kapelou na světě. A taky, v jistém smyslu, dobře vyjadřují a symbolizují opravdovost, která by měla být cítit i z toho, co děláme my. Když řekneme “duchovní hardcore”, bude to znít blbě, ale zkuste se podívat na Converge a rozpětí Jacoba Bannona. Lépe si budeme rozumět.

Co jsou to ty blogy? Jakože u vás můžu mít blog?
Blogy, v této startovní fázi, pocházejí ze sloupků, které se objevují od prvního čísla v tištěném Full Moonu. V budoucnu se budou na obou frontách rozšiřovat, takže ano, i blogy jsou autorům otevřené. Zajímá nás mj. vaření a design. A taky televize, reklama, street art a neumělecká fotografie. Nejlepší blogeři píšou pro velká média, další část to přestalo bavit a té poslední už moc není. Podporujeme blogery!

To "RYCHLE!", to je jeko twitter?
Ano, skoro. Provázanost se sociálními sítěmi je na FMZ zatím v plenkách, ale časem by mělo fungovat “automatické plnění”. Uvidíme, co na to naše 15 hodin týdně pracující programátorská zvěř. (Ještě uvažujeme a je tu možnost, že až facebook a podobní zjistí, jaký máme web, budou chtít to propojení udělat sami. Ale moc na to nespoléháme.)

Proč vlastně nemáte twitter? A facebook máte?
Máme twitter a facebook, vlastní tištěnému magazínu. Fungují relativně dobře. Relativně. Budeme jim věnovat více péče, jakmile se zautomatizují aktualizace portálu. Socky jsou důležité, to ví každý. To ví každý.

Facebook Full Moonu: http://facebook.com/fullmoonmag
Twitter Full Moonu: http://twitter.com/fullmoonmag

Ty hezký obrázky berete kde? To kradete?
Obrázky umělců poskytují zdarma jejich vydavatelství, agenti a manažeři. Nebo sama kapela. Nebo si je u nějaké příležitosti vyfotíme. To, že jsou obrázky “hezký”, není jen obrázkem samým, ale taky způsobem jeho použití. Jako když hledáte správné místo pro kérku.

Děláte PR?
Propagujeme akce, které považujeme za zajímavé. Píšeme o kapelách, které považujeme za zajímavé, a recenzujeme desky, které považujeme za zajímavé. Někdy se názory redakce kryjí s názory PR managementu různých labelů a tak nemáme problém přetisknout slušně zpracovanou zprávu, kde se píše, že “Converge jsou nejlepší kapelou na světě”. Pokud nám za to někdo zaplatí, no tak to hej! Podporujeme, když nám někdo platí za to, co děláme.

Chtěl bych u vás mít reklamu.
A my bychom možná chtěli mít reklamu u vás. Stačí opět napsat na info@xplaylist.cz, my se poradíme a dohodneme. Je 128 způsobů, jak najít nějakou vzájemně prospěšnou činnost, takže pojďte do nás. S politikou u nás sice nepochodíte, ale jinak nás zajímá skoro všechno. Prodej basových trubek i makety autíček.

Co je to s tím gringem?
Hey, Gringo! je přátelské zvolání, oslovení. Může se na první pohled zdát, že jsme odměření, přechytralí a máme humor, kterému nerozumíte. Ale je to jako když si dáváte poprvé opravdovou kávu, tu skutečnou. Gringo znamená, že hledáme schopné, ochotné a zodpovědné lidi, kteří si myslí, že být součástí světa kolem Full Moonu je něco, co je zajímá. Jestli fotíte nebo píšete nebo pořádáte koncerty, nebo cokoliv dalšího, je celkem jedno. Mistrovství světa v mikádu nás asi zajímat nebude, ale jsou dveře otevřené. Napsal třeba kluk, že umí skvěle počítat do pěti a čekal, že tím to zhasne. Dostal tucet nabídek, jak by se mohl zapojit. Věřte nám, nápady jsou to, v čem jsme nejlepší.

Vaše fórum stojí za prd! A proč musím být registrovaný, abych mohl přispívat do komentářů?
Naše fórum stojí skutečně za prd. Ale fórum dělají hlavně lidi zvenku. A najděte mi dobré fórum. My se budeme snažit psát o věcech, které budou vyvolávat skvělé a podnětné komentáře. Registrace se může zdát jako opruz, ale jde v duchu naší snahy vytvářet komunitu lidí, které spojuje určitý zájem. Kromě komentářů vám to umožní zapojit se do fungování XPlaylistu nebo třeba vyhrát v soutěži různý pěkný věci, lístky na nejlepší kapely světa nebo výlet na Kilimandžáro. Třeba. A fórum, které až začne moderovat Karel Kočka, budeme moct beze strachu dělit nulou.

Proč tam nejsou normální recenze a odkaz vede na XPlaylist? To mě nezajímá.
XPlaylist je platforma pro recenze, které na FMZ najdete jen v omezeném množství a zpravidla v jiném kontextu než hodnotícím. XPlaylist je sestra FMZinu, od začátku je to tak zamýšleno, každý má své priority, každý má svůj potenciál. Nemáme potřebu nabízet to, co všechny ostatní portály, obligátní tiskovky a recenze. Zkuste se podívat naším směrem, třeba vám to taky začne dávat lepší smysl.

A co teda najdu v jednotlivých těch vašich sekcích?

NOVINKY jsou novinky. Portál se snaží upozorňovat na události v hudbě se zaměřením na to, co zajímavého se u nás děje: koncerty, výstavy, performance, festivaly, happeningy a podobně. Někdy mají formu přímo pozvánky. Tiskové zprávy uveřejňujeme také, ale jen ty “nosné”, if you know what we mean. Bezduché PR nevedeme.

ČLÁNKY jsou články. V zápatí jsou dále rozděleny na několik sekcí: www.xplaylist.cz,> (z koncertů, festivalů a jiných), www.xplaylist.cz,>, www.xplaylist.cz,> (často obsáhlejší články, obvykle u nějaké příležitosti převzaté z Full Moonu), www.xplaylist.cz,> (které rovněž vycházejí z Full Moonu, ale on-line verze bude brzy rozsáhlejší - každý je tak trochu bloger, ne?) a recenze, které odkazují na portál www.xplaylist.cz, který se klasickým hodnocením a žánrem recenze zabývá jaksi... z povahy. Recenze ale najdete i na FMZ, jsou obsáhlejší a většinou součástí profilu, novinky, soundtracku (viz dále), pozvánky na koncert a podobně. Není jich přespříliš.

OFFTOPIC jsou také články, ale s jinou než hudební tematikou anebo se hudby “jen” dotýkající. Takže www.xplaylist.cz, (kterou FMZ volně přebírá z Full Moonu a hodlá rozšiřovat) a dokumenty - téměř výhradně hudební, www.xplaylist.cz, formou recenze, www.xplaylist.cz,, cestování (aka www.xplaylist.cz,), které zahrnuje reportáže z cest a také seriál www.xplaylist.cz,, tetování (aka www.xplaylist.cz,): rozhovory a reportáže. A tzv. www.xplaylist.cz,, seriál o pořádání koncertů, zákulisí, rozhovory s promotéry, reportáže “z backstage” a podobně. Sekce offtopic se bude rozšiřovat, ale výhledově až v řádu měsíců.

PĚHLEDY poskytují rychlý a v případech “akce” také velmi detailní přehled toho, co nás čeká. Jednak ve www.xplaylist.cz, (kterážto stránka ještě projde grafickou úprávou), jednak v www.xplaylist.cz,. Tzv. www.xplaylist.cz, jsou agregátem článků, kterým “dáváme hvězdičku”, a proto byste je neměli minout. Nebo je minete a právě tady je najdete pod jednou střechou.

MULTIMÉDIA jsou ve fázi rozpracovávání a hledání správné cesty, ale už teď si můžete proklikávat ontopic klipy, teasery na desky, streamy a jiná zajímavá videa v sekci www.xplaylist.cz, a pouštět streamy skladeb nebo celých desek skrze služby jako soundcloud nebo bandcamp v sekci www.xplaylist.cz,. www.xplaylist.cz, fotek nemůžou chybět, zatím se týkají jen koncertů, ale rádi bychom obrázkově pokrývali řadu dalších, i nehudebních akcí.

HEY YA! Gringové, tohle je pro vás. Interakce, soutěže, výzvy, další projekty, na které je ještě čas.

FMZINE jsou průběžně doplňované informace o redakci a autorech, kontakty a přehled patrtnerů, bez kterých by to nejelo a nefungovalo, a služby hledání a RSS.

A nakonec (prozatím nakonec) ON/OFF. Zaregistrujte se uvidíte, co vám v tom sloupci všechno vyskáče. Budete rádi, že nejste admin. Jako uživatelé můžete přispívat do fóra a komentovat články, soutěžit, postupem času také přidávat obsah a jinak se podílet na obsahu webu. Totéž se týká sesterského projektu XPlaylist, kam můžete volně přejet a přihlášení zůstává, tam můžete komentovat, ale taky se aktivně podílet na rozrůstání hudební databáze přidáváním kapel i desek, nebo i recenzemi, pokud se na to cítíte (a máte na to). Na XPlaylistu nejsou soutěže, ale benefity.

Co když někde najdu nějakou chybu, he?
Běžný postup: napíšete maximovi mejl na info@xplaylist.cz a druhý den ráno vám přijde poštou uříznutá koňská hlava. Chvíli na to zazvoní pošťák znovu a vy víte, že on nikdy nezvoní dvakrát... Běžný standard: maxim děkuje v řádech mili a odstraňuje v řádu nanosekund.

Dobrý, no. A jak dlouho vám to vydrží?
Jak dlouho vydrží hudební portál? Obáváme se, že už navždy. Asi to bude dost záležet i na tom, jestli lidi budou ochotní uznat, že když se věci dělají pořádně, je jedno, že vám nesedí něčí styl, a že když posloucháme Muse, můžeme i Arve Henriksena.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Coffee: ¡Colombia es pasión!

redakce 14.01.2021

Je libo kávu? *„Je naprosto absurdní, že existuje taková země a nechce zde bydlet každý,“* říkal o Kolumbii Anthony Bourdain, který rozhodně věděl, o čem mluví.

Full Moon #117 na Spotify

redakce 14.01.2021

Full Moon #117, to je Jarvis Cocker a ohlédnutí za rokem korony. Kde začít? Třeba playlistem k aktuálnímu číslu.

Full Moon #117 – Síla vyprávění

redakce 06.01.2021

Síla vyprávění někdejšího frontmana Pulp neslábne- Full Moon #117, Jarvis Cocker a ohlédnutí za rokem korony.

Koncert Russian Circles zná náhradní termín

redakce 21.12.2020

Po mnoha měsících můžeme konečně oznámit nové datum pro koncert Russian Circles, kteří představí své album Blood Year.

Full Moon #116 na Spotify

redakce 08.12.2020

Co si v aktuálním čísle s The Smashing Pumpkins přečtete první? Náš plylist napoví.

Full Moon Stage na Colours of Ostrava 2021 je kompletní!

redakce 03.12.2020

Pestrý program je žánrově rozpřažený od unikátního dialogu akustických kytar přes hutné noiseové běsnění až k taneční elektronice.

Mooncloud #50: Never Sol

redakce 02.12.2020

Zajímá vás, kdo jsou nejoblíbenější hudebníci Never Sol a ze které hudby je naměkko? Poslouchejte Mooncloud.

Full Moon #116: Vzpomínky na alternativní národ

redakce 01.12.2020

Poslední vydání magazínu Full Moon v roce 2020 patří nejen novému albu The Smashing Pumpkins, ale také celému alternativnímu rocku jedné přelomové dekády.

Mooncloud #49: Fvck_Kvlt

redakce 14.11.2020

Fvck_Kvlt sestavil mix oblíbených písní, tedy krasojízdu od hardcorových sypaček až k rapovým hvězdám.

Vánoce s Full Moonem - dva velké balíčky plné dárků!

redakce 11.11.2020

Prodloužit si předplatné a vyřešit vánoční dárky jedním kliknutím? Ano, prosím! Máme dva velké vánoční balíčky.