Zprávy / Festivalové

Kdo je kdo na Creepy Teepee: 3Die! a „guns & bitches“ z Anticonu

Kdo je kdo na Creepy Teepee: 3Die! a „guns & bitches“ z Anticonu

redakce | Zprávy / Festivalové | 03.05.2013

K už oznámeným kapelám a projektům, které uvidíte – pokud tam pojedete – na blížícím se V. ročníku letního festivalu současné alternativní hudby Creepy Teepee, který se uskuteční od 12. do 14. července v areálu bývalého pivovaru v Kutné Hoře, přibyla další pětice. Podívejme se zblízka na dvojici Die!Die!Die! a Serengeti.

Za přezdívkou Serengeti se skrývá chicagský rezident Dave Cohn (na fotce). Vydává desky u Anticonu, elitní značky produkující nahrávky žánru alternativní hiphop. Lidi jako Sole, Baths nebo WHY? (kteří patří k asi nejznámějším položkám v katalogu Anticonu) se textově nevyčerpávají v jinak úhlavní žánrové tématice „guns & bitches“, ale kromě ní předkládají sociálně kritické, někdy hodně osobní či ironické výpovědi. Hudební doprovod pro ně rozhodně není jen vynucenou kulisou, ale chytrým mixem s výpůjčkami z hardcoru, indie rocku i dřevního blues.

Zároveň label funguje modelem „rodiny“, kdy si kapely a projekty vzájemně vypomáhají s produkcí desek nebo hostují v jednotlivých tracích – pod předposledním albem Serengetiho je tak podepsán Yoni Wolf ze zmíněných WHY? a taky Owen Ashworth, známý jako Casiotone for Painfully Alone. I to naznačuje, že s hiphopovou ortodoxností toho má tvorba Serengetiho jen málo společného. Když dodáme, že se Serengeti před časem uvedl i jako člen tria s / s / s společně s projektem Son Lux a Sufjanem Stevensem, je víc než jasné, že tenhle hip hop má kromě srdce i hlavu.

Novozélandská kapela Die!Die!Die! patří ke stálicím tamní post-punkové scény. Pocházejí z města Dunedin, a hned první deskou, kterou vydali v roce 2005, nasadili laťku proklatě vysoko. Obsahovala nadupaný hardcorem ovlivněný, přitom ale dostatečně melodický, materiál. Navíc ji produkoval Steve Albini. Díky příznivému ohlasu na album vyrazili hned na turné a od té doby se jejich pozice stabilizuje, aniž by svou další tvorbou šokovali. Což potvrzuje i jejich před rokem vydané poslední album, pečlivě vypravené dílko Harmony. To dokáží v čele s výrazným zpěvákem a kytaristou Andrew Wilsonem zahrát naživo s takovým drivem, který lze jen závidět.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.