Zprávy / Pozvánky

Ježek a Tarnovski chtějí umírat, Pan Ovocňák loví strašidla (na PAF Olomouc)

Ježek a Tarnovski chtějí umírat, Pan Ovocňák loví strašidla (na PAF Olomouc)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.11.2021

Každá éra si v očích mladších generací získá určité označení – je dost možné, že první dekády nového milénia jednou budou nazývány obdobím streamovacích služeb. Ačkoliv byly streamovací služby původně platformou, která nabízela pouze obsah třetích stran a produkčních skupin, nepřekvapivě došlo k tomu, že začaly tvořit své tzv. originals – snímky, které byly produkovány, nebo koprodukovány právě streamovací službou.

Od začátku svého působení sloužil Festival PAF Olomouc také jako platforma, která prezentovala nové a zajímavé snímky, performance a hudbu. S tak vysokou koncentrací kreativců a umělců byly festivalové produkce, koprodukce a následné premiéry projektů přímo nevyhnutelné. Na letošním ročníku mohou návštěvníci zažít hned dvě premiéry PAF originals. Ty, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, přímo navazují na nosné otázky, které si letos PAF Olomouc klade. Ústřední dvojice knihy Chceme žít Karla Nového a stejnojmenného snímku Emila Františka Buriana chtěla, jak jinak, žít. O více než 70 let později přichází Martin Ježek a Jaroslav Tarnovski s živým promítáním Chceme umírat – Ježek a Tarnovski smrskávají vzletné budovatelské myšlenky a tužby všech postav na směšné pudové rysy. Právě použití průběhového slovesa umírat, namísto zemřít, poukazuje na zacyklenost současné společnosti, která doplácí na chyby a lapsy generací předešlých.

Úbytek lesů vyhání lesní strašidla a přízraky do obydlených částí, tam se z nich stávají pobudové a bezdomovci. Na festivalu budou moci diváci zhlédnout premiéru dost možná nejodvážnějšího filmového crossoveru, o kterém ani netušili, že je možný a že ho potřebují ve svých životech. Brněnská audiovizuální tvůrkyně Markéta Wagnerová, která stojí za prvním dílem Pana Ovocňáka, společně s kreativním kolektivem Televize Estráda, který už je divákům známý z předešlých ročníků festivalu, přináší druhé dobrodružství Pana Ovocňáka. Tentokrát s řadou dalších známých postav ze snímků Televize Estráda nahlédne pod pokličku klimatické a bytové krize. O co skutečně usiluje investigativní novinář Bob spolu s amatérskou čarodějnicí a spisovatelkou, a zda je motiv bezdomovectví metahumorem, kterým se nám snaží Televize Estráda naznačit, že snad hmotně strádá, se dozvíme už v prosinci.

Info

PAF Olomouc 2021
2.–5. 12. 2021
Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením PAF Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dubnový Kabinet múz

redakce 31.03.2023

Duben bude v Kabinetu Múz pořádně nabitý, na co se těšit? To se nedá rychle říct...

Metastavy pokřtí album

redakce 31.03.2023

S debutovou nahrávkou Až vyrostu byla nominována na hudební ceny Vinyla. V pátek vyšlo jejich druhé album Žhnoucí ticho.

Ostravská banda v New Yorku

redakce 31.03.2023

V kontextu hudební scény dneška je prezentace žijících českých skladatelů v New Yorku výjimečnou událostí.

teepee představí nové skladby i písničkářku Týnu

redakce 30.03.2023

Kapela v současnosti intenzivně pracuje na novém albu s producentem Tomem O. Marshem, které vyjde na podzim tohoto roku.

The Serfs a Hangman v Bike_Jesus

redakce 30.03.2023

The Serfs pokračují v undergroundové rodové linii svých slavnějších předchůdců z Ohia jako jsou Pere Ubu nebo Devo.

Deset let s Heartnoize

redakce 29.03.2023

Od black metalu k Segu Bodegovi, Arooj Aftab nebo umělcům z Nyege Nyege.

V Café Na půl cesty temný folk i divnocountry

redakce 29.03.2023

Dokruhu pracují na materiálu pro novou desku, její část v premiéře představí na pražském koncertě.

King No-One s Homeoffice v Bike_Jesus

redakce 29.03.2023

Britská alt-popová trojice King No-One je v současnosti jednou z nejvýraznějších kytarových kapel ve Velké Británii.

Ben Howard a Isaac Anderson se vrací do Prahy

redakce 28.03.2023

Isaac Anderson dokáže zasáhnout srdce mimo jiné tím, že popisuje lásku jako jednou bolestivou, jindy opojně krásnou.

Evropské programy pro kulturní a kreativní odvětví

redakce 28.03.2023

Uslyšíte i zkušenosti manažerek a manažerů z podpořených projektů a v neposlední řadě budete mít příležitost ke konzultacím vašich projektových záměrů a neformálnímu síťování.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace