Zprávy / Pozvánky

Kde se rodí a kupují hvězdy? Na Womexu.

Kde se rodí a kupují hvězdy? Na Womexu.

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 18.08.2015

Kam jezdí obhlížet nováčky i hvězdy světové hudební scény festivaly jako Colours of Ostrava, Respect nebo Folkové prázdniny? Na Womex, neboli The World Music Expo, největší veletrh world music na světě, který se letos koná v Budapešti od 21. do 25. října.


Pětidenní akce s jednadvacetiletou historií zahrnuje koncerty, konferenci, přednášky, filmová promítání i večírky, na kterých se setkávají odborníci, zástupci vydavatelství, manažeři, promotéři i hudebníci z celého světa. Nejsledovanější je bezesporu showcase, tedy vystoupení kapel vybraných prestižní porotou, přezdívanou Sedm samurajů. Letos se představí například A-WA či trumpetista Avishai Cohen z Izraele, nigerští Mamar Kassey, Kolumbijci Palenke Soultribe, čínští Nine Treasures a mnozí další - oficiální zprávy mluví o šesti desítkách umělců z padesáti zemí světa. Vybere si každý, Budapešť rozezní elektronická hudba, DJ, crossovery i tradiční lidová hudba.


Od roku 1999 je součástí veletrhu také udílení cen. Womex Award Ceremony bude letos patřit africké ikoně a hudebnímu inovátorovi, Senegalci Cheikh Lô, jehož vidělo české publikum třeba roku 2011 v Praze.


Tradiční hudbu své země samozřejmě odprezentuje Maďarsko, zaměřující se na skvostné romské muzikanty – Atillu Oláha, Romenga a Móniku Lakatosovi či Beu Palya. Po osmi letech se na Womexu objeví také čeští zástupci, pomyslné žezlo po Tarafuki převezmou Clarinet Factory, své koně bude mít i Slovensko - Pacora Trio.


V minulých letech se pořadatelství ujala města jako Berlín, Brusel, Marseille, Rotterdam, Sevilla, Kodaň, Soluň či Cardiff, snad nejvíce v historii však nadchl loňský ročník v Santiago de Compostela. Překonají Maďaři vysoce nastavenou laťku?

Pro připomenutí minulého roku v Compostele i naladění se na Maďarsko dobře poslouží Remix EP, vzniklé právě ze skladeb hudebníků prezentovaných v poutním městě, které si můžete poslechnout zde.

Info

WOMEX - The World Music Expo 2015
21.-25. října 2015, Budapešť, Maďarsko
www.womex.com
Facebook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do Prahy poprvé přijede Courtney Barnett

redakce 16.06.2019

Je to zpěvačka a písničkářka, která mísí pronikavé vidění světa s takřka devastujícím sebehodnocením.

Mucha a Houpací koně před Crossem

redakce 16.06.2019

Po akci Street Food Jam vystoupí před pražským Crossem dvě zásadní domácí kapely. Melancholičtí Houpací koně a Mucha.

Welshly Arms přijedou do Lucerny

redakce 16.06.2019

Welshly Arms protkávají alternativní rok gospelem a bluesovým feelingem. Koncertují od roku 2013 a projezdili mnoho koutů světa.

Kapely zahrají na počest Romka Hanzlíka

redakce 15.06.2019

Vzpomínkový den s názvem Romek´s not dead je na počest člověku, který výrazně ovlivnil českou alternativní hudební scénu posledních čtyřiceti let.

Billie Eilish přesouvá koncert

redakce 14.06.2019

Billie Eilish, kde vlastně bude hrát?

Pop-up s kuchařkami bez domova a Neviditelné

redakce 13.06.2019

Vnímavý snímek plný humoru, naděje a autentických hereckých výkonů ukazuje, že za každým „neviditelným“ člověkem stojí silný příběh.

DZ Deathrays a Black Lips v Kabinetu

redakce 13.06.2019

Australští DZ Deathrays přivezou do Kabinetu inzulinovou dávku léta, američtí Black Lips se opět vymknou kontrole.

Dan Boeckner dvakrát v MeetFactory

redakce 13.06.2019

Wolf Parade, Handsome Furs, Divine Fits, Operators. Dan Boeckner je nezastavitelný, což nyní dosvědčí hned dvěma koncerty.

Pan Koťátko alias Mr. Kitty v Chapeau Rouge

redakce 13.06.2019

Šikovný Texasan má dnes na kontě už sedm dlouhohrajících alb, tunu singlů i dalších remixů, podařilo se mu dobýt největší evropské festivaly.

JazzFestBrno připravil podzimní ozvěny

redakce 11.06.2019

Přijede hvězdná pianistka Hiromi, jazzový vizionář Aaron Parks a básník klavíru Shai Maestro.