Zprávy

Kino? Pff, přežitek. Vlezte režisérům rovnou do obýváku.

Kino? Pff, přežitek. Vlezte režisérům rovnou do obýváku.

redakce | Zprávy | 22.08.2012

  1. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava přináší netradiční doprovodný program od 25. srpna do 1. září 2012. Pátým rokem se v Praze odehraje projekt Živé kino – projekce ve filmových střižnách a u režisérů přímo doma. Diváci zažijí diskuse s těmi nejpovolanějšími, samotnými autory vybraných dokumentárních filmů.

Pražské Živé kino začíná 25. srpna projekcí dlouho očekávaného snímku, který na konci září vstoupí do oficiální distribuce. Diváci, kteří chtějí vidět film těsně před dokončením, by si neměli nechat ujít projekci Největšího přání režisérky Olgy Špátové, přímo ve střižně, kde se film aktuálně dokončuje. Netradiční uvedení proběhne také u snímku 31 začátků/ 31 konců v režii umělecké provokativní skupiny Rafani. „Chceme zavést diváky do míst, kde filmy vznikají. Také chceme umožnit blízký kontakt s autory a zintenzivnit diskuze, které jsou inspirativní pro diváky i pro samotné autory,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Diváci do poslední chvíle netuší, kde se bude projekce odehrávat. V den konání zašlou speciální rezervační SMS zprávu. Jen několika prvním zájemcům se podaří získat informace o místě konání akce. „Součástí projektu je také jihlavská varianta Živého kina. I letos zveme jihlavské diváky, aby navštívili dokumentární filmy na cestě městem, na místa, která s promítanými filmy výrazně souvisí. Nezapomenutelnou se stala projekce provokativního snímku Český sen – dokumentu o falešném hypermarketu – na parkovišti před jihlavským Tescem,“ doplňuje Marek Hovorka. 16. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se odehraje 23. – 28. října 2012.

Základem hlavního festivalového programu jsou čtyři soutěže: Opus bonum pro světové dokumenty objevné svými tématy i filmovou řečí, Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu - experimentálnímu dokumentu. Další programové sekce představují aktuální dění na české i zahraniční dokumentární scéně, Průhledné bytosti jsou pak retrospektivními profily významných filmařů.

Živé kino Praha 25. 8. – 1. 9. 2012
Živé kino Jihlava 24. 8. – 1. 9. 2012
www.zivekino.cz
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Skepta dorazí i na Metronome Prague

redakce 10.12.2019

Skeptu i Addict by NobodyListen uvede pražský festival na svém pátém ročníku. Sobotní noc, ový zvuk, nové hvězdy.

Hackedepicciotto po dvou letech v Praze

redakce 10.12.2019

Do Prahy se vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto. Vezou novinkové album The Current.

Producent Griz a jeho živý future funk se vrací do Prahy

redakce 10.12.2019

Detroitský umělec se proslavil energickými koncerty, kde kombinuje živý zvuk saxofonu s EDM produkcí a odlehčenou funkovou flow.

Magazín Full Moon oslaví desáté narozeniny!

redakce 09.12.2019

Velkolepá narozeninová oslava FULL MOON 10 proběhne v pražském divadle Archa za účasti tří kapel.

Mayhem a další na Brutal Assaultu

redakce 09.12.2019

Jediný a pravý norský black metal od Mayhem i Devin Townsend, který letmo zavzpomíná na kultovní Strapping Young Lad.

Vzpomínky i čerstvý vítr: The Subways

redakce 09.12.2019

Trojice The Subways slaví patnáct let od vydání debutového alba Young for Eternity. Do Brna i Prahy přivezou i nové skladby.

Michal Kaščák v novém projektu Drť

redakce 09.12.2019

Mišo Kaščák jako generál StB v novém projektu Mira Tótha Drť. Vydání debutového alba je plánováno na začátek příštího roku.

Belgrado přivezou do Prahy svůj inovativní postpunk

redakce 08.12.2019

Dva Venezuelané, Brit a Polka v čele, takové je složení v Barceloně usazeného postpunkového kvartetu Belgrado.

Bombay Bicycle Club přijedou poprvé do České republiky

redakce 08.12.2019

Celé album je o naději a obnovení, o tom nalézt bezpečí v tom, co vám přináší pohodlí, v tom co nejvíc milujete.

Zakládající člen Pink Floyd Nick Mason se vrátí do Prahy

redakce 08.12.2019

Kapela si pro nadcházející turné připravila i nový program, který bude ale stále založen na raných písních Pink Floyd.