Zprávy / Pozvánky

Koncerty Rachotu v květnu

Koncerty Rachotu v květnu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.04.2023

Koncerty Rachotu v květnu? Přijedou BartolomeyBittmann z Rakouska, legendární Fred Wesley & The New JBs, cinesonický projekt Billyho Roisze & dieb13, či zpěvačka a skladatelka Somi.

Violoncellista Matthias Bartolomey a houslista a hráč na mandolu Klemens Bittmann vedou své nástroje z hluboce zakořeněné klasické tradice na nové hudební cesty. Jejich hudba se spontánností a improvizací jazzu obsahuje těžké groove a rockové prvky stejně jako intimní balady a rychlé uptempo skladby. Od samého počátku se BartolomeyBittmann soustředili na tvorbu originálních skladeb a experimentovali s novými technikami hry na violoncello, housle a mandolu. Jejich rozsáhlý hudební záběr sahá od mohutných rockových riffů a zběsile virtuózních unisono pasáží až po niterné groovy a něžné kantilény – vždy však hledají akustickou podstatu svých nástrojů, aniž by se uchylovali k elektronice nebo efektům.

Fred Wesley sehrál klíčovou roli na stěžejních nahrávkách Jamese Browna. Jeho elastické riffy a kousavá a precizní sóla, v nichž vedl dialog s Maceo Parkerem, dodávaly Brownovým songům patřičný tah. Mistrovský trombonista a aranžér, který byl vždy na správném místě, ale až donedávna se držel v pozadí. Dnes je spolu s Jamesem Brownem a Georgem Clintonem jedním z nejvíce samplovaných hudebníků na světě, především na nahrávkách současného hip-hopu. Spolupracoval ale i s legendárními osobnostmi dalších žánrů - včetně Ray Charlese i Van Morrisona. Do Prahy přijíždí se svojí skupinou New J.B.'s, která navazuje na původní Brownovu kapelu a na současném turné slaví padesát let existence.


TWIXT je nový duoprojekt Billyho Roisze a Dietera Kovačiče alias dieb13, který spojuje jejich práci filmových režisérů a jejich aktivity jako koncertních muzikantů. Billy Roisz a Dieter Kovačič působí na vídeňské scéně elektronické, improvizované a noisové hudby a experimentálního filmu od 90. let. Billy Roisz se ve své tvorbě zaměřuje na souvislosti a rozdíly mezi vizuálním a auditivním vnímáním, přičemž ke generování zvuku a obrazu používá různé elektronické nástroje, elektrickou baskytaru, televizory s katodovými trubicemi, videoprojektory, synchronizátory a někdy i počítač. dieb13, známý především svými aktivitami v oblasti gramofonové hudby a jako zakladatel experimentální hudební platformy klingt.org, používá pro svou hudební tvorbu v mnoha různých oblastech gramofony, vlastnoručně vyřezávané vinyly a vlastní software. Jeho filmová tvorba zahrnuje fotofilmy (“schnitzel”) i abstraktní digitální a analogová díla.

Ve svém posledním albu Zenzile: The Reimagination Of Miriam Makeba zpěvačka a autorka písní Somi spojuje moderní jazz, soul a africký groove. Album je oslavnou meditací legendární jihoafrické zpěvačky a politické aktivistky Miriam Makeby. Písně na albu obsahují svěží úpravy některých z nejoblíbenějších skladeb Makeby prostřednictvím jazzového idiomu a představují speciální hosty z Jižní Afriky i Spojených států. Toto album slouží jako pocta mimořádnému odkazu Makeby a jejímu monumentálnímu přínosu africké populární hudbě a světovému jazzu.

Info

BartolomeyBittmann (aut) + S.V.A. Trio
12. 5. 2023 19:15
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

Fred Wesley & The New JB’s (us)
17. 5. 2023 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

TWIXT – Billy Roisz & dieb13 (Dieter Kovačič) (aut)
18. 5. 2023 20:00
Punctum, Praha
Fb událost

Somi (us)
24. 5. 2023 21:00
Jazz Dock, Praha
Fb událost

foto © Stephan Doleschal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vojdi pokřtí v MeetFactory

redakce 24.07.2024

Prešovská trojice Vojdi se pohybuje na progresivních územích mathrocku, alternativy, indie i jazzu a psychedelického rocku.

Rekreace a Meluzína na dvorku

redakce 22.07.2024

Pětičlenná kapela hledá inspiraci v R&B, funku i folku, svými lehce vážnými až vážně lehkými texty zase zrcadlí duši citlivého člověka a jeho pohled na okolní svět.

Italové Zolle v Café V lese

redakce 21.07.2024

Stefano a Marcello hrají tak trochu stoner, noise, sludge, post, noise a zbytek je sádlo. Pro fanoušky Dÿse.

Bob Dylan v Praze

redakce 19.07.2024

Americký zpěvák a skladatel Bob Dylan se vrací do Prahy, aby potěšil své fanoušky nezapomenutelnými koncerty. Hned třemi.

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Společný koncert Bardo a Ankramu

redakce 15.07.2024

Přestože jsou všechny skladby originální, mluvící vlastním jazykem, v Bardu lze nalézt i jistou fiktivní příchuť slovenského folklóru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace