Zprávy / Festivalové

Kdo je kdo na Creepy Teepee: takypořadatelé a rodiny s chůvami

Kdo je kdo na Creepy Teepee: takypořadatelé a rodiny s chůvami

redakce | Zprávy / Festivalové | 05.04.2013

V novinkové poště přistála první várka jmen z letošního line-upu festivalu Creepy Teepee 2013, pátého ročníku přehlídky světové alternativní hudby, kterou pořádá partička sdružená kolem pražského kolektivu A.M.180. Přivítejme Bobbyho Conna, Dirty Picnic, Mueran Humanos, Next Life, White Fence & Travise Egedyho alias Pictureplane. A teď: co jsou tihle hipstři zač?

Původně argentinská, dnes v Berlíně usazená dvojice Carmen Burguess & Tomás Nochteff se pod hlavičkou Mueran Humanos (na fotce) dala dohromady v roce 2006 jako zpočátku dočasně míněný art-projekt (Tomás se vedle hudby věnuje kolážím, Carmen je mimo jiné autorkou znepokojivých montáží deformovaných lidských bytostí, které jsou součástí estetiky Mueran Humanos). Z původních zvukových koláží se začaly vyloupávat písňové struktury, a k dnešnímu dni mají Mueran Humanos těsně před vydáním druhého dlouhohrajícího alba. Faktem je, že v jejich hudbě se potkává tolik vlivů, že je těžké je nějak žánrově definovat. Díky výhradnímu používání španělštiny ve spojení s výše zmíněnou estetikou vizuálu i klipů mají nejblíže k industrialu a gotice, ač znatelně ovlivnění jsou i shoegaze a taneční scénou. Blog Ad Hoc o Mueran Humanos napsal: „Mohli byste je přirovnat k Yacht, kdyby ale Yacht uctívali Satana.“

Hvězdy dnešní nezávislé scény jako Ariel Pink mu vděčí za mnohé: chicagský performer Bobby Conn se svými sedmi sólovými alby patří k nejinspirativnějším postavám, které se během posledních dvou desetiletí objevily. Vyšel z hardcoreové scény, od poloviny 90. let ale vydává sólová alba, které se do žánrových škatulek nacpat nedají. Vlivy glam rocku se volně mísí s originálním songwriterským stylem, prvky funky a soulu prostupují stand-up comedy momenty, to vše ale děláno s punkovými feelingem a smyslem pro provokaci. Už jen svým transgenderovým zjevem (zdůrazněným nepřehlédnutelným líčením) působí Bobby Conn na konvenčního posluchače znejišťujícím dojmem, jako jakási obskurní verze zapomenutého Bowieho alter-ega. Mezi jeho nejlepší alba patří určitě The Golden Age (label Thrill Jockey) z roku 2001, mimo jiné důkaz toho, že se Bobby nevyhýbá politickým komentářům a ostrému sarkasmu. Zatím poslední deska Macaroni (vyšla loni) je hodnocena jako smířlivější nahrávka, která si ale zachovává „connovský“ punc ztřeštěnosti a inteligence. Návštěva Mr. Bobbyho Conna s kapelou, manželkou/houslistkou Monicou BouBou, jejich dětmi a chůvou bude určitě jedním z vrcholů letošního Creepy Teepee. Plánovaná je na sobotu 13. července.

Travis Egedy aka Pictureplane je DJ, producent, muzikant, a taky trendsetter v hudbě i módě, navíc s nomádskými sklony – během roku je prakticky pořád na cestách po celém světě, po místech, kde se něco na nezávislé hudební scéně děje. Zahrál už na dvou ročnících Creepy Teepee. Jeho loňská deska Thee Physical patří k nejzajímavějším klonům pop-kulturní sféry, kde se nízké setkává s vysokým (rozumějte pop-music s alternativou) a hranice mezi nimi se téměř stírají. Kromě toho, že živé sety a následné afterparty pod taktovkou Pictureplana patří k největším diváckým magnetům akce, svojí otevřeností a upřímným zájmem o dění přinesl Travis taky slušnou řádku podnětů pořadatelské partě kolem festivalu. Takže výzva, aby se stal pro ročník 2013 součástí dramaturgické sekce festivalu, přišla samosebou a taky byla Travisem bez váhání přijata. Nezbývá než se těšit, co všechno jeho angažmá přinese.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.

5 LITR aneb knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

redakce 11.09.2019

Jádro LITRu tvoří prodejní veletrh, kde se prostřednictvím vlastních stánků představí nezávislí nakladatelé, výtvarníci a umělci.

Nový ročník Family Festu v Novej Cvernovke

redakce 10.09.2019

Family Fest je prvým slovenským metalcore, hardcore, punk a postrockovým festivalom a jeho 5. ročník sa uskutoční v priestoroch kultúrneho a kreatívneho centra Nová Cvernovka.