Zprávy / Festivalové

Knižní festival LITR je tu

Knižní festival LITR je tu

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.09.2021

V pátek 24. září odstartuje sedmý ročník knižního veletrhu LITR a potrvá až do neděle 26. září. Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace. Veletrh proběhne v prostorách bývalého jezuitského Konviktu v Uměleckém centru Univerzity Palackého.

Návštěvníci mohou mezi více než čtyřiceti nakladateli a tvůrci najít nejen krásné knihy, ale také umělecké tisky nebo hravé papírové výrobky. Po celý víkend bude možné absolvovat maraton autorských čtení, projekcí, výstav, koncertů nebo tvůrčích dílen pro děti i dospělé. LITR letos poprvé otevře dveře také kreativním ateliérům a studiím po celém městě. „Sedmý LITR se ponese ve znamení trpaslíků a zahradnické kultury – a samozřejmě v obklopení knih! LITR pojímá svůj program hravě a je otevřený všem generacím. Pohádkové téma ročníku vyvrcholí nedělní projekcí legendární Disneyho pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937 s českým dabingem,“ charakterizuje letošní LITR jeho ředitelka Nela Klajbanová.

Program zahájí v Kapli Božího Těla autorské čtení Vojtěcha Matochy z dobrodružné knihy Prašina. Umělec Jan Pfeiffer poté vezme návštěvníky na performativní procházku do Galerie XY, kde bude zahájena jeho výstava Trinity. Odtud se bude dále pokračovat v procházce po vernisážích v dalších galeriích ve veřejném prostoru – Galerii PAF, sídlící ve Ztracené ulici, Vitríně Deniska na Denisově a Galerii Véčko v Univerzitní. „Výstavní program se letos soustředí na různé možnosti komunikace s diváky, umělci i architekturou Olomouce. Jan Pfeiffer provede návštěvníky historickým centrem města, jehož sakrální pamětihodnosti bude zaznamenávat na velké sklo z korby nákladního auta, Galerie PAF se zase změní v poštovní úřad zprostředkovávající korespondenční kontakt mezi umělci z celého světa a zájemci o jejich díla,” popisuje kurátor Alexandr Jančík některé z výstav LITRu.

Víkendový program je kromě veletrhu rozprostřen po celém městě. Pro děti je připravena řada workshopů a autorských čtení, například workshop ilustrace ke knize Klub divných dětí s Nikolou Logosovou, kresby portrétu s výtvarnicí Magdalénou Hejzlarovou nebo autorské čtení plné strašidelných příběhů s Janem Nejedlým. Dále mohou také řádit na Parkánu Konviktu v divadelní herně pro malé zahradníky s názvem Zahrátky, usadit se ve stanu na projekci animovaných filmů o trpaslících a lesních skřítcích nebo se podívat, jak velkou káču roztočí divadelní skupina Tabula Rasa. Dospělí ocení autorské čtení Petra Borkovce, workshop okamžitého tisku s principy litografie nebo komentovanou prohlídku po LITR výstavách. V sobotu odpoledne mimořádně otevře své dveře řada studií, ateliérů a dílen. V několika z nich na návštěvníky bude čekat také workshop či možnost odnést si z místa malou pozornost. Sobotní večer bude patřit prezentaci Napeča Koláča, hanácké variaci na světoznámý formát PechaKucha, kde svou tvorbu představí nakladatelé, výtvarníci a spisovatelé.

LITR prezentuje to nejlepší z nejkrásnějších českých knih, které u nás v poslední době vznikly. V průběhu veletrhu si tak kromě krásných výtvorů všech nakladatelů budou moci návštěvníci prohlédnout vítězné knihy ze soutěže Nejkrásnější české knihy a Zlatá stuha za rok 2020 nebo animované trailery na nominované knihy Magnesia Litera.

Info

7 LITR
24.–26. 9. 2021
Olomouc
Fb událost

foto © Monika Abrhámová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

PAF Olomouc prožije pocity a frustrace třetího tisíciletí

redakce 27.10.2021

Jaká je animace třetího tisíciletí? Jaké je umění třetího tisíciletí? Jaká je hudba třetího tisíciletí?

MFDF Ji.hlava: Oliver Stone, Jana Ševčíková i současné Bělorusko

redakce 25.10.2021

Jubilejní ročník festivalu zahájí film Když květiny nemlčí, který zachycuje atmosféru v Bělorusku po loňských prezidentských volbách.

Soutěž Mezipater ovládl hlas žen

redakce 24.10.2021

Letošní soutěž vypráví velké lidské příběhy, které zprostředkují autentickou queer zkušenost z celkem šesti světadílů.

3KinoFest poosmé

redakce 23.10.2021

Zkraje listopadu se bude v Praze konat Mezinárodní filmový festival, zaměřený na středoevropskou kinematografii.

Hradecký slunovrat zahájil konkurz kapel

redakce 22.10.2021

Welcome scéna je skvělou příležitostí pro mladé nadějné a dosud neobjevené talenty všech hudebních žánrů.

Nouvelle Prague zve nejen na diskuze

redakce 21.10.2021

Diskutovat se bude třeba o tom, jak vzniká rapová identita, jaká jsou její pravidla nebo, kdy je na čase identitu změnit.

Jazz On5 s velkými jmény amerického jazzu

redakce 20.10.2021

Největším tahákem festivalu bude bezesporu dvojnásobný držitel ceny Grammy Kurt Elling, proslulý jedinečnou interpretační kombinací robustního swingu a poetického sdělení.

Budapešťský BUSH festival je zpátky

redakce 18.10.2021

Po roční pauze se vrací budapešťský showcase festival BUSH. Zaplní kluby po celé Budapešti vystoupeními těch nejzajímavějších umělců z východní Evropy.

Blues Alive oslaví osmdesátiny Boba Dylana

redakce 18.10.2021

Přijede Dylanův bývalý bubeník Winston Watson, proběhne tematická výstava, kolokvium i přednášky.

Oslava pětadvacti let Ji.hlavy

redakce 17.10.2021

Diváci pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy se mohou těšit na tři stovky filmů. Na to nejnovější z českého i světového dokumentu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace