Zprávy / Pozvánky

Kadebostany říší epického popu až do Akropole

Kadebostany říší epického popu až do Akropole

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.02.2015

Že jste nikdy neslyšeli o zemi jménem Kadebostán? Malá republika má vlastní armádu, rádio, prezidenta i státní hymnu a údajně se nachází na sever od Itálie, na východ od Švýcarska a na západ od Turecka. No dobře, konec vtipů - Kadebostán je ve skutečnosti dítko švýcarského hudebního projektu Kadebostany, který hraje nakažlivý indie pop s přesahy do elektroniky a etnické hudby. Svým projektem fiktivní země vzývá kreativní svobodu i volné prolínání kultur – občanem jejich země se může stát kdokoliv - stačí prý poslouchat jejich písničky.


"Noví kolonizátoři popového impéria" - jak se kapela tituluje - debutovali v roce 2011 albem falešných lidových písní Songs from Kadebostany. Mozek projektu vystupující jako prezident Kadebostan už má za sebou celou dekádu na poli taneční elektronické hudby. Na albu se obklopil skupinou talentovaných hudebníků z celé Evropy a stvořil zvláštní kulturní mišmaš, v němž se západní pop potkával s balkánským folklórem. Nový impulz projekt dostal, když se Kadebostan spojil se zpěvačkou Aminou Cadelli a jejich společná láska k elektronickému popu a hymnickým refrénům dostala upgrade v podobě okouzlujícího, soulem nasáklého hlasu zpěvačky, kterou hudební novináři srovnávají s Adele nebo Amy Winehouse.

Jejich první společné album Pop Collection je sbírkou fiktivních rádiových hitů, které prý nonstop chrlí jediná rozhlasová stanice v Kadebostánu. Walking with a Ghost střídá melancholické východoevropské dechy s rapem a pochodovými rytmy, Jolan je nakažlivá electro-popová balada s temným podtextem a v mrazivém epickém synth-popu Castle in the Snow staví Kadebostany zvukový portrét zasněženým dálavám své domoviny. "Žijeme ve vzrušující éře pro lid Kadebostánu – toto album má potenciál dosáhnout globální úspěch," napsal o desce web The Daily Album a portál NBHP dodává: "Pop Collection dokazuje, že pop nepotřebuje žádné hranice."


Chorálům velvyslancům Kadebostánu budou na večeru v Paláci Akropolis sekundovat podstatně intimnější zpovědi slovenské písničkářky Kataríny Kubošiové, která si říká Katarzia. Folk se v její hudbě potkává s rapem a hlavně velmi osobitými texty, které zrcadlí pohled mladé ženy na svět. Její nástup byl doslova raketový, na jaře 2012 začala psát písničky a o dva roky později už brala za debut Generácia Y dvě nominace na výroční slovenské hudební ceny RaidoHead_Awards. Pořád je ale teprve na začátku a nové písně Katarzie mají zatím šanci slyšet fanoušci jen na koncertech. Jeden z nich se odehraje 27. února v Paláci Akropolis, kde v rámci programu průběžného festivalu EuroConnections doplní švýcarské Kadebostany.

Info

EuroConnections
Kadebostany (ch) + Katarzia
27. 2. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 320,- v předprodeji / 380,- na místě

www.facebook.com/events/592966020805375
www.kadebostany.com
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bazaar festival ožije na podzim

redakce 27.09.2020

Původně se měl pražský divadelní a taneční festival uskutečnit v březnu letošního roku, ale pandemie koronaviru jej odsunula na podzim.

The Neighbourhood přijedou až za rok

redakce 26.09.2020

Pražské a bratislavské zastávky se kapela rozhodla odložit z důvodů, které netřeba připomínat.

Bittová/Dusilová/Načeva naposledy Spolu zahrají až příští rok

redakce 26.09.2020

Speciální koncertní projekt Bittová, Dusilová, Načeva - Spolu Naposledy se... přesouvá.

Bratři vysílají do světa Signal

redakce 25.09.2020

Bratři byli spolu s dalšími patnácti evropskými umělci vyhlášeni finalisty prestižních cen Music Moves Europe Talent Awards.

Zabelov Group mají nové EP

redakce 25.09.2020

EP Madhouse Session tvoří čtyři skladby, název vychází ze stísněné atmosféry ve společnosti i osobního pocitu izolace.

Fotografická výstava Neobyčejné příběhy

redakce 25.09.2020

Skupina fotografů ze všech koutů České republiky se zaměřila na neobyčejné příběhy zdánlivě obyčejných lidí.

Poprvé se uskuteční Liveurope online festival

redakce 23.09.2020

Čerstvé objevy evropské hudby se představí v šestnácti ikonických evropských klubech. Celý festival proběhne online.

Blackeři Voluptas mají nové album

redakce 23.09.2020

V blackmetalové bouři se občas ozývají náznaky doom metalu, noisu, dokonce svůj prostor dostává i saxofon…

Do Prahy All Them Witches a The Hunna, poprvé i Young Guv

redakce 22.09.2020

Rock v mnoha podobách, All Them Witches, The Hunna i Young Guv. Na to vše se můžete těšit příští rok.

Nick Cave Alone at Alexandra Palace odhaluje skrytou podstatu jeho písní

redakce 21.09.2020

Forma známých písní se tak obnažuje na jejich podstatu a film nabízí niterný intimní zážitek blízkého spojení s interpretem a jeho hudbou.