Zprávy / Nové desky

Josef Ostřanský ovládnul elektroniku

Josef Ostřanský ovládnul elektroniku

redakce | Zprávy / Nové desky | 26.11.2015

Legenda domácí hudební scény Josef Ostřanský pod značkou OSTRAK MODE připravil své první sólové album. Na rozdíl od kapel Dunaj, E, Boo, Rale nebo Kuzmich Orchestra, kde působil, ho naplnil elektronikou i vlastním zpěvem. Album s názvem Copy and Paste vyjde začátkem března u vydavatelství Polí5. Už nyní si z něj můžete poslechnout skladby Manuál, Fráze a Jednou ráno.

Materiál na desku vznikal během čtyřletého pobytu Ostřanského na Ukrajině, kde hudebník zažil začátek a průběh Majdanu. Novou hudbu původně skládal pro své ukrajinské a české hudební projekty. K myšlence nazpívat a vydat vlastní sólovou desku ho přivedla až jeho spoluhráčka z Kuzmich Orchestra Dorota Barová.


Právě na debutu Ptačí sliby s touto kapelou Ostřanský začal experimentovat s elektronikou, které následně propadl. "Zjistil jsem, že její možnosti jsou opravdu nekonečné. Je to jako když se ponoříte do oceánu. Za každým dalším útesem se odkrývá nová hlubina," říká Josef Ostřanský k východiskům sólového alba. Základním tématem desky Copy and Paste je kopírování a žití podle šablon, které člověku znemožňují být sám sebou. "Myslím, že každá doba byla posedlá kopírováním. Každý, kdo si nemohl pořídit nebo koupit nedosažitelnou věc, si ji prostě vždy mohl nějakým způsobem okopírovat. Dnes je zkratka ctrl-c a ctrl-v rozhodně jednou z nejoblíbenějších. Nejde ale o to kopírovat a vkládat, tím jen konzumujeme a kumulujeme většinou nepotřebnou hromadu krámů. Jde o to kopírované informace svým vlastním způsobem adaptovat, pochopit. Nechat se inspirovat. A třeba najít návod na více radosti a tvořivosti. Tak, jako si děti samy hrají a objevují svět," vysvětluje Ostřanský.

Texty písní na desce Ostřanský částečně složil sám. Pojednávají o vztazích mezi lidmi. O šablonách, které si do sebe lidé nechali naprogramovat – rodiči, školou nebo ideologií svého okolí – a které potom často žijí místo životů vlastních. Většina textů pak pochází z pera Karla Davida, jehož poezie zpravidla vychází z obrazů konkrétních přírodních elementů v často překvapujících souvislostech – hvězdy ve dne, sníh v květnu. Prostřednictvím takových obrazů dospívá k vhledům na podstatné souvislosti vnitřního pohybu lidského vědomí, v jeho provázanosti s pohybem vnějším. Album Copy and Paste obsahuje 10 skladeb. Vyjde 9. března 2016 u vydavatelství Polí5 na CD a následně také na vinylu. Po jeho vydání OSTRAK MODE plánuje koncerty v klubech i na festivalech.

Info

OSTRAK MODE
Copy and Paste
Vychází: 9. 3. 2016

www.josefostransky.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Dvojice něco něco vydává druhé album

redakce 02.09.2021

Útržky rozvíjí pro tvorbu něco něco typické prostředky – nápaditost, nadsázku a nečekané zvraty, vytrhávající posluchače z popové konejšivosti.

daniel b prináša vlnu letnej depresie

redakce 27.08.2021

Celá nahrávka je zbierka “melancholických-doma-nahratých” príbehov napísaných za posledný takmer rok.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace