Zprávy / Pozvánky

Kon Sira: sefardské písně s balkánským spiritem

Kon Sira: sefardské písně s balkánským spiritem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 11.12.2013

Židé žili na pyrenejském ostrově od nepaměti, s šířením křesťanství se však situace jejich komunity zhoršovala. Ke konci 15. století byli všichni Židé nuceni buď konvertovat, nebo emigrovat ze země. Španělští Židé – sefardové – své písně do notových osnov nezaznamenávali, jejich podoba se tedy předávala pouze ústně. Během staletí se proměňovala nejen kvůli osobitému přístupu jednotlivých interpretů, ale i mísením s dalšími vlivy; sefardské hudbě tak koluje v žilách středověká arabská, španělská i balkánská krev.

Na tuto tradici navázala pětice muzikantů z Kon Sira. Ačkoliv jsou tyto prastaré písně ztvárňovány po staletí jednohlasně, sestry Barbara a Kateřina Garcíovy se spolu s Predragem Duronjičem rozhodli pro bohatší polyfonní interpretaci, v doprovodu multiinstrumentalisty Luboše Maliny a kontrabasisty Tomáše Lišky.

Jedenáctipísňový repertoár desky vznikal téměř detektivním způsobem – porovnáváním starších verzí jednotlivých skladeb i dohledáváním textů v archivech a sbírkách. Na nahrávce se však objeví i bosenská píseň, patřící k hudebním pokladům Duronjičovy rodiny.

Trio vokalistů spolu příležitostně vystupuje již dlouho, jednotlivé hráče z Kon Siry však můžete potkávat na podiích v dalších uskupeních. Kateřina založila spolu s Malinou projekt García, Barbara vystupuje s pražskou skupinou Marw, Predrag roztančuje fanoušky s Draga Bandou a kontrabasista Tomáš Liška působí jak v Druhé trávě, tak po boku Marty Topferové. Pokud byste nejraději utekli od předvánočního shonu, nechte Kon Siru vzít vás na putování dávnými příběhy.

Info

Kon Sira
14. prosince 2013 19:00
Jazz Dock, Praha

vstupné: 135/ 190 Kč

www.jazzdock.cz

foto (c) Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Earth do podzimní Prahy

redakce 19.06.2019

Není moc současných kapel, které obklopuje podobně silná aura výjimečnosti. Earth se po dlouhých sedmi letech vracejí.

Radlická kulturní sportovna na Smíchově zase žije

redakce 19.06.2019

Dva a čtvrt roku. Tak dlouho čekali všichni příznivci legendární Radlické kulturní sportovny na pražském Smíchově na její znovuotevření.

Famózní Pile se představí v Praze

redakce 18.06.2019

Pile nikdy nebudou kapelou, která by vyprodávala velké kluby a o to jim ani nejde. Plný Les lidí by si však rozhodně zasloužili.

Australský stand-up komik Jim Jefferies v Praze

redakce 18.06.2019

Pro svou pravidelnou večerní show sbírá inspiraci po celém světě, kde mapuje ta nejkontroverznější témata.

The Asteroids Galaxy Tour s nejlepší deskou

redakce 17.06.2019

Se svým retro futuristickým nepředvídatelným zvukem si album rychle získalo fanoušky po celém světě a v mnoha zemích zaznamenaly úspěchy v hitparádách.

Do Prahy poprvé přijede Courtney Barnett

redakce 16.06.2019

Je to zpěvačka a písničkářka, která mísí pronikavé vidění světa s takřka devastujícím sebehodnocením.

Mucha a Houpací koně před Crossem

redakce 16.06.2019

Po akci Street Food Jam vystoupí před pražským Crossem dvě zásadní domácí kapely. Melancholičtí Houpací koně a Mucha.

Welshly Arms přijedou do Lucerny

redakce 16.06.2019

Welshly Arms protkávají alternativní rok gospelem a bluesovým feelingem. Koncertují od roku 2013 a projezdili mnoho koutů světa.

Kapely zahrají na počest Romka Hanzlíka

redakce 15.06.2019

Vzpomínkový den s názvem Romek´s not dead je na počest člověku, který výrazně ovlivnil českou alternativní hudební scénu posledních čtyřiceti let.

Billie Eilish přesouvá koncert

redakce 14.06.2019

Billie Eilish, kde vlastně bude hrát?