Zprávy / Pozvánky

Král jazzového piana Herbie Hancock v Praze

Král jazzového piana Herbie Hancock v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.05.2015

Herbie Hancock - jedna z největších ikon světového jazzu přijede 24.července zahrát českému publiku do Fora Karlín. Vstupenky jsou od dnešního dne k dostání v síti Ticketpro. Jen stěží lze v hudebním průmyslu najít někoho, kdo ovlivnil akustický i elektronický jazz a R&B více než Herbie Hancock. Jak kdysi řekl Miles Davis ve své autobiografii: "Herbie je nástupcem Buda Powella a Theloniouse Monka a zatím jsem neslyšel nikoho, kdo by se mohl stát jeho následníkem."

Herbie Hancock, který se narodil v dubnu roku 1940 v Chicagu, byl k dráze profesionálního hudebníka předurčen od narození. Svůj výjimečný talent prokázal veřejnosti už v jednácti letech, kdy s Chicagským symfonickým orchestrem zahrál Mozartův klavírní koncert. Pro jazzový svět, o který se začal zajímat na vysoké škole, Hancocka objevil v roce 1960 trumpetista Donald Byrd. Po dvouleté spolupráci s ním, Philem Woodsem a Oliverem Nelsonem podepsal nadějný klavírista nahrávací smlouvu s Blue Note a jen o rok později debutoval nahrávkou Takin' Off, která nejen díky hitu Watermelon Man zaznamenala okamžitý úspěch. Hancockův pozoruhodný talent neunikl ani Milesu Davisovi, který mu ještě v témže roce nabídl, aby se připojil k jeho kvintetu. Během pěti let, po které s ním působil, natočil Hancock s Davisem, Waynem Shorterem, Ronem Carterem a Tony Williamsem řadu dnes již jazzových klasik jako ESP, Nefertiti nebo Sorcerer.


Koncem 70.let se Hancock vrátil na sólovou dráhu a když v roce 1973 vydal se svojí kapelou The Headhunters album Head Hunters, stal se autorem první jazzové nahrávky, která dosáhla na platinový prodejní statut. V následujících letech měl vždy v hitparádách minimálně čtyři alba současně a po celém světě ho na koncertech vítaly desítky tisíc posluchačů. V 80.letech zahájil sbírku sošek Grammy, kterých do dnešního dne získal rovných čtrnáct a ke kterým si jako jeden z mála jazzových hudebníků mohl přiřadit i Oscara.

Ačkoliv letos oslavil 75 let a jeho hudební kariéra zasáhla již pět dekád, Herbie Hancock je dodnes jedním z nejrespektovanějších pianistů a jazzových experimentátorů. A přestože nikdo předem neví, jakou cestou se při vzniku další nahrávky vydá, jedno je jisté - každou svojí další skladbou zanechá v hudební historii nesmazatelnou stopu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Punctum slibuje pestrý únor

redakce 30.01.2023

Bratrské duo Sturle Dagsland, které vystoupí v režii Jednoty, dokáže být střídavě něžné, divné a naprosto zběsilé.

Soundczech: první výzvy

redakce 30.01.2023

Vůbec poprvé Soundczech podpoří účast na prestižních amerických eventů South By Southwest (SXSW) v Texasu a MUSEXPO v Kalifornii.

Psychrockové trio Pontiak se v červnu vrátí

redakce 29.01.2023

Pontiak si našli vlastní sound, v kterém se odráží jak pokora k dějinám syrové hudby, tak i celoživotní optimismus.

Fource uvádí: Foil Arms and Hog i Elderbrook

redakce 27.01.2023

Všechny jeho pražské koncerty se vyprodaly, naposledy loni v MeetFactory. Teď se Elderbrook vrací.

Bring Me the Horizon in Sportovní hala

redakce 27.01.2023

Jejich hudební vývoj prošel deathcorem, metalcorem, ale kapele nejsou cizí ani chytlavé popové melodie či elektronika.

Na Štvanici se vrací královna screamo popu Lil Mariko

redakce 25.01.2023

Po české premiéře ve společnosti Dorian Electra se vrací s vlastní kapelou do Bike_Jesus.

L.S. Dunes v MeetFactory

redakce 25.01.2023

Circa Survive, Saosin? My Chemical Romance? Coheed and Cambria? Thursday? Co mají všechny tyhle kapely společného?

Hadone, Dax J & Øtta v Roxy

redakce 24.01.2023

Hadone vyznává špinavý a hutný rytmus, jeho udba je mixem zabijáckých 90s tracků a moderního techna.

Spokojenej David Pomahač

redakce 24.01.2023

Videoklip natočila Heike Mayhoferová na film Kodak Ektachrome Super 8mm, z čiré radosti, že Kodak začal tento film znovu vyrábět.

Kalle křtí v Kasárnách Karlín

redakce 23.01.2023

„There's a story written under my skin“, šeptá sametově ostrým hlasem na nové desce Veronika Zemanová.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace