Zprávy / Nové desky

Karol Mikloš se vrací s EP Poisoned

Karol Mikloš se vrací s EP Poisoned

redakce | Zprávy / Nové desky | 24.02.2017

Šestice skladeb, ve kterých se Karol Mikloš vrací ke kapelovému zvuku s minimem elektroniky, hudebně nejvíc připomína debutové album The Same Mist Here, které vyšlo před téměř 20ti lety. "V skutočnosti dlhodobo pracujem na elektronických pesničkách, ktoré sa stále vyvíjajú a naberajú nové smerovania, ale nikdy sa nedokončujú... keď som po dlhej dobe opäť vzal do ruky akustickú gitaru, behom veľmi krátkej doby vznikla séria skladieb, ktoré boli od začiatku akoby hotové a z ktorých som mal pocit, že nesmú zostať v šuplíku," vysvětluje Karol. "Bolo jasné, že do elektronického konceptu nezapadajú a vyslovene si žiadajú živú kapelu. Mala to byť krátka kapelová odbočka, nakoniec však cesta k tomuto EP trvala viac než 2 roky."

Karol Mikloš sformoval novou kapelu s bubeníkem Alexandrom Salvianym (jinak i autor portrétu na obalu EP), který následně přivedl i další trenčínské hudebníky z mladší generace: kytaristu Andreja Petroviče a baskytaristu Petra Brhlíka. Novou sestavu nakonec doplnil kytarový mág Roman Hlubina, který už byl součástí Karolovy studiové a koncertní sestavy v období alba Vis-à-vis (2002). "EP formát sa mi veľmi pozdáva, pretože jeho dĺžka jednak umožnila, aby toto EP bolo ucelenou snímkou jedného obdobia a jednak mám pocit, že ľudia nemajú dnes veľmi priestor započúvať sa do hudby na viac než 20 minút," vysvětluje Karol, proč tentokrát nevytvořil regulérní album.


EP obsahuje dva energické singly, které avizovaly jeho vydání: strhující otvírák Poison, ke kterému vznikl i nápaditý animovaný videoklip od filmaře Rada Marčeka, a One Life More or Less, vydaný jako sedmipalec u příležitosti Record Store Day. You Went All Deep postupně přechází od popové baladičnosti až k vrcholu, který spíš připomína jam session. Druhou stranu otevírá jemně experimentální a členitá Safe but Insane - ta se textově najvíc dotýká tématu krize středního věku, které rezonuje celým EP. Ve skladbě Steering the Wheel Away, která místami připomíná soundtrack k filmu odehrávajícímu se v nevadské poušti, se Karol vrací k motivu uníku z reality. Závěrečný klavírní song Malady s podmanivými vokály zní jako hymna věčného smutku a naznačuje, kam by se Karol mohl hudebně ubírat v budoucnosti.

Poisoned EP vychází 27. 2. 2017 na značce Deadred Records/Starcastic Records na dvanáctipalcovém průhledném zeleném vinylu, i jako digitální download a stream v sítích Bandcamp, Spotify, Deezer, Apple Music a pod. Nahrávání proběhlo na různých místech na Slovensku, EP zmasteroval Tomáš Karásek v studiu Gargle&Expel v irském Dublinu. Grafická podoba obalu vznikla v studiu Fluidum Design.

Info

Karol Mikloš

http://www.karolmiklos.sk
http://karolmiklos.bandcamp.com

Foto © Slávka Miklošová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

IAmNøt vydává Changes

redakce 26.09.2022

Bratislavská producentka a DJ-jka Sofia Nøt z projektu IAmNøt vydáva debutový album s príznačným názvom Changes.

Třetí sólovka Tomáše Hrubiše na vinylu

redakce 25.09.2022

Autor tentokrát úplně vypustil klavír, který byl v předchozích albech dominantním nástrojem, a novou desku postavil na zvuku varhan, syntezátorech a bicích.

Vellocet Roll na novém EP punkově i trapově

redakce 23.09.2022

Pražská formace Vellocet Roll přichází téměř přesně rok po druhém dlouhohrajícím albu A Land Ridden by Darkness s další nahrávkou.

András Csefalvay: Future Role of the Church in the Forthcoming Environmental Transformation

redakce 23.09.2022

Tématicky na ňom András nadväzuje na svoju výtvarnú tvorbu, fantazijné koncepty spojené s vlastnou svojskou piesňovou realitou či environmentálne traumy.

Dunaj vydává nové album a klip

redakce 22.09.2022

Vzácným hostem alba je i zpěvačka Iva Bittová, jejíž hlas zdobí pět písní. Producenty alba jsou Petr Ostrouchov a Aid Kid.

Co je na konci hudby? Longital

redakce 19.09.2022

Hudobná a partnerská dvojica Shina a Daniel Salontay na ňom tentokrát spojila sily s anglickým elektronickým producentom a zvukovým dizajnérom Andrejom Bakom.

Vertigo slaví dvacet let novou deskou

redakce 11.09.2022

Na české scéně zastává Vertigo pozici toho, kdo neustále překvapuje a svobodně přichází stále s novou formou, obsahem i zvukem svých nahrávek.

Longital sa v novej pesničke vracia k elektronike

redakce 28.08.2022

Longital vydávajú jedenásty štúdiový album. Výrazný podiel na tom, ako znie, má londýnsky producent, sound dizajnér a lovec zvukov Andrej Bako.

DIY kolektív Urbsounds vydáva kompiláciu

redakce 23.08.2022

Urbsounds si stále idú hlučnú a špinavú experimentálnu elektroniku, z ktorej cítiť ducha opustených industriálnych priestorov a punkových squatov.

Fvck_Kvlt vydává u Kabinet Records vinylové EP

redakce 14.08.2022

Úvodní skladba odkazuje na požár legendárního domu ve skotském Boleskine, ve kterém žil neméně legendární spisovatel, okultista a horolezec Aleister Crowley.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace