Zprávy / Pozvánky

Král jazzového piana Herbie Hancock v Praze

Král jazzového piana Herbie Hancock v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.05.2015

Herbie Hancock - jedna z největších ikon světového jazzu přijede 24.července zahrát českému publiku do Fora Karlín. Vstupenky jsou od dnešního dne k dostání v síti Ticketpro. Jen stěží lze v hudebním průmyslu najít někoho, kdo ovlivnil akustický i elektronický jazz a R&B více než Herbie Hancock. Jak kdysi řekl Miles Davis ve své autobiografii: "Herbie je nástupcem Buda Powella a Theloniouse Monka a zatím jsem neslyšel nikoho, kdo by se mohl stát jeho následníkem."

Herbie Hancock, který se narodil v dubnu roku 1940 v Chicagu, byl k dráze profesionálního hudebníka předurčen od narození. Svůj výjimečný talent prokázal veřejnosti už v jednácti letech, kdy s Chicagským symfonickým orchestrem zahrál Mozartův klavírní koncert. Pro jazzový svět, o který se začal zajímat na vysoké škole, Hancocka objevil v roce 1960 trumpetista Donald Byrd. Po dvouleté spolupráci s ním, Philem Woodsem a Oliverem Nelsonem podepsal nadějný klavírista nahrávací smlouvu s Blue Note a jen o rok později debutoval nahrávkou Takin' Off, která nejen díky hitu Watermelon Man zaznamenala okamžitý úspěch. Hancockův pozoruhodný talent neunikl ani Milesu Davisovi, který mu ještě v témže roce nabídl, aby se připojil k jeho kvintetu. Během pěti let, po které s ním působil, natočil Hancock s Davisem, Waynem Shorterem, Ronem Carterem a Tony Williamsem řadu dnes již jazzových klasik jako ESP, Nefertiti nebo Sorcerer.


Koncem 70.let se Hancock vrátil na sólovou dráhu a když v roce 1973 vydal se svojí kapelou The Headhunters album Head Hunters, stal se autorem první jazzové nahrávky, která dosáhla na platinový prodejní statut. V následujících letech měl vždy v hitparádách minimálně čtyři alba současně a po celém světě ho na koncertech vítaly desítky tisíc posluchačů. V 80.letech zahájil sbírku sošek Grammy, kterých do dnešního dne získal rovných čtrnáct a ke kterým si jako jeden z mála jazzových hudebníků mohl přiřadit i Oscara.

Ačkoliv letos oslavil 75 let a jeho hudební kariéra zasáhla již pět dekád, Herbie Hancock je dodnes jedním z nejrespektovanějších pianistů a jazzových experimentátorů. A přestože nikdo předem neví, jakou cestou se při vzniku další nahrávky vydá, jedno je jisté - každou svojí další skladbou zanechá v hudební historii nesmazatelnou stopu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jednota představí japonskou skladatelku Ichiko Aoba

redakce 24.09.2021

Výjimečný úkaz japonské scény se představí v komorním prostoru pražského Puncta v rámci série Jednota.

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace