Zprávy / Pozvánky

Korben Dallas se vrací na Flédu

Korben Dallas se vrací na Flédu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.03.2017

Další vydání česko-slovenského večera alternativních kapel připravila Fléda na 20. dubna. Ze Slovenska přijedou Korben Dallas s novým albem Stredovek prozrazujícím klidnější a vyrovnanější etapu svého vývoje. Koncert je součástí stejnojmenného turné, na němž kromě novinek a singlu Oranžová, jenž předcházel vydání alba, zazní starší oblíbené písně Korbenů. Fanoušci alternativního rocku se mohou těšit na jejich hosta, oceňovanou českou kapelu Houpací koně v čele s Jiřím Imlaufem.

Fléda uvádí dalšího zástupce úspěšného slovenského indie vydavatelství Slnko Records. Po monumentálních vystoupeních se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, z něhož vzešlo živé album Kam ideme (2015), se bratislavské trio Korben Dallas vrátilo do studia, aby natočilo pátou desku Stredovek (2016). "Slovo středověk evokuje různé obrazy a pro každého může znamenat něco jiného. Pro mě symbolizuje střední věk. Dále ve mně evokuje tmu, zimu a surovost, ale v tom dobrém slova smyslu bez laminátů a příkras. Když jsi ve středověku, dotýkáš se jen surových materiálů a žiješ v takovém surovém prostředí. Ta surovost je podle mě i na tom albu, resp. je jí tam dost v tom smyslu, že tam nejsou použity žádné digitální věci, ale čistě jen nástroje," komentoval název desky zpěvák a kytarista Korben Dallas Juraj Benetin v březnovém rozhovoru pro iReport.cz.


Stredovek je velmi různorodá ale zároveň kompaktní a vyzrálá nahrávka plná pokory, sebereflexe a nadhledu. V nahrávacím studiu se trojice Korbenů rozrostla o hostujícího kytaristu Ľuba Petrušku (člena další populární slovenské kapely Chiki Liki Tu-a) a klávesáka Miloše Brunclíka. Úvodní skladba Tvrdý je slovní hříčkou zasazenou do rytmicky komplikovaného podkladu a kytarových riffů Ľuba Petrušky. Elektrizující poloakustickou miniaturu Vietor s dominujícím barytonem Juraje Benetina doplňují vokály dívčího pěveckého sboru Cambiar La Música. Nejtvrdší polohu alba reprezentuje singl Oranžová a skladba Múry opatřená textem bubeníka Oza Guttlera. Hudební nespoutanost vracejí na zem civilní a upřímné texty baskytaristy Lukáše Fily, které svou nápaditostí, originalitou a otevřeností vytvářejí typickou korbenovskou poetiku (Nič sa nepýtaj, Ako para, Stromy) reprezentovanou intimním přednesem charismatického Juraje Benetina. Text art rockové skladby Vzdať sa je dílkem slovenské novinářky Jany Shemesh a píseň 95 si otextoval sám Juraj Benetin.


Ústecká alternativní rocková kapela Houpací koně patří již více než dvacet let k mediálně méně nápadným, ale muzikantsky výrazným položkám na seznamu české nezávislé scény. Na podzim vydala silné, působivé a temné album Kde jsou mý přátelé dneska (2016). Vychází z fascinace ústeckým geniem loci a rozvíjí svébytnou lokální poetiku, která je poznávacím znakem kapely již od roku 2003 (Písně z bistra). "Chtěli jsme zachytit to, co v poslední době žijeme, co se kolem nás děje. Chtěli jsme aktuální album, v hudbě i textech,“ řekl v rozhovoru pro Ústecký deník Jiří Imlauf, kytarista, zpěvák a zakládající člen kapely. Deska vznikala rok a půl a je věnována „všem, co utíkaj z domova a jsou na cestě. Všem, který místo řečnění dělaj něco pro ty, kdo jsou na tom hůř než oni." Motiv útěku je v textech všudypřítomný. Jejich výhradním autorem je Jirka Imlauf, spisovatel a učitel. V roce 2016 mu vyšla kniha s dvojznačným názvem Ústí hlavně, která jeho ambivalentní vztah k domovskému městu více než vystihuje.

Hudebně se na albu podíleli všichni členové kapely včetně producenta Honzy Brambůrka. Své nejlepší nápady nahrávali na mobily a vytvářeli z nich banku nápadů. Z ní pak na zkouškách a ve studiu tvořili nové písničky. Důležitou změnou v tomto směru znamenal příchod nového člena kapely v osobě všestranného multiinstrumentalisty Pavla Nepivody. Ten se výrazně podepsal na širokoúhlém zvuku s využitím akustických nástrojů v písních Nečekat nebo Devadesátka a podobě prvního singlu Tesaři s nasamplovanými zvuky práce řemeslníků. Klip k němu natočil David Menzel, který stejným způsobem spolupracoval s Kittchen nebo urban folkovým projektem Kieslowski Davida Pomahače, bývalého letitého člena Houpacích koňů. Novinkové album navazuje na předchozí desku Everest (2013) nominovanou na hudební ceny Vinyla, Apollo a Anděl.

Info

Korben Dallas (sk)
Support: Houpací koně
20. 4. 2017 20:00
Fléda Club, Brno

www.facebook.com/events/177135409438441
www.facebook.com/fledaclub

Foto © Valentína Nídelová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Black Metall není Black metal aneb Kulturní úderka

redakce 29.03.2020

Garage rocková Kulturní úderka neváhá zamíchat do svých skladeb blues, okořenit je ostrým riffem nebo úplně ztišit do akustické balady.

Maceo Parker oznamuje náhradní termín pražského koncertu

redakce 28.03.2020

Maceo Parker oznamuje náhradní termín pražského koncertu v Divadle Archa.

Virtual Healing: DJské kolektivy streamují pro osamělé tanečníky

redakce 26.03.2020

V reakci na nenadálou situaci se spojily desítky kolektivů z Prahy, Brna, Ostravy a dalších měst - pop-up studia streamují denně živě koncerty, DJské sety, rozhovory.

Squid, fenomén britské kytarové scény, přijedou poprvé do Česka

redakce 24.03.2020

Divokou kartu britské kytarové scény získal loni bezpochyby postpunkový/diskofunkový fenomén Squid. V srpnu se představí v Underdogs'.

Lucy Dacus ani James Arthur v Praze nevystoupí, Easy Life a IAMX ano

redakce 24.03.2020

Odložené jarní akustické turné Chrise Cornera a jeho tajuplného projektu IAMX i koncert Easy Life znají nové termíny.

Grandmaster Flash se po minulém triumfu vrací do Roxy

redakce 23.03.2020

Pionýr hip hopu, otec mixování a scratchingu – to vše se skrývá pod pseudonymem Grandmaster Flash.

Einstürzende Neubauten a Nick Mason přesouvají svá turné

redakce 22.03.2020

Čeká se na to, jak se situace ohledně koronaviru v Evropě vyvine vzhledem k současným opatřením vlád jednotlivých evropských zemí.

Kina znovu promítají, streamují online i s chatem

redakce 20.03.2020

Moje kino Live funguje tak, že si divák koupí e-vstupenku do svého oblíbeného kina a spolu s dalšími zhlédne smínek.

Zrní odehrají první koncert Nebeského klidu online z Lucerna Music Baru

redakce 20.03.2020

Jediným řešením v době vládou vyhlášeného nouzového stavu bylo uspořádat koncert bez fanoušků přenášený online.

Jimmy Pé vydáva nové EP

redakce 19.03.2020

Nové EP Jimmyho Pé s názvom Street Circus obsahuje štyri klubové tracky v štýle bass music.