Zprávy

Kreativní Evropa představila rozpočet. Získá podporu zrovna váš projekt?

Kreativní Evropa představila rozpočet. Získá podporu zrovna váš projekt?

redakce | Zprávy | 12.06.2021

Úspěšný program na podporu kultury a kreativních odvětví Kreativní Evropa získá pro léta 2021-2027 rozpočet ve výši 2,44 miliard eur, tedy asi 62 miliard korun. Oproti prvnímu programovému období v letech 2014-2020 bude rozpočet programu Evropské unie navýšen o více než 65 % z původních 1,46 miliard eur. Projekty s českou účastí získaly v minulém období podporu ve výši 25 milionů eur, tedy asi 640 milionů korun. Hlavními prioritami nového sedmiletého období budou témata ekologické udržitelnosti a rovnosti pohlaví.

Program Kreativní Evropa pokračuje od roku 2021 novým sedmiletým obdobím. K navýšení jeho rozpočtu přispělo i to, že je program v rámci Evropské unie hodnocen jako velmi úspěšný. Nejen, že se daří žadatelům vyčerpat všechny prostředky - kvalitních projektů bylo dokonce o 30 % více, než jaká byla kapacita rozpočtu programu. Nyní tak čeští i evropští umělci a kreativci budou mít šanci získat pro svoje aktivity ještě více prostředků než v minulém období. Celkem 58 % prostředků z rozpočtu míří na podporu kinematografie a audiovizuální tvorby skrze část Kreativní Evropa MEDIA. Na část programu Kultura je vyhrazeno 33 %, na mezioborovou část míří 9 % rozpočtu.

V uplynulém období 2014-2020 získaly české organizace a projekty s českou účastí celkovou podporu ve výši 25 milionů eur, tedy skoro 640 milionů korun. Přes 16 milionů eur (410 milionů Kč) získala česká kinematografie a audiovizuální tvorba. Do ostatních kulturních a kreativních odvětví bylo rozděleno téměř 9 milionů eur, tedy 230 milionů korun. "Za posledních sedm let se do programu zapojilo nespočet zajímavých organizací a projektů. Díky tomu dostal program pro dalších sedm let vyšší rozpočet, což znamená větší podporu i pro projekty s českým zapojením. Jde zároveň o jasné znamení ze strany Evropské komise, že kultura má v této nelehké době svoji pevnou roli a může se stát hnacím motorem evropské ekonomiky. Věříme, že i s naší pomocí česká kultura svoji roli zvládne," popisuje Daniela Staníková, vedoucí Kanceláře Kreativní Evropa MEDIA.

Aktuálně otevřené výzvy najdete zde.

Info

Kreativní Evropa
web organizace

foto (c) se souhlasem Kreativní Evropy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beata Hlavenková pokřtí šestou sólovku

redakce 28.01.2022

Hlavenková během křtu představí repertoár nového alba Žijutě, zazní i písně z předešlé nahrávky Sně i kus z hudebního doprovodu Zátopka.

Premiéra: Shallov - Coexist

redakce 27.01.2022

Slovenská kapela Shallov vydáva novú štúdiovú nahrávku, poprvýkrát spolu s klipom ako komplexné audiovizuálne dielo.

Scotch Rolex feat. MC Yallah na Besedě u Bigbítu

redakce 27.01.2022

Mezi umělci, kteří míří do moravského Tasova, jsou také maďarští Freakin' Disco a japonský producent Scotch Rolex, který vystoupí v tandemu s ugandskou rapperkou MC Yellah.

Thom Yorke a Jonny Greenwood s novým projektem The Smile

redakce 27.01.2022

Pokud vás zajímá, jak tato nová formace zní naživo, pak se můžete zúčastnit jednoho ze tří plánovaných livestreamů.

Aiko překvapuje singlem v češtině

redakce 26.01.2022

Vizuální video tvoří fotky a kombinuje výrazné červené odstíny stejně jako fiktivní já zpěvačky Aiko.

Nový asfalt Gospel of the Future

redakce 26.01.2022

Na novém materiálu GOTF pokračují v tradici nekompromisního sludge metalového opojení a totální fascinaci pomalými hypnotickými rytmy.

Prozkoumejte s Full Moonem a Vinylou Území ozvěn

redakce 25.01.2022

Jak se do české nezávislé hudby dostaly sebevědomé mladé ženy? Proč současní hudebníci zpívají o bezpečí?

Tolstoys a nový klip Gentle

redakce 25.01.2022

Text pojednává o křehkosti duše mladé ženy a zároveň jejím plném odhodlání převzít zodpovědnost za vlastní vztahy, emoce a identitu.

Blíží se druhý Mezinárodní den coververzí

redakce 25.01.2022

Pražské Radio 1 se ke svátku připojuje a už tento týden mu věnuje celý den. Protišedi letos přinese Týden s coververzemi.

Mmnk vydávají videoklip k singlu Město

redakce 24.01.2022

Coby další vlaštovku z chystaného debutu vysílají brněnští Mmnk singl Město i s videoklipem z dílny Cromagnon studia.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace