Zprávy / Nové desky

Kolna křtí druhé album

Kolna křtí druhé album

redakce | Zprávy / Nové desky | 02.11.2022

Ani druhé album Kolny nezapře jejího otce zakladatele a nynějšího leadera - Zdeňka Hmyzáka Nováka, který exceloval na přelomu 80. a 90. let v doslova legendárních Ženách, kteří sice vydali jen jedno album, ale ovlivnili nepřeberné množství dalších kapel.

I v Kolně zůstávají dominantní Hmyzákovi texty, které sice na první dojem mohou znít jako dada, ale už při druhém poslechu toto úzké vymezení překračují paradoxně svým realismem, poetičností, smyslem pro rytmus, neobvyklou metaforou, neustálou hrou se slovy a jemným posouváním významů. Album se jmenuje Tehillim šeré, cesty země, a vskutku jde o jakési žalmy, litanie, sice vnitřně vtipné, pracující s humorem, ale s jistou temnější náladou nejen textu, ale i hudební složky. I když většina základů pochází z doby nahrávání prvního alba, Tehillim se právě liší větším důrazem na klidnější polohu písní. Tu korunuje kongeniální, až romantizující kytara Reného Pařeza.


Původní duo tvořil ještě Josef Jindrák (což je majitel vydavatelství Polí5 a zakladal elektro undergroundové kapely Skrytý půvab byrokracie), který samozřejmě figuruje i na nové desce, stejně jako jeho spoluhráč z SPB Jan Faix, který už tu není v pozici hosta, ale stálého člena kapely. Na albu je v několika písních slyšet na bicí host Miloš Dvořáček. V současné sestavě však za bubny sedí nejnovější člen kapely - Zdeněk Konopásek, který hrával s Radomilem Uhlířem v Dvouleté fámě a po listopadu 89 v Kvartetu Dr. Konopného (nyní jej většina posluchačů zná z improvizovaných divadelních představení Jaroslava Duška a jeho divadla Vizita).

Pro neobvyklý titul kapela přichystala i neobvyklý křest 2. listopadu od 19:00 v Kasárna Karlín. Kromě obligátního kapelového koncertu v první polovině akce, bude Kolna v druhé půli rozšířena o neobvyklý orchestr. Na programu bude orchestrálně improvizovaná pocta již zmíněným Ženám, na ploše více jak hodiny zazní několik jejich písní v nezvyklých úpravách, dirigentem bude Stanislav Diviš (Krásné nové stroje), mnohá překvapení lze očekávat už jen podle výčtu jmen zúčastněných: Petr Marek (Midi Lidi), Mikoláš Chadima (MCH Band), Ondřej Ježek (OTK), Martin Kyšperský (Květy), Vojta Havel, Martin Janíček, Petr Nikl, Jára Tarnovski (Gurun Gurun), Miloš Vojtěchovský (Mozart K), Jan Jirucha (PIO), Vojta Kovařík (OZW), Martin Choura (Ženy), Michal Kořán (Kora et le Mechanix), Roman Plischke a Ivo Štefan (Skrytý půvab byrokracie) a další.

Info

Kolna –⁠ Tehillim šeré, cesty země (Polí5, 2022)
Bandcamp vydavatelství

Živě:
Kolna
2. 11. 2022 19:00
Kasárna Karlín, Praha
Fb událost

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Návrat do neviazanosti detskej mysle Alten Kompoten

redakce 11.07.2024

Tvorba je charakteristická dávkou detskej radosti, naivity a špecifickou hrou slovíčok.

Trhan vydávají desku

redakce 10.07.2024

Dvacet let na scéně a společného přátelství přetavili brněnští D.I.Y. punk/hardcore veteráni v první 12“ vinyl.

Building Bridges, nórsko-slovenský projekt debutuje

redakce 09.07.2024

Nahrávka, ktorá je inšpirujúcim stretom rôznych žánrov, temperamentov a vplyvov severskej i domácej ľudovej tvorby, vyjde o pár dní.

Debutové album Oskara Töröka

redakce 08.07.2024

Štyri živly zachytené v čase. Oskar Török Sextet chcú ašpirovať na najlepší jazzový album.

Duo SELENoLAr vydáva debut Dyssimetria

redakce 25.06.2024

Na 12-trackovom projekte vykresľujú kyberneticko-organický experimentálny štýl, kde sa mieša snová atmosféra s tvrdými klubovými beatmi.

Fæ Bestia zamířila do dubstepu

redakce 21.06.2024

Hate na mysogynii i světový konflikt optikou bionické vážky. Fæ Bestia na nahrávce Heart Transplant prochází životní proměnou.

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Čáry života chystají album

redakce 14.06.2024

Tematicky se na nahrávce prolnou současná společenská témata jako bytová situace, enviromentální problémy a kritika kapitalismu.

Martyyna vydala novou desku

redakce 12.06.2024

Spíše než do probuzení se však nyní noří do atmosféričtějších snových krajin. Album vyšlo u mexického labelu Infinite Machine.

Toad Planet debutují u Kabinet Records

redakce 11.06.2024

Hudební projekt organicky zformovaný kolem muzikantů z Ostravy a divadelníků z brněnské JAMU po třech singlech vydává debutové album.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace