Zprávy / Nové desky

Khoiba se vrací singlem Stoke the Fire

Khoiba se vrací singlem Stoke the Fire

redakce | Zprávy / Nové desky | 18.04.2017

Khoiba zkraje letošního roku dala o sobě po dlouhé době vědìt, přesněji 14. ledna na svém facebookovém profilu publikovala status s novou společnou fotografií a že chystá nový singl. Ten si právě s příchodem jara odbbyl svou premiéru v pátek 14. 4. na streamovacích službách Deezer, Spotify, online platformách iTunes, Google Play a dostal jméno Stoke the Fire. Následně bychom se měli dočkat i regulérního třetího alba, které je plánováno k vydání v příštím roce u Minority Records.

"Nejlépe bych to vyjádřila tak, že se nám prostě stýskalo. Já za sebe můžu říct, že jsem si vyzkoušela hudební spolupráci s kdekým, ale v hudbě, kterou děláme spolu s Filipem, se nejvíc cítím "doma". Dále tam u mne popravdě patří nějaká síla nostalgie, Khoibu v té předchozí éře mám zasazenou do velmi intenzivního období v mém životě a soudě podle reakcí na náš návrat myslím, že nejsem sama," reaguje s úsměvem k návratu sama Ema Brabcová a dodává: "Prostě, že nám nějak utvářela životy. V neposlední řadě mám Khoibu spojenou s mým nejoblíbenějším místem na světě a to je chata mých rodičů v Brdech. Tam vznikala a vlastně zase znovu vzniká gró khoibí tvorby. A možná ani není třeba žádné vysvětlování, prostě mi to dává smysl a to se nad tím ani nemusím nějak sáhodlouze zamýšlet!"


Khoiba se nečekaně odmlčena po vydání druhé řadovky Mellow Drama, kdy se cesty obou hlavních aktérů - Emy Brabcové a Filipa Míška rozešly . Prvním (sice nepřímým) náznakem o jejich návratu byl nový remix skladby Ohio (Asymmetric Rework), o který se postaral techno producent Inigo Kennedy a v limitovaném nákladu na dvanáctipalcovém singlu jej vydal belgický label Token. Desky se celkem záhy rozprodaly a ze samotného remixu se loni stal v zemích Beneluxu klubový hit. Duo se nyní vrátilo ke společné studiové práci a pokusí se navázat na prvotní fázi svého fungování a včlenit nové hudební obzory nabité během projektů v uplynulém mezidobí. Stoke the Fire je tak novou startovací metou k budoucímu celku. Po letech vychází z toho, na čem byl postaven zvuk Khoiby. Éterický hlas Emy ani po letech neztratil nic ze své poutavosti a naléhavosti, což neméně dokresluje i důmyslný, lehce mysteriózní, text k zamyšlení a reminiscencí osobních pocitů. Filip v mezičase nabral další zkušenosti, třeba coby Dikolson a Stoke the Fire protkal mnohem intenzivnìjší působností elektroniky, s kterou se s vlastní lehkostí naučil laborovat. Samotná skladba postupně graduje a utahuje smyčku atmosfér. Ti, kteří na Khoibu nedali nikdy dopustit, náhle získávají nečekanou návnadu. Na celé album a bude zajímavé sledovat, jak ve finále bude vlastně znít.

Filip Míšek a Ema Brabcová se prvně potkali ve skupině Roe-Deer, která vznikla v létě roku 1999 a se kterou natočili dvojici alb Everforever (2001) a Aquaparty (2003). Avšak již během existence Roe-Deer začali vytvářet svùj vlastní projekt - Khoiba. Ten dal o sobě vědìt velmi ceněným épéčkem Dilemma(2002), na němž vynikal Filipův cit pro detail a zvukové laborování na hranách triphopu. Svou tvorbu však popisovali jako "atmosferický pop plný melancholie a pozitivních emocí". That Reason EP bylo remixovým/alternativním obrazcem skladeb z EP Dilemma a přineslo i titulní skladbu, která byla přemostěním k velkému debutu Nice Traps (2004). Před druhou deskou Mellow Drama (2007) vyšlo experimentálnìjší épéčko It's All Recorded. Obě alba vydalo v Německu vydavatelství Mole Listening Pearls, jenž vypustilo vinylový singl Ohio, coby poslední nahrávku Khoiby před nečekaném odchodem Emy Brabcové z kapely 5. května 2008. Následně se každý rozešel jinou cestou, Filip v sólovém projektu Dikolson a Ema zakotvila v kapele Luno.

Info

Khoiba
Vydavatel: Minority Records

www.minorityrecords.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

This Side of Town, Karol Mikloš

redakce 29.09.2022

Je to spletitý príbeh o nástrahách stredného veku v situácii novej pandémie, hrozivého mraku prichádzajúceho z východu i mnohých ďalších hrozieb.

Tauna Tangier vydávají Escapes and Shelters

redakce 28.09.2022

Tauna Tangier začínala jako akustická verze elektronických Narcotic Fields.

IAmNøt vydává Changes

redakce 26.09.2022

Bratislavská producentka a DJ-jka Sofia Nøt z projektu IAmNøt vydáva debutový album s príznačným názvom Changes.

Třetí sólovka Tomáše Hrubiše na vinylu

redakce 25.09.2022

Autor tentokrát úplně vypustil klavír, který byl v předchozích albech dominantním nástrojem, a novou desku postavil na zvuku varhan, syntezátorech a bicích.

Vellocet Roll na novém EP punkově i trapově

redakce 23.09.2022

Pražská formace Vellocet Roll přichází téměř přesně rok po druhém dlouhohrajícím albu A Land Ridden by Darkness s další nahrávkou.

András Csefalvay: Future Role of the Church in the Forthcoming Environmental Transformation

redakce 23.09.2022

Tématicky na ňom András nadväzuje na svoju výtvarnú tvorbu, fantazijné koncepty spojené s vlastnou svojskou piesňovou realitou či environmentálne traumy.

Dunaj vydává nové album a klip

redakce 22.09.2022

Vzácným hostem alba je i zpěvačka Iva Bittová, jejíž hlas zdobí pět písní. Producenty alba jsou Petr Ostrouchov a Aid Kid.

Co je na konci hudby? Longital

redakce 19.09.2022

Hudobná a partnerská dvojica Shina a Daniel Salontay na ňom tentokrát spojila sily s anglickým elektronickým producentom a zvukovým dizajnérom Andrejom Bakom.

Vertigo slaví dvacet let novou deskou

redakce 11.09.2022

Na české scéně zastává Vertigo pozici toho, kdo neustále překvapuje a svobodně přichází stále s novou formou, obsahem i zvukem svých nahrávek.

Longital sa v novej pesničke vracia k elektronike

redakce 28.08.2022

Longital vydávajú jedenásty štúdiový album. Výrazný podiel na tom, ako znie, má londýnsky producent, sound dizajnér a lovec zvukov Andrej Bako.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace