Zprávy / Festivalové

Jubilejní Respect festival se blíží

Jubilejní Respect festival se blíží

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.03.2017

Počínaje dubnem až do konce roku bude probíhat oslava 20 let existence Respect festivalu a program prvního pololetí vyvrcholí dvoudenním open airem. Víkend 17. a 18. června na Louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti v pražských Holešovicích bude patřit jubilejnímu, již 20. ročníku festivalu world music Respect festival, pořádaného agenturou Rachot v čele s též o dvacet let starším Borkem Holečkem. Mezi letošní účinkující se zařadí například mimořádný objev španělské scény Radio Cos či tuzemský fenomén Iva Bittová & Čikori, kteří pokřtí své nové album At Home, a Rachot zaručuje, že překvapení se dočkáte v plném znění programu. Festival uvede více než desítku špičkových souborů z celého světa, dětský program a umělecké instalace. Kompletní program bude představen v nejbližších dnech.

Respect festival se poprvé konal v roce 1998 na terasách Jízdárny Pražského hradu. V té době to byla reakce na sílící rasismus u nás, konkrétně na rasisticky motivovanou vraždu súdánského studenta Hassana Elamina Abdelradiho v listopadu 1997, jež vyvolala vlnu odporu a demonstrací. Tehdy snad i poprvé média informovala o rasismu bez předsudků vůči obětem. Podle tehdejších slov Borka Holečka nešlo o to uspořádat festival "jenom pro bílé", nebo další Romfest: naopak, festival usiloval o to přitáhnout co největší počet posluchačů napříč společností.

Jestliže pořadatelé tvrdili, že "cesta kontaktu živelné hudby s evropskou vzdělaností je jednou z nejúčinnějších prevencí proti rasovým třenicím a příkladnou výchovou k toleranci", jsou – překvapivě – jejich dvacet let stará slova živější než tehdy. Proto tento festival, jenž jako první mapoval fenomén world music u nás a českému posluchači dopravil během dvou desetiletí po "hudební dálnici" stovky skupin z celého světa a prezentoval styly u nás dosud neznámé, neztratil nic ze své důležitosti – právě naopak.


Zahajovací koncert Respect festivalu 2017 proběhne již příští měsíc, konkrétně 25. 4. v klubu Neone Vltavská, kde se představí současná undergroundová hudební scéna z Káhiry – egyptský hudebník Islam Chipsy & EEK.Klávesy, elektronika a dvě bicí soupravy v závratném tempu. Transformace tradice do nových vizí. Z původně jednohlasných melodií vytvářejí pulzující textury, v nichž jsou stále čitelné a melodické ornamenty pouštních beduínů. Syrové a nekompromisně taneční. Dalším z doprovodných koncertů bude vystoupení Mandolin Sisters z Indie 1. 6. v pražském Jazz Docku. Indické rágy hrané na elektrifikované mandolíny / Karnatic music. Sestry a hráčky na elektrifikované mandolíny, Reeusha a Sireesha, známé jako Mandolin Sisters, se hudbě intenzivně věnují od dětství a v ovládání netypického nástroje dosáhli absolutní virtuozity. Ačkoli repertoár tvoří mistrovské kusy z jihoindické klasické hudby, při poslechu se zároveň neubráníte dojmu, že jste právě objevili prapůvodní zdroj psychedelie a trancu.

Krátce před červnovým hudebním víkendem vystoupí 7. 6. v Jeruzalémské synagoze polští Bester Quartet. Polská kapela Bester Quartet (dříve známá pod názvem Kracow Klezmer Band), není českému publiku neznámá, již několikrát u nás vystoupila. Sice změnila název, ale repertoár i muzikantské složení zůstaly beze změny. Kapela má na kontě osm vysoce ceněných alb vydaných u prestižního vydavatelství Tzadik Johna Zorna v sekci Radical Jewish Culture. Bester Quartet patří mezi jeden z nejzajímavějších "vývozních artiklů" polské hudební scény.

V rámci doprovodného programu se posluchači a diváci můžou těšit na sérii hudebních dokumentů, které budou promítány v kině 33 Francouzského institutu ve Štěpánské 33. Informace o konkrétním programu a datech projekcí budete informováni v průběhu příštích týdnů. Hlavní část proběhne stejně jako loni na louce u Bruselské cesty na pražském Výstavišti jako Open Air festival. Kompletní program festivalového červnového víkendu bude představen v nejbližších dnech. A protože Respect festival zůstává "rodinným" festivalem, můžete se těšit také na bohatý rodinný program, instalace v plenéru či kuchyni ze všech koutů světa a další.

Info

Respect festival 2017
17. - 18. 6. 2017
Výstaviště, Praha

www.facebook.com/events/375883669424162
www.facebook.com/rachotcz
www.respectfestival.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hradecký slunovrat zahájil konkurz kapel

redakce 22.10.2021

Welcome scéna je skvělou příležitostí pro mladé nadějné a dosud neobjevené talenty všech hudebních žánrů.

Nouvelle Prague zve nejen na diskuze

redakce 21.10.2021

Diskutovat se bude třeba o tom, jak vzniká rapová identita, jaká jsou její pravidla nebo, kdy je na čase identitu změnit.

Jazz On5 s velkými jmény amerického jazzu

redakce 20.10.2021

Největším tahákem festivalu bude bezesporu dvojnásobný držitel ceny Grammy Kurt Elling, proslulý jedinečnou interpretační kombinací robustního swingu a poetického sdělení.

Budapešťský BUSH festival je zpátky

redakce 18.10.2021

Po roční pauze se vrací budapešťský showcase festival BUSH. Zaplní kluby po celé Budapešti vystoupeními těch nejzajímavějších umělců z východní Evropy.

Blues Alive oslaví osmdesátiny Boba Dylana

redakce 18.10.2021

Přijede Dylanův bývalý bubeník Winston Watson, proběhne tematická výstava, kolokvium i přednášky.

Oslava pětadvacti let Ji.hlavy

redakce 17.10.2021

Diváci pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy se mohou těšit na tři stovky filmů. Na to nejnovější z českého i světového dokumentu.

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

redakce 15.10.2021

Jedním z pořadů bude konfrontace slova s netradičním výrazovým tancem za zvuků perkusí, na kterém vystoupí básník Jaromír Typlt. Ale bude toho mnohem, mnohem víc.

Groove Brno startuje

redakce 14.10.2021

Festival nabírá letos na intenzitě a proto během necelého jednoho měsíce v Sono centru a Metru vystoupí interpreti z 9 zemí světa.

Mezinárodní festival jazzového piana nabídne recitály hráčů z celého světa

redakce 14.10.2021

Objevná cesta po jazzových klaviaturách pokračuje. Již 26. ročník pražského festivalu bude po sedm večerů hostit klavírní hvězdy.

Nouvelle Prague 2021 se blíží

redakce 13.10.2021

Jaká témata vás letos na konferenci Nouvelle Prague čekají?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace