Zprávy / Pozvánky

Koncerty Rachotu v květnu

Koncerty Rachotu v květnu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.04.2023

Koncerty Rachotu v květnu? Přijedou BartolomeyBittmann z Rakouska, legendární Fred Wesley & The New JBs, cinesonický projekt Billyho Roisze & dieb13, či zpěvačka a skladatelka Somi.

Violoncellista Matthias Bartolomey a houslista a hráč na mandolu Klemens Bittmann vedou své nástroje z hluboce zakořeněné klasické tradice na nové hudební cesty. Jejich hudba se spontánností a improvizací jazzu obsahuje těžké groove a rockové prvky stejně jako intimní balady a rychlé uptempo skladby. Od samého počátku se BartolomeyBittmann soustředili na tvorbu originálních skladeb a experimentovali s novými technikami hry na violoncello, housle a mandolu. Jejich rozsáhlý hudební záběr sahá od mohutných rockových riffů a zběsile virtuózních unisono pasáží až po niterné groovy a něžné kantilény – vždy však hledají akustickou podstatu svých nástrojů, aniž by se uchylovali k elektronice nebo efektům.

Fred Wesley sehrál klíčovou roli na stěžejních nahrávkách Jamese Browna. Jeho elastické riffy a kousavá a precizní sóla, v nichž vedl dialog s Maceo Parkerem, dodávaly Brownovým songům patřičný tah. Mistrovský trombonista a aranžér, který byl vždy na správném místě, ale až donedávna se držel v pozadí. Dnes je spolu s Jamesem Brownem a Georgem Clintonem jedním z nejvíce samplovaných hudebníků na světě, především na nahrávkách současného hip-hopu. Spolupracoval ale i s legendárními osobnostmi dalších žánrů - včetně Ray Charlese i Van Morrisona. Do Prahy přijíždí se svojí skupinou New J.B.'s, která navazuje na původní Brownovu kapelu a na současném turné slaví padesát let existence.


TWIXT je nový duoprojekt Billyho Roisze a Dietera Kovačiče alias dieb13, který spojuje jejich práci filmových režisérů a jejich aktivity jako koncertních muzikantů. Billy Roisz a Dieter Kovačič působí na vídeňské scéně elektronické, improvizované a noisové hudby a experimentálního filmu od 90. let. Billy Roisz se ve své tvorbě zaměřuje na souvislosti a rozdíly mezi vizuálním a auditivním vnímáním, přičemž ke generování zvuku a obrazu používá různé elektronické nástroje, elektrickou baskytaru, televizory s katodovými trubicemi, videoprojektory, synchronizátory a někdy i počítač. dieb13, známý především svými aktivitami v oblasti gramofonové hudby a jako zakladatel experimentální hudební platformy klingt.org, používá pro svou hudební tvorbu v mnoha různých oblastech gramofony, vlastnoručně vyřezávané vinyly a vlastní software. Jeho filmová tvorba zahrnuje fotofilmy (“schnitzel”) i abstraktní digitální a analogová díla.

Ve svém posledním albu Zenzile: The Reimagination Of Miriam Makeba zpěvačka a autorka písní Somi spojuje moderní jazz, soul a africký groove. Album je oslavnou meditací legendární jihoafrické zpěvačky a politické aktivistky Miriam Makeby. Písně na albu obsahují svěží úpravy některých z nejoblíbenějších skladeb Makeby prostřednictvím jazzového idiomu a představují speciální hosty z Jižní Afriky i Spojených států. Toto album slouží jako pocta mimořádnému odkazu Makeby a jejímu monumentálnímu přínosu africké populární hudbě a světovému jazzu.

Info

BartolomeyBittmann (aut) + S.V.A. Trio
12. 5. 2023 19:15
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

Fred Wesley & The New JB’s (us)
17. 5. 2023 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

TWIXT – Billy Roisz & dieb13 (Dieter Kovačič) (aut)
18. 5. 2023 20:00
Punctum, Praha
Fb událost

Somi (us)
24. 5. 2023 21:00
Jazz Dock, Praha
Fb událost

foto © Stephan Doleschal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Producentka Sierra i ukrajinští Go_A v Praze

redakce 22.09.2023

Pavlenko pracuje s tradiční vokální technikou a nejen díky tomu se kapele daří udržovat ukrajinskou lidovou hudbu živou i pro nejmladší generace.

Rock Café uvede This Will Destroy You

redakce 21.09.2023

Jejich zvuk má různobarevné spektrum a obsahuje vlivy shoegaze, ambientu, doom metal a postrocku.

HaDivadlo rozezní Nekonečný valčík Jiřího Bulise

redakce 21.09.2023

HaDivadlo připravuje vzpomínkový večer na hudebního skladatele a dlouholetého spolupracovníka mnoha alternativních divadel.

Transcendentální black metal Liturgy v Underdogs'

redakce 20.09.2023

Kromě hudby se v tvorbě Liturgy mísí vlivy vizuálního umění, filosofie i spekulativních teologických teorií.

Vložte kočku s hosty v Bike_Jesus

redakce 18.09.2023

Cyrilova melodická syntezátorová elektronika se potkává s Francesinou velkoplošnou malbou. A k tomu pomazánkové máslo.

Světelné básně tour Libora Staňka II.

redakce 18.09.2023

Básníkovi a zpěvákovi krautrockové skupiny Sýček vychází v těchto dnech druhá básnická sbírka.

Do Prahy přijedou ALOK, Jann i Yoke Lore

redakce 17.09.2023

Někteří lidé se na život dívají jinak než většina a dokáží vnášet dětský úžas do všeho, co protne jejich cesty. A právě taková je hudba Yoke Lore.

Benefiční akce na podporu reprodukčních práv Witch Coven

redakce 16.09.2023

Oslava třetího výročí organizace Ciocia Czesia, která od roku 2020 pomáhá zajišťovat lidem z Polska bezpečné potraty v České republice.

Vinyla expanduje do dalších regionů

redakce 16.09.2023

Od září do prosince proběhnou akce Vinyly, a to třeba v Praze, Brně, Veselí nad Moravou, Boskovicích, Pardubicích, Znojmě a Ústí nad Labem.

Komunitní září v Punctu

redakce 14.09.2023

Prostor v Krásově ulici se pomalu probouzí z letního spánku a během září uvede několik akcí, které pořádají zejména úzce spřízněné kolektivy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace