Zprávy / Festivalové

Jeden svět ukáže neviditelné hrdiny, hollywoodské hvězdy a Generation Y

Jeden svět ukáže neviditelné hrdiny, hollywoodské hvězdy a Generation Y

redakce | Zprávy / Festivalové | 03.03.2013

Nejen dokumenty o lidských právech, ale i o médiích, zdravotnictví a životním stylu přináší 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2013. V pražských kinech potrvá od 4. do 13. března, pak se přesouvá do dalších čtyřiceti měst České republiky.

Letošní program představí filmy se silnými osobními příběhy, nezaujaté pozorování života v málo známých oblastech nebo práci angažovaných a kontroverzních dokumentaristů. Rozmanitost festivalu a příběhů, které přináší, lze ilustrovat na trojici hostů z Jižní Koreje, Japonska a Norska. Jihokorejec Hark-Joon Lee přiváží dramatický dokument Po zemi, po moři, který sleduje odvážnou snahu severokorejského uprchlíka spojit rodinu útěkem na malé rybářské lodi rozbouřeným Žlutým mořem. Dán Kaspar Schröder zase navštívil Japonsko, aby ve filmu Rodina k pronájmu zdokumentoval podivné podnikání - možnost pronajmout si přátele na večírek, rodinu nebo hosty na svatbu, když vám chybějí ti skuteční. Norský dokument Statečná srdce přiveze jeho producentka Tone Grøttjord. Původně to měl být dokument o přípravě na školní volby a měl zachytit, proč bývá norská společnost označovaná za nejkultivovanější demokracii světa. V průběhu natáčení ovšem zasáhla jeho hrdiny tragická událost v podobě teroristického útoku Anderse Breivika. Téma filmu se tak posunulo ještě blíže tomu letošnímu festivalovému, které se snaží upozornit na rostoucí netoleranci ve společnosti. Nenásilná reakce Norů na extremismus i traumatickou situaci po letních událostech v roce 2011 je inspirující. I proto bude film Statečná srdce letošní festival zahajovat.

„Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jako by se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky, jak jsme tomu byli naposledy svědky během vyhrocené prezidentské kampaně. Stejně nebezpečné jsou ale také věty typu „já nejsem rasista, ale…“, které často slýcháme kolem sebe, nebo je říkáme sami. Letošním festivalem se diváků ptáme – bojíte se snášet? A naše odpověď je jasná. Není potřeba se bát, protože respektem a otevřeností nemáme co ztratit. Naopak,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Řada z více než stovky filmů festivalového programu ukazuje příběhy všedních, ve shonu běžného života neviditelných hrdinů. Zmiňme například dokument Radioman, který je výjimečný vysokým počtem hollywoodských hvězd, jež v něm vystupují. S hrdinou filmu, bývalým bezdomovcem, si tykají herci od George Clooneyho přes Meryl Streepovou po Johnnyho Deppa. Film Zachovat si tvář, který promítáme v kategorii Panorama, získal v roce 2012 Oscara za zobrazení příběhů pákistánských žen - obětí útoků kyselinou. Dokument Příběh Hacktivistů mapuje málo známé pozadí internetového hnutí Anonymous. Autory výjimečného filmu Mimo příbalový leták o testování léků na lidech jsou slavní filmaři Michael Palmieri a Donal Mosher, známí i díky své práci pro reklamu nebo jako tvůrci hudebních klipů.

Festival nabízí také možnost setkání a debat s více než stovkou hostů – filmařů, ale i hrdinů uváděných dokumentů. Kratší debaty po většině projekcí doplňuje desítka večerních panelových debat v kině Francouzského institutu. Festivalový infopoint bude pro publikum Jednoho světa připravený v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny jsou Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna (velký sál), Ponrepo a Evald.

www.jedensvet.cz/2013
www.youtube.com/user/festivaljedensvet
www.facebook.com/jedensvet
www.twitter.com/jedensvet

Zahajovacím filmem festivalu je dokument Statečná srdce (Bravehearts). Původním záměrem režisérky Kari Anne Moe bylo na pozadí studentských voleb popsat podstatu politické scény v Norsku. Do příběhů hrdinů filmu však uprostřed léta 2011 vstoupí samozvaný „zachránce evropských tradic“ Anders Breivik, který povraždí na ostrově Utøya desítky mladých členů Norské strany Práce. Jednou z těch, kdo jen těsně unikne řádění vraha, je i jedna z protagonistek Johanna. Dokument tak ve své druhé části především hledá odpověď na to, jak se s otřesným zážitkem vyrovnává nejen ona sama, ale i celé Norsko.

Světové premiéry pro letošní festival připravila trojice českých režisérů. Helena Třeštíková dokončila film Vojta Lavička – Nahoru a dolů o životních osudech romského muzikanta a novináře Vojty Lavičky. Představí ho v Hlavní soutěži v premiéře 11. března. Zdeněk N. Bričkovský přiváží na premiéru 8. března nový film Fenomén (Duševní komfort Jurije Petroviče) o svérázném sibiřském samotáři, sedmdesátníkovi Juriji Petrovičovi. Vůbec první veřejné uvedení, měsíc před oficiální distribuční premiérou, pak má 5. března film režisérky Sylvie Dymákové Šmejdi o nekalých praktikách na tzv. prodejních zájezdech pro seniory.

Ve světové premiéře uvedeme film Ledová rovnováha (Glacial Balance) režiséra Ethana Steinmana. Upozorňuje na to, že v důsledku klimatických změn se ledová masa jihoamerických ledovců za posledních čtyřicet let zmenšila zhruba o třetinu a ubývá stále rychleji. Režisér Ethan Steinman získal na realizaci filmu část financí prostřednictvím crowdsourcingové platformy Kickstarter.

Festival nabízí i další zajímavosti:

Barcamp v DOXu // Jeden svět a pražský DOX pořádají o víkendu 2. a 3. března 2013 těsně před vypuknutím festivalu tzv. barcamp. Na neformální konferenci se sejdou zástupci neziskových organizací a médií, umělci i široká veřejnost a budou debatovat o projektech a nápadech na podporu soužití a tolerance. Z mnoha zajímavých témat lze vybrat například „Korporátní svět versus neziskovky - konec předsudků v Čechách“, „Kreativní prvky ve vzdělávání proti násilí a nenávisti“ nebo „Boj s větrnými mlýny aneb sociální začleňování v periferních regionech?“.

Panelové debaty // Kontroverzní a aktuální témata mohou diváci a divačky do detailu diskutovat na devíti panelových debatách s hosty festivalu. Ty se konají každý den po projekci v 19:30 v kině Francouzského institutu. Na první debatě bude kubánská blogerka Yoani Sánchez (viz níže) mluvit o vlivu nových médií na demokratizaci společnosti, na druhé diskusi letošní nositel ceny Homo Homini Intigam Alijev ukáže odvrácenou tvář Ázerbájdžánu. Na další z debat pak pracovníci Člověka v tísni přiblíží aktuální humanitární krizi v Sýrii, kde společnost působí jako jediná velká humanitární organizace. (www.jedensvet.cz/2013/panelove-debaty)

East Doc Platform // Mezinárodní setkání filmových profesionálů nazvané East Doc Platform pořádá již podruhé při festivalu Jeden svět Institut dokumentárního filmu. Kromě příležitosti k pracovním setkáním filmařů a distributorů se obě akce propojují v programu. Ruská režisérka Marina Razběžkina, dánská producentka Helle Faber nebo rakouský režisér Arash T. Riahi uvádějí na festivalu své filmy a jejich přednášek v rámci East Doc Platform se mohou zúčastnit také akreditovaní diváci Jednoho světa. Setkání se konají v Divadle Archa a Paláci Archa. (www.bit.ly/YLoQA1)

Kubánská blogerka Yoani Sánchez // Na své cestě po světě se v Praze zastavuje Yoani Sánchez. Aktivistka, kterou časopis Time zařadil v roce 2008 mezi sto nejvlivnějších osobností světa, je zároveň jednou ze tří hrdinek filmu Zakázané hlasy, který se promítá na letošním festivalu. Yoani bojuje proti totalitnímu režimu na Kubě prostřednictvím webu Generation Y a sociálních sítí. Její účet @yoanisanchez sleduje na Twitteru přes 400 tisíc lidí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

redakce 07.12.2019

Je klima největší zkouškou lidstva? Není největším nepřítelem lidstva člověk? Tak široké spektrum otázek bude pokládat festival Elevate.

Twenty One Pilots první hvězdou Colours of Ostrava 2020

redakce 06.12.2019

S přirozenou originalitou a nestíhatelnou rychlostí střídají elektropop, reggae, hip hop, drum & bass, punk nebo hymnické klavírní balady.

Still Corners přivezou na Metronome Prague zasněný pop

redakce 05.12.2019

Po nedávno oznámených Underworld jsou Still Corners dalším zajímavým jménem nadcházejícího ročníku, rozšiřujícím stylový záběr celé akce.

Performance Forbidden v Klášteře Sv. Anežky

redakce 04.12.2019

Cílem projektu není apriori šokovat, nýbrž experimentovat s konceptem slova "zákaz" a podívat se na něj z více úhlů.

Underworld headlinerem festivalu Nowa Muzyka

redakce 03.12.2019

Headlinerem patnáctého pokračování katovického festivalu Tauron Nowa Muzyka bude kultovní britské taneční duo Underworld.

PAF Olomouc začíná už za pár dní

redakce 02.12.2019

Audiovizuální performance v husitském kostele, klubová noc v bunkru, představení pro jednoho diváka a desítky dalších projektů.

Prague Summer Festival neskrývá ambice

redakce 02.12.2019

Prvními ohlášenými jmény nového festivalu jsou britská metalcorová formace Bring Me the Horizon a rockeři Foreigner.

Squarepusher a další na CTM 2020

redakce 27.11.2019

Letošní ročník progresivního berlínského fetivalu CTM nabídne jména jako Squarepusher, Dan Deacon nebo Andrea Belfi.

Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky

redakce 21.11.2019

Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky od unikátního Recitálu Jiřího Suchého přes klasiku, soudobou hudbu a jazz až po hip-hopovou party.

Na Metronome Prague 2020 přijedou s novou deskou Underworld

redakce 20.11.2019

„Bude to neopakovatelná a největší show, jakou jsme kdy předvedli,“ říká skupina.