Zprávy / Festivalové

Kdo je kdo na Creepy Teepee: takypořadatelé a rodiny s chůvami

Kdo je kdo na Creepy Teepee: takypořadatelé a rodiny s chůvami

redakce | Zprávy / Festivalové | 05.04.2013

V novinkové poště přistála první várka jmen z letošního line-upu festivalu Creepy Teepee 2013, pátého ročníku přehlídky světové alternativní hudby, kterou pořádá partička sdružená kolem pražského kolektivu A.M.180. Přivítejme Bobbyho Conna, Dirty Picnic, Mueran Humanos, Next Life, White Fence & Travise Egedyho alias Pictureplane. A teď: co jsou tihle hipstři zač?

Původně argentinská, dnes v Berlíně usazená dvojice Carmen Burguess & Tomás Nochteff se pod hlavičkou Mueran Humanos (na fotce) dala dohromady v roce 2006 jako zpočátku dočasně míněný art-projekt (Tomás se vedle hudby věnuje kolážím, Carmen je mimo jiné autorkou znepokojivých montáží deformovaných lidských bytostí, které jsou součástí estetiky Mueran Humanos). Z původních zvukových koláží se začaly vyloupávat písňové struktury, a k dnešnímu dni mají Mueran Humanos těsně před vydáním druhého dlouhohrajícího alba. Faktem je, že v jejich hudbě se potkává tolik vlivů, že je těžké je nějak žánrově definovat. Díky výhradnímu používání španělštiny ve spojení s výše zmíněnou estetikou vizuálu i klipů mají nejblíže k industrialu a gotice, ač znatelně ovlivnění jsou i shoegaze a taneční scénou. Blog Ad Hoc o Mueran Humanos napsal: „Mohli byste je přirovnat k Yacht, kdyby ale Yacht uctívali Satana.“

Hvězdy dnešní nezávislé scény jako Ariel Pink mu vděčí za mnohé: chicagský performer Bobby Conn se svými sedmi sólovými alby patří k nejinspirativnějším postavám, které se během posledních dvou desetiletí objevily. Vyšel z hardcoreové scény, od poloviny 90. let ale vydává sólová alba, které se do žánrových škatulek nacpat nedají. Vlivy glam rocku se volně mísí s originálním songwriterským stylem, prvky funky a soulu prostupují stand-up comedy momenty, to vše ale děláno s punkovými feelingem a smyslem pro provokaci. Už jen svým transgenderovým zjevem (zdůrazněným nepřehlédnutelným líčením) působí Bobby Conn na konvenčního posluchače znejišťujícím dojmem, jako jakási obskurní verze zapomenutého Bowieho alter-ega. Mezi jeho nejlepší alba patří určitě The Golden Age (label Thrill Jockey) z roku 2001, mimo jiné důkaz toho, že se Bobby nevyhýbá politickým komentářům a ostrému sarkasmu. Zatím poslední deska Macaroni (vyšla loni) je hodnocena jako smířlivější nahrávka, která si ale zachovává „connovský“ punc ztřeštěnosti a inteligence. Návštěva Mr. Bobbyho Conna s kapelou, manželkou/houslistkou Monicou BouBou, jejich dětmi a chůvou bude určitě jedním z vrcholů letošního Creepy Teepee. Plánovaná je na sobotu 13. července.

Travis Egedy aka Pictureplane je DJ, producent, muzikant, a taky trendsetter v hudbě i módě, navíc s nomádskými sklony – během roku je prakticky pořád na cestách po celém světě, po místech, kde se něco na nezávislé hudební scéně děje. Zahrál už na dvou ročnících Creepy Teepee. Jeho loňská deska Thee Physical patří k nejzajímavějším klonům pop-kulturní sféry, kde se nízké setkává s vysokým (rozumějte pop-music s alternativou) a hranice mezi nimi se téměř stírají. Kromě toho, že živé sety a následné afterparty pod taktovkou Pictureplana patří k největším diváckým magnetům akce, svojí otevřeností a upřímným zájmem o dění přinesl Travis taky slušnou řádku podnětů pořadatelské partě kolem festivalu. Takže výzva, aby se stal pro ročník 2013 součástí dramaturgické sekce festivalu, přišla samosebou a taky byla Travisem bez váhání přijata. Nezbývá než se těšit, co všechno jeho angažmá přinese.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival ilustrace a komiksu obsadí Ústí nad Labem

redakce 13.11.2019

Za založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl.

Z Metronome Festivalu se stává Metronome Prague

redakce 09.11.2019

Začátek nové éry Metronome Festivalu? Je tady.

Šestý ročník festivalu MENT přihazuje nová jména

redakce 08.11.2019

Nadhazujeme jména z druhé várky oznámených vystupujících pro únorový lineup festivalu MENT, abyste nám věřili, že každý návštěvník, hlavně ten řadový, se má na co těšit.

Workshop o pornu v sexuální výchově nebo queer historie Brna, Mezipatra a doprovodný program

redakce 07.11.2019

Kromě diskuzí a přednášek na aktuální témata z queer komunity budou jeho součástí také oblíbené večírky.

Headlineři pro JazzFestBrno 2020

redakce 07.11.2019

Pat Metheny v exkluzivním prostoru, Lizz Wright s filharmonií nebo Avishai Cohen po letech v nejsilnější sestavě.

Na Mezipatra přijede režisér Rhys Ernst

redakce 05.11.2019

Mezipatra navštíví americký režisér Rhys Ernst, producent Michaela Raislera nebo na režiséra dokumentu Freedom to Marry.

Playlist: Le Guess Who? 2019

Michal Pařízek 01.11.2019

Festival Le Guess Who? jsme objevili před několika lety a hned po první návštěvě jsme propadli jak atmosféře přehlídky, tak kouzlu malebného Utrechtu. Co letos?

Vítězové 23. Ji.hlavy: Sólo i Jeskyně

redakce 29.10.2019

Třiadvacátá Ji.hlava zná své vítěze. Nejlepším českým dokumentem je Sólo francouzského režiséra Artemia Benkiho...

PAF Olomouc ohlašuje téma Portrét a první jména

redakce 28.10.2019

V rámci festivalu PAF Olomouc 2019, který se koná začátkem prosince, vystoupí oceňovaná londýnská hudebnice Mica Levi s kolektivem CURL. A nebude sama.

Mezipatra představí pět dokumentů a 39 krátkých filmů

redakce 27.10.2019

Queer filmový festival Mezipatra letos uvede pětici dokumentárních snímků, které se ponesou „V proudu změn.”