Zprávy / Pozvánky

Junior klub pro juniory: Kalandra i Churchill

Junior klub pro juniory: Kalandra i Churchill

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.09.2015

Zavzpomínat na Petra Kalandru přijdou např. Blues Session, Jan Spálený & ASPM, V. Mišík a V. Merta. 7. září uplyne 25 let, kdy odešel za nebeskou bránu Petr Kalandra – kytarista, zpěvák a harmonikář, který vtiskl svůj osobitý styl kapelám Marsyas, ASPM či Blues Session. Petr Kalandra se narodil 10. března 1950 v Praze. Jeho verze slavných dylanovek Knockin' On Heaven's Door či Like A Rolling Stone zná snad každý.

K desátým narozeninám dostal akustickou kytaru, na kterou se učil sám, stejně jako na foukací harmoniku. Později účinkoval v muzikálu Proces s bigbeatovým králem. "Tehdy jsem začal poslouchat Dylana a Donovana a už to bylo jasný. Z originálu si vždycky udělám celkový obrázek, který pak přetransponuji k nám do Čech. Nejde o prostý překlad. Ani by to nešlo, česká mentalita je úplně odlišná," řekl kdysi o své tvorbě Kalandra.


Od roku 1991 pracoval v prodejně hudebních nástrojů na pražském Václavském náměstí. V prosinci 1993 křtil první sólovku Petr Kalandra a Blues sessions a v roce 1994 mu Michnová a Spálený pokřtili tu druhou. Na jaře 1995 ještě objížděl české a moravské kluby. 7. července 1995 ho odvezli do pražské Vojenské nemocnice s polámanými žebry. Upadl do bezvědomí, postupně vypověděly funkci všechny orgány. Z nemocnice už se nevrátil. Zemřel 7. září 1995. Zbyly po něm krásné a většinou smutné písničky a spousta bohémských historek.

Kim Churchill se proslavil svými živelnými koncerty, při kterých obratně obsluhuje kytaru a zároveň hraje na perkuse, harmoniku a ještě do toho zpívá. Čtyřiadvacetiletý Kim si za svou krátkou kariéru profesionálního hudebníka už vysloužil slušné ostruhy. Je známý jak ve své domovině, tak mimo ni - vystupoval sólově, jako předskokan i v rámci festivalů prakticky po celém světě. Poslední dobou jezdíval jako předskokan Billyho Bragga, Stena Lakemana nebo Michaela Frantiho. Vystupoval na mnoha důležitých festivalech, mimo jiné na Montreal Jazz, na Glastonbury, Beautiful Days, SXSW, Winnipeg Folk Festival nebo na Byron Bay Blues Festival.


Kimovo nové album Silence/Win, které produkoval Warne Livesey (Midnight Oil), dobře propojuje jeho uměleckou lyriku s drsnými vokály. Kim zde funguje jako zvukový architekt, který své nástroje používá k tvorbě krajin, doprovázejících jeho texty. Živé podání je vpravdě virtuózní.

Před rokem, po dlouhých šesti letech, vydala plzeňská partička Znouzectnost nové album, za 28 let své existence čtrnácté v pořadí a jako první natočené pouze v zakládající sestavě Caine, Déma, Golda - bez přizvaných hostů. Byl to takový návrat ke kořenům prenatální garážové jednoduchosti, album natočené za pár dnů s pomocí moderních technologií - stylově v opravdové garáži kdesi za Plzní. A po 22 dlouhých letech nejen jako CD, ale i jako formát klasického vinylového LP, formátu povstávajícího jako Fénix z popela technického skorozapomění. Zuby nehty, první česká dívčí kapela, vlastně dnes už ženská, si jako hosta pozvali právě kapelu Znouzectnost.

Info

Vzpomínka na Petra Kalandru
16. 9. 2015 19:00
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/791888217593574

Kim Churchill (au)
18. 9. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/508346489318957
www.facebook.com/Junior-klub
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články