Zprávy / Offtopic-Novinky

Je to jen konec světa?

Je to jen konec světa?

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 05.11.2016

Šestý celovečerní film teprve sedmadvacetiletého kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa míří do českých kin. Snímek, jenž britský deník Guardian označil za "brilantní, stylizovanou až halucinogenní výpověď o nefunkční rodině" byl uveden v premiéře na letošním festivalu v Cannes, odkud si odnesl Velkou cenu poroty. V příběhu mladého dramatika, který se po 12 letech vrací domů na venkov, aby oznámil svou blížící se smrt, si zahrála současná francouzská herecká špička – držitelka Oscara Marion Cotillard, Vincent Cassel či Léa Seydoux. Do kin film vstoupí 10. listopadu.

Je to jen konec světa je adaptací stejnojmenné divadelní hry Jeana-Luca Lagarce z roku 1990. Hlavní úlohu smrtelně nemocného dramatika Louise svěřil Dolan mladému francouzskému herci Gaspardu Ullielovi, jehož dosud nejvýraznější rolí byla postava módního návrháře Saint Laurenta ve stejnojmenném filmu. "Xavier dokáže vyjádřit všechno nevyjádřené prostřednictvím filmu a dělá to skvěle. Při režírování se zaměřuje na to, aby odkryl vše, co se postavy skutečně a niterně snaží sdělit," popsal spolupráci s režisérem Ulliel.


Na snímku, který rozplétá vztahy v nefunkční rodině, oceňují kritici především přesvědčivé herecké výkony hlavních představitelů a Dolanův specifický, stylizovaný režisérský rukopis. Pro režiséra bylo dle jeho slov stěžejní ukázat všechny emoce, nedostatky a nejistoty postav v omezeném prostoru jednoho odpoledne a jednoho domu. "Ve filmu jde o jedno odpoledne, které spolu postavy tráví v ohraničeném prostoru, a o to, jak se během něj vyvíjejí. Kdo koho poslouchá, kdo koho neposlouchá, kdo koho pozoruje a kdo koho chrání – tohle je život. Je to jen konec světa je letmý pohled na krátkou chvilku v životech lidí, kteří jsou k sobě necitliví a nevědí, jak se milovat," říká režisér Xavier Dolan.

Kanada si Je to jen konec světa zvolila jako svého reprezentanta na Oscarech, kde film bude bojovat o titul v kategorii cizojazyčných filmů. V České republice jej diváci před 10. listopadem mohou zhlédnout v předpremiéře na 17. ročníku festivalu Mezipatra. Snímek zde bude uveden v hlavní soutěži.

Info

Je to jen konec světa

www.aerofilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.