redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.09.2022
Výstava s poetickým názvem A Blink of an Eye and the Years are Behind Us (neboli Jedno mávnutí řas, a za námi jsou léta) bude dosud největší přehlídkou děl berlínského výtvarníka Gregora Hildebrandta na světě. V Kunsthalle Praha bude k vidění od 29. září 2022 do 13. února 2023.
Na evropské umělecké scéně již etablovaný výtvarník Gregor Hildebrandt (*1974) více než dvacet let pracuje s analogovými nosiči zvuku. Jeho díla reprezentující postindustriální kulturu zahrnují netradiční sochy, instalace a obrazy z lisovaných vinylů, starých VHS nebo zachovaných audiokazet. Inspiraci čerpá z celé řady literárních, filmových, hudebních či architektonických zdrojů. Hildebrandt od roku 2015 působí jako profesor malby a grafiky na Akademii výtvarných umění v Mnichově, v roce 2016 obdržel prestižní ocenění Falkenrot Preis. Jeho díla jsou zastoupena v renomovaných sbírkách po celém světě: v pařížském Centre Pompidou, ve Sbírce současného umění Spolkové republiky Německo, ale také ve významných soukromých sbírkách – např. ve sbírce Martina Z. Marguliese v Miami či Burgerově sbírce v Hongkongu.
„Výstavu Gregora Hildebrandta jsem poprvé viděla v Paříži v roce 2017, už tehdy mě zaujal jeho způsob práce s analogovými médii a technologiemi. Sama jsem ve Francii vyrůstala v sedmdesátých a osmdesátých letech v éře masivního konzumerismu a už tehdy mě fascinovali někteří umělci, kteří se obraceli k recyklaci předmětů, jako Daniel Spoerri nebo Arman. Hildebrandta vnímám svým způsobem jako pokračovatele této historické linie, i on sám totiž pracuje se zbytky produkce naší společnosti, kolektivní i individuální pamětí,“ přibližuje kurátorka Christelle Havranek filozofii výstavy, která u návštěvníků může vyvolat nostalgické vzpomínky spojené se znovu populárními analogovými nosiči zvuku a obrazu – tzv. time-based médii, jež jsou založeny na technologiích a logice trvání času. Na neúprosný běh času ostatně odkazuje i samotný název výstavy, který je variací na verš německého básníka a dramatika Johanna Wolfganga von Goetha.
Výstava obsáhne významný časový úsek Hildebrandtovy tvorby, od uměleckých počátků až po současnou tvorbu. Návštěvníci a návštěvnice uvidí dokonce jeho první malby z kazetových pásek z konce devadesátých let 20. století, včetně dnes již ikonických maleb ovlivněných melancholickými písněmi expresivní britské kapely The Cure. Svůj prostor dostanou také imerzivní a monumentální instalace, mozaiky a další objekty z let 2005–2010. Gregor Hildebrandt patří mezi umělce, kteří transformují samotný výstavní prostor – i Kunsthalle Praha se tak dočká velkorysé instalace tvořené z VHS pásek, na nichž je zaznamenaný snímek Orfeus (orig. Orphée) francouzského režiséra, básníka, spisovatele a umělce Jeana Cocteaua z roku 1950.
Hildebrandtův rozpínavý umělecký meta-vesmír pojímá i tzv. Grzegorzki Shows neboli osobitý model solo-výstav méně známých jmen berlínské scény, který Gregor Hildebrandt v Berlíně pořádá již od roku 2017. Umělecké tvorbě svých přátel dává prostor v malé místnosti bývalé vrátnice komplexu budov, v nichž sídlí i jeho vlastní ateliér. Návštěvníci Hildebrandtovy pražské výstavy tak budou moci do identického modelu tohoto showroomu s typickým neonovým nápisem nejenom vstoupit, ale zažíjí v něm i reinscenované vernisáže výstav, které sám Hildebrandt v minulosti v Berlíně kurátoroval. Kunsthalle Praha tak v rámci Hildebrandtovy přehlídky uvede menší sólové výstavy německé umělkyně Kathariny Koppenwallner v doprovodu alternativní hudební formace Walking Down Brenton Road (1. listopadu 2022) či výstavu výtvarníka Friedera Böhnische společně s vystoupením mnichovského elektronického uskupení Anne (6. prosince 2022). Všichni zmiňovaní interpreti pocházejí z hudebního vydavatelství Grzegorzki Records, které Gregor Hildebrandt vede společně se svou partnerkou, německo-polskou umělkyní Alicjou Kwade.
Gregor Hildebrandt: A Blink of an Eye and the Years are Behind Us
29. 9. 2022 – 13. 2. 2023
web výstavy
foto © David Atlan
redakce 30.03.2023
The Serfs pokračují v undergroundové rodové linii svých slavnějších předchůdců z Ohia jako jsou Pere Ubu nebo Devo.
redakce 29.03.2023
Od black metalu k Segu Bodegovi, Arooj Aftab nebo umělcům z Nyege Nyege.
redakce 29.03.2023
Dokruhu pracují na materiálu pro novou desku, její část v premiéře představí na pražském koncertě.
redakce 29.03.2023
Britská alt-popová trojice King No-One je v současnosti jednou z nejvýraznějších kytarových kapel ve Velké Británii.
redakce 28.03.2023
Isaac Anderson dokáže zasáhnout srdce mimo jiné tím, že popisuje lásku jako jednou bolestivou, jindy opojně krásnou.
redakce 28.03.2023
Uslyšíte i zkušenosti manažerek a manažerů z podpořených projektů a v neposlední řadě budete mít příležitost ke konzultacím vašich projektových záměrů a neformálnímu síťování.
redakce 27.03.2023
Něžná syntéza shoegaze, indie a psychedelie. Tryo připravilo materiál na novou desku s přímočařejším a mohutnějším zvukem.
redakce 27.03.2023
Cílem akce je přispět na pomoc v regionu a za tímto účelem na ní vystoupí např. Prague Modal Music Ensemble, Roksan Mandel Trio, ILÆY ft. Ochepovsky a Hauser.
redakce 26.03.2023
Autoři třetí nejlepší desky roku podle redakce Full Moonu konečně v Praze!
redakce 26.03.2023
Britskou scénu si Songer získal svou schopností rapovat téměř do jakéhokoliv beatu, jeho introspektivní texty navíc nikdy nesklouzly k laciným žánrovým klišé.