Zprávy

Kino? Pff, přežitek. Vlezte režisérům rovnou do obýváku.

Kino? Pff, přežitek. Vlezte režisérům rovnou do obýváku.

redakce | Zprávy | 22.08.2012

  1. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava přináší netradiční doprovodný program od 25. srpna do 1. září 2012. Pátým rokem se v Praze odehraje projekt Živé kino – projekce ve filmových střižnách a u režisérů přímo doma. Diváci zažijí diskuse s těmi nejpovolanějšími, samotnými autory vybraných dokumentárních filmů.

Pražské Živé kino začíná 25. srpna projekcí dlouho očekávaného snímku, který na konci září vstoupí do oficiální distribuce. Diváci, kteří chtějí vidět film těsně před dokončením, by si neměli nechat ujít projekci Největšího přání režisérky Olgy Špátové, přímo ve střižně, kde se film aktuálně dokončuje. Netradiční uvedení proběhne také u snímku 31 začátků/ 31 konců v režii umělecké provokativní skupiny Rafani. „Chceme zavést diváky do míst, kde filmy vznikají. Také chceme umožnit blízký kontakt s autory a zintenzivnit diskuze, které jsou inspirativní pro diváky i pro samotné autory,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Diváci do poslední chvíle netuší, kde se bude projekce odehrávat. V den konání zašlou speciální rezervační SMS zprávu. Jen několika prvním zájemcům se podaří získat informace o místě konání akce. „Součástí projektu je také jihlavská varianta Živého kina. I letos zveme jihlavské diváky, aby navštívili dokumentární filmy na cestě městem, na místa, která s promítanými filmy výrazně souvisí. Nezapomenutelnou se stala projekce provokativního snímku Český sen – dokumentu o falešném hypermarketu – na parkovišti před jihlavským Tescem,“ doplňuje Marek Hovorka. 16. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se odehraje 23. – 28. října 2012.

Základem hlavního festivalového programu jsou čtyři soutěže: Opus bonum pro světové dokumenty objevné svými tématy i filmovou řečí, Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu - experimentálnímu dokumentu. Další programové sekce představují aktuální dění na české i zahraniční dokumentární scéně, Průhledné bytosti jsou pak retrospektivními profily významných filmařů.

Živé kino Praha 25. 8. – 1. 9. 2012
Živé kino Jihlava 24. 8. – 1. 9. 2012
www.zivekino.cz
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Simply Red oznamují turné a novou desku

redakce 23.09.2019

Krátce po oznámení, že nové album Blue Eyed Soul vyjde zkraje listopadu, Simply Red dnes odtajnili detaily chystaného turné.

6. ročník přehlídky Be2Can představí profil Fatiha Akina

redakce 23.09.2019

Letos v rámci sekce Be2Can Fokus dostane prostor tvorba německo-tureckého režiséra Fatiha Akina i jeho kontroverzní portréte sériového vraha ve snímku U Zlaté Rukavice.

Zvíře jménem Podzim má Psí sny

redakce 22.09.2019

Vydáním singlu Psí sny a křtem ohněm mnohohlavý orchestr Zvíře jménem Podzim zahajuje poslední rok svého života.

Trystero hledá pomoc pro Sabrinu

redakce 22.09.2019

Sabrina se nevrátila z práce domů. Kam se poděla? Pomozte nakladatelství Trystero vydat nejlepší komiksový román roku 2018.

Nové album -123min. je příběhem přátelství

redakce 22.09.2019

První nahrávka po deseti letech je příběhem přátelství, které mezi sebou trio hudebníků má. Deska Les je celá v češtině.

Nová ženská tvár na slovenskej scéne - Blanch

redakce 21.09.2019

Blanch je najnovším prírastkom Slnko Records, za ktorým stojí skladateľka, speváčka a gitaristka Bianca Macková.

Longital uvádí novou desku videoklipem

redakce 21.09.2019

Longital dokončili desátou studiovku pojmenovanou Mauna. Vyjde u Slnko Records a jako pozvánkou k němu je nový klip Slová.

Be2Can - To nejlepší z nejprestožnějších filmových festivalů

redakce 21.09.2019

I letos naleznete v nabídce Be2Can hraniční, provokativní zážitky i robustní filmy-romány, filmařské legendy i čerstvou krev současné arthouse scény.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 21.09.2019

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.