Zprávy / Pozvánky

Ježek a Tarnovski chtějí umírat, Pan Ovocňák loví strašidla (na PAF Olomouc)

Ježek a Tarnovski chtějí umírat, Pan Ovocňák loví strašidla (na PAF Olomouc)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.11.2021

Každá éra si v očích mladších generací získá určité označení – je dost možné, že první dekády nového milénia jednou budou nazývány obdobím streamovacích služeb. Ačkoliv byly streamovací služby původně platformou, která nabízela pouze obsah třetích stran a produkčních skupin, nepřekvapivě došlo k tomu, že začaly tvořit své tzv. originals – snímky, které byly produkovány, nebo koprodukovány právě streamovací službou.

Od začátku svého působení sloužil Festival PAF Olomouc také jako platforma, která prezentovala nové a zajímavé snímky, performance a hudbu. S tak vysokou koncentrací kreativců a umělců byly festivalové produkce, koprodukce a následné premiéry projektů přímo nevyhnutelné. Na letošním ročníku mohou návštěvníci zažít hned dvě premiéry PAF originals. Ty, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, přímo navazují na nosné otázky, které si letos PAF Olomouc klade. Ústřední dvojice knihy Chceme žít Karla Nového a stejnojmenného snímku Emila Františka Buriana chtěla, jak jinak, žít. O více než 70 let později přichází Martin Ježek a Jaroslav Tarnovski s živým promítáním Chceme umírat – Ježek a Tarnovski smrskávají vzletné budovatelské myšlenky a tužby všech postav na směšné pudové rysy. Právě použití průběhového slovesa umírat, namísto zemřít, poukazuje na zacyklenost současné společnosti, která doplácí na chyby a lapsy generací předešlých.

Úbytek lesů vyhání lesní strašidla a přízraky do obydlených částí, tam se z nich stávají pobudové a bezdomovci. Na festivalu budou moci diváci zhlédnout premiéru dost možná nejodvážnějšího filmového crossoveru, o kterém ani netušili, že je možný a že ho potřebují ve svých životech. Brněnská audiovizuální tvůrkyně Markéta Wagnerová, která stojí za prvním dílem Pana Ovocňáka, společně s kreativním kolektivem Televize Estráda, který už je divákům známý z předešlých ročníků festivalu, přináší druhé dobrodružství Pana Ovocňáka. Tentokrát s řadou dalších známých postav ze snímků Televize Estráda nahlédne pod pokličku klimatické a bytové krize. O co skutečně usiluje investigativní novinář Bob spolu s amatérskou čarodějnicí a spisovatelkou, a zda je motiv bezdomovectví metahumorem, kterým se nám snaží Televize Estráda naznačit, že snad hmotně strádá, se dozvíme už v prosinci.

Info

PAF Olomouc 2021
2.–5. 12. 2021
Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením PAF Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do Prahy dorazí Only the Poets, Alina Pash, Blanco White a Yves Tumor

redakce 04.02.2023

Hranice mezi popem a avantgardní hudbou Yves Tumor pokouší od samého začátku.

The Devil & The Universe a Lamia Vox v Underdogs'

redakce 02.02.2023

Originální mix soundtrackového zvuku, řádně nakopnutého valivými beaty a samply, kozlové tentokrát okořenili tribálními motivy a ozvuky krautrocku.

Sun Kil Moon v Bratislave

redakce 02.02.2023

Program sa skladá z prierezu z rôznych materiálov, ktoré vznikli medzi rokmi 2003 až po súčasnosť.

Billy F. Gibbons (ZZ Top) sólově, tedy s kapelou

redakce 02.02.2023

Billy F. Gibbons je jako frontman s kapelou ZZ Top spojen přes půl století, v posledních letech se vedle toho věnuje sólové kariéře.

Björk oznámila turné Cornucopia, vystoupí i v Praze

redakce 01.02.2023

Björk oznámila turné Cornucopia, které zahájí v září tohoto roku v portugalském Lisabonu.

Rolo Tomassi s Holy Fawn a Heriot v Underdogs'

redakce 01.02.2023

Svěží mix, kde se potkává mathcore, dream pop a experimentální (post-)rock.

Koncertní nabídka P&J Music se rozšiřuje

redakce 01.02.2023

Achinoam Nini, profesně známá také jako Noa, je izraelská zpěvačka, skladatelka, perkusistka, působící na mezinárodní scéně.

A Place to Bury Strangers ve Futurum Music Baru

redakce 31.01.2023

Již dvě desetiletí kombinací postpunku, noise rocku, shoegaze, psychedelie a avantgardní hudby.

Post-punk & syntezátory v Eternii

redakce 31.01.2023

Halfsilks přináší velmi osobní, chytlavý zvuk, který je v podstatě všechno a nic z toho.

Dylan Moran v Praze s novou show We Got This

redakce 31.01.2023

Čeští diváci ho dobře znají hlavně z kultovního seriálu Black Books.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace