Zprávy / Festivalové

Jeden svět ukáže neviditelné hrdiny, hollywoodské hvězdy a Generation Y

Jeden svět ukáže neviditelné hrdiny, hollywoodské hvězdy a Generation Y

redakce | Zprávy / Festivalové | 03.03.2013

Nejen dokumenty o lidských právech, ale i o médiích, zdravotnictví a životním stylu přináší 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2013. V pražských kinech potrvá od 4. do 13. března, pak se přesouvá do dalších čtyřiceti měst České republiky.

Letošní program představí filmy se silnými osobními příběhy, nezaujaté pozorování života v málo známých oblastech nebo práci angažovaných a kontroverzních dokumentaristů. Rozmanitost festivalu a příběhů, které přináší, lze ilustrovat na trojici hostů z Jižní Koreje, Japonska a Norska. Jihokorejec Hark-Joon Lee přiváží dramatický dokument Po zemi, po moři, který sleduje odvážnou snahu severokorejského uprchlíka spojit rodinu útěkem na malé rybářské lodi rozbouřeným Žlutým mořem. Dán Kaspar Schröder zase navštívil Japonsko, aby ve filmu Rodina k pronájmu zdokumentoval podivné podnikání - možnost pronajmout si přátele na večírek, rodinu nebo hosty na svatbu, když vám chybějí ti skuteční. Norský dokument Statečná srdce přiveze jeho producentka Tone Grøttjord. Původně to měl být dokument o přípravě na školní volby a měl zachytit, proč bývá norská společnost označovaná za nejkultivovanější demokracii světa. V průběhu natáčení ovšem zasáhla jeho hrdiny tragická událost v podobě teroristického útoku Anderse Breivika. Téma filmu se tak posunulo ještě blíže tomu letošnímu festivalovému, které se snaží upozornit na rostoucí netoleranci ve společnosti. Nenásilná reakce Norů na extremismus i traumatickou situaci po letních událostech v roce 2011 je inspirující. I proto bude film Statečná srdce letošní festival zahajovat.

„Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jako by se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky, jak jsme tomu byli naposledy svědky během vyhrocené prezidentské kampaně. Stejně nebezpečné jsou ale také věty typu „já nejsem rasista, ale…“, které často slýcháme kolem sebe, nebo je říkáme sami. Letošním festivalem se diváků ptáme – bojíte se snášet? A naše odpověď je jasná. Není potřeba se bát, protože respektem a otevřeností nemáme co ztratit. Naopak,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Řada z více než stovky filmů festivalového programu ukazuje příběhy všedních, ve shonu běžného života neviditelných hrdinů. Zmiňme například dokument Radioman, který je výjimečný vysokým počtem hollywoodských hvězd, jež v něm vystupují. S hrdinou filmu, bývalým bezdomovcem, si tykají herci od George Clooneyho přes Meryl Streepovou po Johnnyho Deppa. Film Zachovat si tvář, který promítáme v kategorii Panorama, získal v roce 2012 Oscara za zobrazení příběhů pákistánských žen - obětí útoků kyselinou. Dokument Příběh Hacktivistů mapuje málo známé pozadí internetového hnutí Anonymous. Autory výjimečného filmu Mimo příbalový leták o testování léků na lidech jsou slavní filmaři Michael Palmieri a Donal Mosher, známí i díky své práci pro reklamu nebo jako tvůrci hudebních klipů.

Festival nabízí také možnost setkání a debat s více než stovkou hostů – filmařů, ale i hrdinů uváděných dokumentů. Kratší debaty po většině projekcí doplňuje desítka večerních panelových debat v kině Francouzského institutu. Festivalový infopoint bude pro publikum Jednoho světa připravený v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny jsou Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna (velký sál), Ponrepo a Evald.

www.jedensvet.cz/2013
www.youtube.com/user/festivaljedensvet
www.facebook.com/jedensvet
www.twitter.com/jedensvet

Zahajovacím filmem festivalu je dokument Statečná srdce (Bravehearts). Původním záměrem režisérky Kari Anne Moe bylo na pozadí studentských voleb popsat podstatu politické scény v Norsku. Do příběhů hrdinů filmu však uprostřed léta 2011 vstoupí samozvaný „zachránce evropských tradic“ Anders Breivik, který povraždí na ostrově Utøya desítky mladých členů Norské strany Práce. Jednou z těch, kdo jen těsně unikne řádění vraha, je i jedna z protagonistek Johanna. Dokument tak ve své druhé části především hledá odpověď na to, jak se s otřesným zážitkem vyrovnává nejen ona sama, ale i celé Norsko.

Světové premiéry pro letošní festival připravila trojice českých režisérů. Helena Třeštíková dokončila film Vojta Lavička – Nahoru a dolů o životních osudech romského muzikanta a novináře Vojty Lavičky. Představí ho v Hlavní soutěži v premiéře 11. března. Zdeněk N. Bričkovský přiváží na premiéru 8. března nový film Fenomén (Duševní komfort Jurije Petroviče) o svérázném sibiřském samotáři, sedmdesátníkovi Juriji Petrovičovi. Vůbec první veřejné uvedení, měsíc před oficiální distribuční premiérou, pak má 5. března film režisérky Sylvie Dymákové Šmejdi o nekalých praktikách na tzv. prodejních zájezdech pro seniory.

Ve světové premiéře uvedeme film Ledová rovnováha (Glacial Balance) režiséra Ethana Steinmana. Upozorňuje na to, že v důsledku klimatických změn se ledová masa jihoamerických ledovců za posledních čtyřicet let zmenšila zhruba o třetinu a ubývá stále rychleji. Režisér Ethan Steinman získal na realizaci filmu část financí prostřednictvím crowdsourcingové platformy Kickstarter.

Festival nabízí i další zajímavosti:

Barcamp v DOXu // Jeden svět a pražský DOX pořádají o víkendu 2. a 3. března 2013 těsně před vypuknutím festivalu tzv. barcamp. Na neformální konferenci se sejdou zástupci neziskových organizací a médií, umělci i široká veřejnost a budou debatovat o projektech a nápadech na podporu soužití a tolerance. Z mnoha zajímavých témat lze vybrat například „Korporátní svět versus neziskovky - konec předsudků v Čechách“, „Kreativní prvky ve vzdělávání proti násilí a nenávisti“ nebo „Boj s větrnými mlýny aneb sociální začleňování v periferních regionech?“.

Panelové debaty // Kontroverzní a aktuální témata mohou diváci a divačky do detailu diskutovat na devíti panelových debatách s hosty festivalu. Ty se konají každý den po projekci v 19:30 v kině Francouzského institutu. Na první debatě bude kubánská blogerka Yoani Sánchez (viz níže) mluvit o vlivu nových médií na demokratizaci společnosti, na druhé diskusi letošní nositel ceny Homo Homini Intigam Alijev ukáže odvrácenou tvář Ázerbájdžánu. Na další z debat pak pracovníci Člověka v tísni přiblíží aktuální humanitární krizi v Sýrii, kde společnost působí jako jediná velká humanitární organizace. (www.jedensvet.cz/2013/panelove-debaty)

East Doc Platform // Mezinárodní setkání filmových profesionálů nazvané East Doc Platform pořádá již podruhé při festivalu Jeden svět Institut dokumentárního filmu. Kromě příležitosti k pracovním setkáním filmařů a distributorů se obě akce propojují v programu. Ruská režisérka Marina Razběžkina, dánská producentka Helle Faber nebo rakouský režisér Arash T. Riahi uvádějí na festivalu své filmy a jejich přednášek v rámci East Doc Platform se mohou zúčastnit také akreditovaní diváci Jednoho světa. Setkání se konají v Divadle Archa a Paláci Archa. (www.bit.ly/YLoQA1)

Kubánská blogerka Yoani Sánchez // Na své cestě po světě se v Praze zastavuje Yoani Sánchez. Aktivistka, kterou časopis Time zařadil v roce 2008 mezi sto nejvlivnějších osobností světa, je zároveň jednou ze tří hrdinek filmu Zakázané hlasy, který se promítá na letošním festivalu. Yoani bojuje proti totalitnímu režimu na Kubě prostřednictvím webu Generation Y a sociálních sítí. Její účet @yoanisanchez sleduje na Twitteru přes 400 tisíc lidí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z Tapes festival na trnavském Nádvoří

redakce 22.08.2019

Slovenské kazetové vydavatelství Z Tapes otevře na trnavském Nádvoří druhý ročník svého festvalu. 6 kapel ze 4 zemí.

Festival Ostravské dny už zítra

redakce 21.08.2019

Bienále Ostravské dny jsou hudební a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost.

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.

Za kulturou na jičínské zahrady

redakce 19.08.2019

„Soukromé vlastnictví a bydlení“, tak zní téma dalšího ročníku festivalu Jinčí čin.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.