Zprávy / Festivalové

Jeden svět představuje téma ročníku

Jeden svět představuje téma ročníku

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.04.2021

Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. „Vypadáváš“ se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Tím se bude zabývat dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který proběhne z důvodů současné pandemické situace od 10. května do 6. června online po celém Česku. Jeden svět tak bude letos opravdu jen jeden.

„Při výběru hlavního festivalového tématu jsme se shodli, že Jeden svět musí jako vždy reflektovat aktuální dění doma i ve světě. Nejpalčivějším je podle nás to, jak probíhající pandemie a přesun dění do digitálního světa zvýraznily společenské nerovnosti. Přemýšleli jsme, jak moc máme tuto transformaci našich životů v práci, ve škole nebo v rodině pod kontrolou a do jaké míry jsme už v rozjetém vlaku, který nejde zastavit,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Naráží také na rozhodnutí uspořádat letošní festival online kvůli aktuální situaci okolo koronavirové pandemie. „S ohledem na nejistotu v celém kulturním sektoru, kde mj. není stále jasná doba otevření kin, jsme se rozhodli přesunout Jeden svět do primárně virtuálního prostředí. Budeme se snažit divákům zprostředkovat co největší množství debat a pofilmových diskuzí, a pokud to aktuální situace umožní, uspořádáme koncem května také projekce v letních kinech na řadě míst po celé České republice,“ dodává Kamenický.

Festivalovou kampaň připravilo už počtvrté Studio MT (Matyáš Trnka ve spolupráci s Matějem Růžičkou). Různě vypadávající postavy na videokonferenci, které v dnešních dnech suplují potkávání se, jsou hlavním motivem letošního vizuálu. „Zamrzlé obličeje na obrazovkách, zvuk klikání a nadávek a zároveň i vyčerpanost, která provází pro mnohé každodenní online videokonference – to jsme zachytili v letošním vizuálu, který reflektuje naše současné životy. Zářivé, pro někoho možná až agresivní, barvy náhlost tématu podtrhují a zároveň jsou i snadno rozpoznatelné i pro osoby se zrakovým omezením,“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.

Letošní proměnu festivalu a jeho hlavní téma „Vypadáváš“ podpořil také nadační fond Abakus jako generální partner. Nově vzniklý nadační fond zakladatelů Avastu Pavla Baudiše a Eduarda Kučery se zaměřuje na nástroje pro řešení významných a často podceňovaných společenských témat v Česku.

Festival tak letos získává úplně novou podobu. Od 10. do 19. května se diváci mohou těšit na Jeden svět živě – pravidelné projekce doprovázené streamy debat s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi. Prvním festivalovým streamem bude předání ceny Homo Homini za rok 2020 společně se zahajovacím filmem festivalu. Od 20. května do 6. června si budou diváci a divačky moct pustit všechny filmy na nové platformě Jeden svět online. Ta vznikla nezávazně pro přechod festivalu do online prostředí. „Vlastní platformu, kde budou během roku k dispozici nejlepší filmy z minulých let a kterou budeme moci využít i během festivalu, jsme chtěli už delší dobu, teď nás okolní digitalizace a virtuální svět pošťouchly a platformu jsme díky spolupráci s firmou Prozeta připravili k letošnímu ročníku,“ popisuje dramaturgyně festivalové distribuce Kristýna Genttnerová. Filmy budou dostupné kdykoliv a odkudkoliv z České republiky. Vybrané projekce budou stejně jako v kinech opatřeny audiopopisem nebo speciálními titulky pro neslyšící.

Na první projekci na Jednom světě online se diváci a divačky mohou podívat už 13. dubna od 19:00 v živém vysílání na Facebooku a Zoomu festivalu. Součástí bude i odtajnění festivalové znělky a představení tématu letošního ročníku ředitelem festivalu Ondřejem Kamenickým. Film Stavební jáma je prvním snímkem z letošního programu, který diváci mohou vidět s předstihem a vyzkoušet si tak novou platformu Jeden svět online.

Téma letošního festivalu Jeden svět „Vypadáváš“ reflektuje i letošní hlavní tematická kategorie s týmž názvem. Nabídne filmy, které se zabývají nerovností přístupu k online informacím, závislostí na internetu, manipulací ve virtuálním prostředí nebo tím, jak technologie přebírají lidské předsudky do svých algoritmů a přenášejí je do nových oblastí. Jedním z dokumentů, který pozoruje tyto problémy je film Bílý šum. Snímek nabízí jedinečný pohled za oponu krajně pravicového a nacionalistického hnutí v Americe. Režisérovi Danielu Lombrosovi se podařilo proniknout do srdce scény, která na internetu zasévá nenávist a strach. Sociální sítě a vztahy, které na nich vznikají, zkoumá časosběrný dokument Kateřiny Hager a Asada Faruqiho Manželství, který festival uvede v evropské premiéře. Snímek sleduje dvojici, která se potkala při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žila svůj vztah především online. Na to, jaký vliv má všudypřítomnost mobilů a internetu v životech generace Z, odpovídá film režisérky Liz Smith Naše generace Z. Jaké výzvy obnáší práce reportérek, které přecházejí na online zpravodajství v indických novinách Khabar Lahariya? To ukáže snímek Psáno ohněm režisérky Rintu Thomas a režiséra Sushmita Ghoshe.

Kromě kategorie Vypadáváš festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších čtrnáct tematických kategorií. Vybrané filmy budou doprovázeny debatami s tvůrci v rámci streamů Jeden svět živě. Mezi nimi mohou diváci a divačky vidět i hosty a hostky, kteří vystupují z davu nejen svou prací, ale i životními postoji. Nizozemská potápěčka Kiki Bosch představí fenomén otužování a jeho vliv na psychické zdraví. Turecko-německá právnička, imámka a aktivistka Seyran Ateş bude mluvit o rovném přístupu k ženám v islámu. Meredith Broussard, americká profesorka z New York University, představí svou práci datové žurnalistky a její výzkum etičnosti umělé inteligence.

Nedílnou součástí festivalu Jeden svět jsou jeho regionální části, díky kterým mohou diváci festival navštívit nejen v Praze, ale i v dalších českých, moravských a slezských městech. Letošní ročník díky přesunu do onlinového prostředí propojuje diváky a divačky napříč Českou republikou – poprvé se letos díky němu na stejný výběr filmů mohou podívat lidé z Poličky, Brna i Pardubic. Odkudkoliv z bezpečí i pohodlí domova. Nezůstane ovšem pouze u filmů a diváci a divačky budou mít jedinečnou příležitost diskutovat o důležitých společenských tématech prostřednictvím online streamů, do kterých se zapojí i vybraná regionální města. Pokud to aktuální situace dovolí, budou se návštěvníci a návštěvnice regionálních festivalů moci těšit i na venkovní projekce v letních kinech, které proběhnou v souladu s vládními a hygienickými nařízeními.

Přístupnost festivalu pro diváky s postižením se za poslední roky stala naprostou samozřejmostí. A i přesto, že se festival letos uskuteční online, bude usilovat o univerzální přístupnost pro všechny. „Letošní ročník je pro nás velkou výzvou, protože to, co už umíme a známe o přístupnosti například z kin, nejde většinou přenést jednoduše do online prostředí. I tak doufáme, že se nám podaří festival zpřístupnit co nejširšímu spektru diváků,“ říká metodička přístupnosti Mariana Chytilová. Vybrané filmy budou ve filmotéce opatřeny titulky pro neslyšící a nedoslýchavé a bude možné přehrát si i snímky s audiopopisem. Bude-li možné uspořádat i fyzické projekce v letních kinech, postará se festival o maximální přístupnost i tam a projekce se v tomto ohledu nebude lišit od těch v kinech.

Když školy nemohou vyrazit do kin, rozhodl se tým přenést Jeden svět do tříd nebo alespoň do online výuky. Filmy budou k dispozici na vzdělávacím portálu JSNS.cz a opatřeny informačními materiály a zajímavými aktivitami, jak s dokumenty pracovat přímo v hodinách. „Pro mladší žáky a žákyně máme tři krátké dabované snímky o vrstevnících, kteří řeší aktuální témata jako odloučení od spolužáků, problém zapojení se do běžné školní výuky nebo snahu zabránit plýtvání jídlem. Pro starší studenty a studentky jsme vybrali animovaný film o závažném tématu domácího Nedovolte, aby se to stalo a dva snímky z festivalového programu – Manželství a My jsme Rusko. Do nabídky jsme zařadili i úspěšný loňský film Čínský umělec v exilu, který mnozí neměli možnost zhlédnout,“ popisuje program koordinátorka školních projekcí Jednoho světa Linda Šilingerová. Ke všem filmům pro středoškoláky budou připraveny i online debaty se zajímavými hosty – odborníky na dané téma nebo tvůrci a protagonisty. Více na jsns.cz/festival.

Info

Jeden svět
10. 5. – 6. 6. 2021
web festivalu

foto © The Atlantic

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

redakce 19.09.2022

Prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Hvězdárna a planetárium, Brno.

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

redakce 18.09.2022

Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace