Zprávy / Festivalové

Jubilejní Respect festival se blíží

Jubilejní Respect festival se blíží

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.03.2017

Počínaje dubnem až do konce roku bude probíhat oslava 20 let existence Respect festivalu a program prvního pololetí vyvrcholí dvoudenním open airem. Víkend 17. a 18. června na Louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti v pražských Holešovicích bude patřit jubilejnímu, již 20. ročníku festivalu world music Respect festival, pořádaného agenturou Rachot v čele s též o dvacet let starším Borkem Holečkem. Mezi letošní účinkující se zařadí například mimořádný objev španělské scény Radio Cos či tuzemský fenomén Iva Bittová & Čikori, kteří pokřtí své nové album At Home, a Rachot zaručuje, že překvapení se dočkáte v plném znění programu. Festival uvede více než desítku špičkových souborů z celého světa, dětský program a umělecké instalace. Kompletní program bude představen v nejbližších dnech.

Respect festival se poprvé konal v roce 1998 na terasách Jízdárny Pražského hradu. V té době to byla reakce na sílící rasismus u nás, konkrétně na rasisticky motivovanou vraždu súdánského studenta Hassana Elamina Abdelradiho v listopadu 1997, jež vyvolala vlnu odporu a demonstrací. Tehdy snad i poprvé média informovala o rasismu bez předsudků vůči obětem. Podle tehdejších slov Borka Holečka nešlo o to uspořádat festival "jenom pro bílé", nebo další Romfest: naopak, festival usiloval o to přitáhnout co největší počet posluchačů napříč společností.

Jestliže pořadatelé tvrdili, že "cesta kontaktu živelné hudby s evropskou vzdělaností je jednou z nejúčinnějších prevencí proti rasovým třenicím a příkladnou výchovou k toleranci", jsou – překvapivě – jejich dvacet let stará slova živější než tehdy. Proto tento festival, jenž jako první mapoval fenomén world music u nás a českému posluchači dopravil během dvou desetiletí po "hudební dálnici" stovky skupin z celého světa a prezentoval styly u nás dosud neznámé, neztratil nic ze své důležitosti – právě naopak.


Zahajovací koncert Respect festivalu 2017 proběhne již příští měsíc, konkrétně 25. 4. v klubu Neone Vltavská, kde se představí současná undergroundová hudební scéna z Káhiry – egyptský hudebník Islam Chipsy & EEK.Klávesy, elektronika a dvě bicí soupravy v závratném tempu. Transformace tradice do nových vizí. Z původně jednohlasných melodií vytvářejí pulzující textury, v nichž jsou stále čitelné a melodické ornamenty pouštních beduínů. Syrové a nekompromisně taneční. Dalším z doprovodných koncertů bude vystoupení Mandolin Sisters z Indie 1. 6. v pražském Jazz Docku. Indické rágy hrané na elektrifikované mandolíny / Karnatic music. Sestry a hráčky na elektrifikované mandolíny, Reeusha a Sireesha, známé jako Mandolin Sisters, se hudbě intenzivně věnují od dětství a v ovládání netypického nástroje dosáhli absolutní virtuozity. Ačkoli repertoár tvoří mistrovské kusy z jihoindické klasické hudby, při poslechu se zároveň neubráníte dojmu, že jste právě objevili prapůvodní zdroj psychedelie a trancu.

Krátce před červnovým hudebním víkendem vystoupí 7. 6. v Jeruzalémské synagoze polští Bester Quartet. Polská kapela Bester Quartet (dříve známá pod názvem Kracow Klezmer Band), není českému publiku neznámá, již několikrát u nás vystoupila. Sice změnila název, ale repertoár i muzikantské složení zůstaly beze změny. Kapela má na kontě osm vysoce ceněných alb vydaných u prestižního vydavatelství Tzadik Johna Zorna v sekci Radical Jewish Culture. Bester Quartet patří mezi jeden z nejzajímavějších "vývozních artiklů" polské hudební scény.

V rámci doprovodného programu se posluchači a diváci můžou těšit na sérii hudebních dokumentů, které budou promítány v kině 33 Francouzského institutu ve Štěpánské 33. Informace o konkrétním programu a datech projekcí budete informováni v průběhu příštích týdnů. Hlavní část proběhne stejně jako loni na louce u Bruselské cesty na pražském Výstavišti jako Open Air festival. Kompletní program festivalového červnového víkendu bude představen v nejbližších dnech. A protože Respect festival zůstává "rodinným" festivalem, můžete se těšit také na bohatý rodinný program, instalace v plenéru či kuchyni ze všech koutů světa a další.

Info

Respect festival 2017
17. - 18. 6. 2017
Výstaviště, Praha

www.facebook.com/events/375883669424162
www.facebook.com/rachotcz
www.respectfestival.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Meeting Brno je za dveřmi

redakce 25.07.2021

Festival otevře téma pravdy i ohýbání skutečnosti a nabídne široké spektrum akcí od divadla přes sochařské umění až po večer s ukrajinským jídlem.

Jinčí čin láká na Miss Petty či Bert & Friends

redakce 25.07.2021

Kdy jste se naposledy cítili šťastní? Jak štěstí hledat a jak ho neztratit? A existuje vlastně štěstí? Letošní ročník festivalu Jinčí čin to ví.

Tauron Nowa Muzyka kompletuje program

redakce 24.07.2021

Organizátoři doplňují program o osm jmen, které uzavírají letošní sestavu a do prodeje přidávají jednodenní vstupenky.

Festival Hviezdne noci spúšťa druhú vlnu predpredaja

redakce 22.07.2021

Príďte do Bytče a vypočujte si elektroniku z Ugandy i magický synth-pop od Bert & Friends alebo deštruovaný folklór z Liptova.

Invalidovna ožije performance artem aneb Performance Crossing

redakce 19.07.2021

Nyní se publiku představí patnáct zahraničních performerů a performerek z celkem dvanácti zemí včetně Kanady, Ukrajiny, Finska či Francie.

Letní filmová škola Uherské Hradiště má denní program

redakce 18.07.2021

Více než tři týdny před začátkem festivalu představuje LFŠ detailní rozpis všech programových položek, kterých je více než 350.

Festival MikuLOVE naváže v Mikulově na tradici Eurotrialogu

redakce 17.07.2021

Festival MikuLOVE naváže na konci srpna v Mikulově na tradici Eurotrialogu.

Festival Rosnička proběhne na konci srpna

redakce 16.07.2021

Od roku 2011 se areál rybníka Rosnička ve Svitavách pravidelně mění v centrum nezávislé elektronické muziky.

Ozvěny Marienbad Film Festivalu míří do dejvické Klubovny

redakce 15.07.2021

Část programu Marienbad Film Festivalu se přesune do pražského Kulturního Centra Klubovna, kde se v termínu 17. a 18. července uskuteční ozvěny festivalu.

Letošní edice Brutal Assaultu Josefstadt se blíží

redakce 15.07.2021

Pevnost Josefov obsadí v půli srpna 2021 desítky hlučných kapel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace