Zprávy / Festivalové

Knižní festival LITR je tu

Knižní festival LITR je tu

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.09.2021

V pátek 24. září odstartuje sedmý ročník knižního veletrhu LITR a potrvá až do neděle 26. září. Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace. Veletrh proběhne v prostorách bývalého jezuitského Konviktu v Uměleckém centru Univerzity Palackého.

Návštěvníci mohou mezi více než čtyřiceti nakladateli a tvůrci najít nejen krásné knihy, ale také umělecké tisky nebo hravé papírové výrobky. Po celý víkend bude možné absolvovat maraton autorských čtení, projekcí, výstav, koncertů nebo tvůrčích dílen pro děti i dospělé. LITR letos poprvé otevře dveře také kreativním ateliérům a studiím po celém městě. „Sedmý LITR se ponese ve znamení trpaslíků a zahradnické kultury – a samozřejmě v obklopení knih! LITR pojímá svůj program hravě a je otevřený všem generacím. Pohádkové téma ročníku vyvrcholí nedělní projekcí legendární Disneyho pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937 s českým dabingem,“ charakterizuje letošní LITR jeho ředitelka Nela Klajbanová.

Program zahájí v Kapli Božího Těla autorské čtení Vojtěcha Matochy z dobrodružné knihy Prašina. Umělec Jan Pfeiffer poté vezme návštěvníky na performativní procházku do Galerie XY, kde bude zahájena jeho výstava Trinity. Odtud se bude dále pokračovat v procházce po vernisážích v dalších galeriích ve veřejném prostoru – Galerii PAF, sídlící ve Ztracené ulici, Vitríně Deniska na Denisově a Galerii Véčko v Univerzitní. „Výstavní program se letos soustředí na různé možnosti komunikace s diváky, umělci i architekturou Olomouce. Jan Pfeiffer provede návštěvníky historickým centrem města, jehož sakrální pamětihodnosti bude zaznamenávat na velké sklo z korby nákladního auta, Galerie PAF se zase změní v poštovní úřad zprostředkovávající korespondenční kontakt mezi umělci z celého světa a zájemci o jejich díla,” popisuje kurátor Alexandr Jančík některé z výstav LITRu.

Víkendový program je kromě veletrhu rozprostřen po celém městě. Pro děti je připravena řada workshopů a autorských čtení, například workshop ilustrace ke knize Klub divných dětí s Nikolou Logosovou, kresby portrétu s výtvarnicí Magdalénou Hejzlarovou nebo autorské čtení plné strašidelných příběhů s Janem Nejedlým. Dále mohou také řádit na Parkánu Konviktu v divadelní herně pro malé zahradníky s názvem Zahrátky, usadit se ve stanu na projekci animovaných filmů o trpaslících a lesních skřítcích nebo se podívat, jak velkou káču roztočí divadelní skupina Tabula Rasa. Dospělí ocení autorské čtení Petra Borkovce, workshop okamžitého tisku s principy litografie nebo komentovanou prohlídku po LITR výstavách. V sobotu odpoledne mimořádně otevře své dveře řada studií, ateliérů a dílen. V několika z nich na návštěvníky bude čekat také workshop či možnost odnést si z místa malou pozornost. Sobotní večer bude patřit prezentaci Napeča Koláča, hanácké variaci na světoznámý formát PechaKucha, kde svou tvorbu představí nakladatelé, výtvarníci a spisovatelé.

LITR prezentuje to nejlepší z nejkrásnějších českých knih, které u nás v poslední době vznikly. V průběhu veletrhu si tak kromě krásných výtvorů všech nakladatelů budou moci návštěvníci prohlédnout vítězné knihy ze soutěže Nejkrásnější české knihy a Zlatá stuha za rok 2020 nebo animované trailery na nominované knihy Magnesia Litera.

Info

7 LITR
24.–26. 9. 2021
Olomouc
Fb událost

foto © Monika Abrhámová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ment oznamuje nová jména

redakce 29.01.2023

Devátý ročník festivalu MENT se uskuteční na více než patnácti koncertních a konferenčních místech v Lublani.

Hradby samoty proběhnou v Jablonici

redakce 26.01.2023

Festival se každoročně zaměřuje na audiovizuální projekty, dotýkající se žánrů jako je dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise.

Scandi představuje hosty

redakce 18.01.2023

Jedineční tvůrci skandinávské kinematografie v jednom týdnu na jednom místě.

Blues Alive vyhlašuje soutěž Blues Aperitiv

redakce 15.01.2023

Soutěž je určena všem kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu. Hlavním lákadlem pro vítěze je možnost vystoupení na festivalu Blues Alive 2023.

Festival Vivat Vila se spojil se Světadílem

redakce 07.01.2023

Festival se jako každý rok zaměří na špičku tuzemské alternativní hudební scény. Např. kapelám Kalle, Berlin Manson, Frau Zwei nebo všetuly{sfinx}.

Niall Horan a Jacob Collier na Colours of Ostrava

redakce 04.01.2023

Festival Colours of Ostrava se dostal mezi deset nejlepších velkých evropských festivalů v anketě European Festival Awards 2022.

Jamie xx na Pohodě

redakce 03.01.2023

Okrem neho vystúpia aj Sofi Tukker, Sampa the Great, Dry Cleaning a ďalšie.

M83 zahrají na Metronome Prague

redakce 31.12.2022

Praha se může těšit na kapelu hudebního megalomana Anthonyho Gonzaleze a jeho zvukovou tsunami složenou ze syntezátorů, kytar, vokálů a epických refrénů.

Filmový nový rok otevře festival Írán:ci

redakce 23.12.2022

Festival přinese ta nejlepší díla íránských filmařů, kteří jsou ve vězení nebo v exilu, a výběr nejlepších snímků, které byly v Íránu poslední tři desetiletí zakázané.

CTM s rituálním hlukem i digitálním chaosem

redakce 20.12.2022

Chystají se mnohovrstevnaté spolupráce, multidisciplinární projekty, které rozšiřují a kritizují technologie, noci rituálního hluku i digitálního chaosu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace