Zprávy / Předbíháme

Které album Kim Gordon nevytáhla celý měsíc ze svého přehrávače?

Které album Kim Gordon nevytáhla celý měsíc ze svého přehrávače?

redakce | Zprávy / Předbíháme | 05.03.2013

S novým albem Wakin on a Pretty Daze u Matadoru se do Prahy vrací americký kytarista Kurt Vile s doprovodnou skupinou The Violators. Vystoupí v pondělí 17. Června 2013 v pražském klubu Lucerna Music Bar, spolu s ním vystoupí domácí Please The Trees se stále ještě aktuálním albem A Forest Affair. Můžeme vyhlížet léto...

www.kurtvile.com
www.pleasethetrees.com

Jeden z nejnadějnějších písničkářů současnosti Kurt Vile přináší zdravý závan minulosti, 60. léta připomene i jeho bujná hříva. Nadšený hudební tisk ho bez okolků přirovnává k jménům jako Neil Young, Lou Reed nebo Bruce Springsteen a dlužno dodat, že jeho hitové písně tomuto odvážnému tvrzení dávají za pravdu. Výtečně přijaté album Smoke Ring for My Halo (2011) připomene nejen zmíněné rockové velikány, ale také zlaté období amerického alternativního rocku na začátku 90. let minulého století. Kurt předskakoval na comebackovém turné Pavement, ale doby, kdy zahříval pódia pro slavnější kolegy, jsou dávno minulostí. Nová deska, která vychází 9. dubna na labelu Matador, je avizována jako jedna z událostí letošního roku.

Kurt Vile se veřejnosti představil poprvé jako člen indierockové kapely War on Drugs v roce 2005, již předtím kamarády ale zásoboval množenými CD-R s domácí tvorbou. První sólové album Constant Hitmaker z roku 2008 už názvem naznačilo kariéru a zároveň znamenalo odchod ze skupiny. Dlouhá léta domácích nahrávek se vyplatila, slušně přijatý debut doplnil záhy dvojicí alb, z nichž hlavně Childish Prodigy zaznamenalo ohlas. Kim Gordon z tehdy ještě aktivních Sonic Youth, kteří vždy patřili ke Kurtovým hrdinům, na jeho adresu pěla chválu v prestižním magazínu NME. Tvrdila, že právě tohle album nevytáhla po celý měsíc z přehrávače.

Vile na svých prvních nahrávkách využíval lo-fi postupy a noiseové plochy, dnes ovšem nepokrytě přiznává, že to byla spíš znouzectnost, logicky zaviněná nedostatkem prostředků na nahrávání. V nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz to vysvětluje: „Byla to součást určité fáze mé kariéry a nezastírám, že jsem chtěl napodobit třeba rané The Fall, kteří na prvních deskách zněli hodně syrově a na posluchače hlukem přímo útočili. Teď ale spíš tíhnu k tomu, aby moje skladby zněly víc jako Neil Young, prostě klasické rockové písně nahrané tradičním způsobem, kde můžou nápady víc vyniknout. Chci, aby písničky mohly víc mluvit za sebe, ne aby posluchači museli svádět souboj s hlukem.“ Úspěšné album Smoke Ring for My Halo bylo ve znamení právě takto přehledných a pečlivě vygradovaných skladeb. Obsadilo výroční žebříčky za rok 2011 snad ve všech hudebních médiích a povýšilo Kurta z role velké naděje do pozice hvězdy. Novinka Wakin on a Pretty Daze, která vychází 9. dubna 2013, má trend potvrdit, což naznačuje i stejnojmenný singl, který se i přes téměř desetiminutovou stopáž honosí chytlavou atmosférou a hitovým potenciálem. Jméno Kurt Vile se dnes vyslovuje jedním dechem společně s největšími rockovými titány a není daleko doba, kdy se v jejich společnosti ocitne natrvalo.

Please The Trees pozvolna zakončují hektické období, které začalo křtem alba A Forest Affair, natočeném v Kalifornii společně s producentem Jonathanem Burnsidem. Během pár měsíců stihli nahrávku nejen úspěšně představit, ale také vydat CD záznam křtu v Malostranské besedě (společně s magazínem Full Moon), dlouho připravované společné audiovizuální EP se sborem Elpida v rámci programu Mluvme o stáří a konečně ve velmi omezeném nákladu také split singl se spřízněnou formací Houpací koně. Dnes už jen tříčlenná skupina začíná pozvolna pracovat na novém materiálu, je téměř jisté, že na podzim letošního roku budeme Please The Trees na koncertních pódiích vídat jen sporadicky.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do nejhlubších zákoutí vlastní duše. Nick Cave se vrátí do Prahy.

redakce 18.10.2019

S nečekaným, ale o to vřeleji přijatým novým albem Ghosteen vyráží Nick Cave and The Bad Seeds do světa a oznamují evropské turné na jaro 2020, které zahrnuje i Prahu.

Russian Circles a Torche společně v Praze. Kombinace snů.

redakce 08.10.2019

Full Moon Forum a Lucerna Music Bar uvádějí v rámci oslav deseti let magazínu Full Moon dvoják Russian Circles + Torche.

Výživná výběrovka z festivalu Off je na Spotify

redakce 14.07.2019

Blíží se jeden z každoročně nejsilnějších evropských festivalů, polský Off dává už léta prostor zajímavé alternativě i těm největším jménům současného hudebního světa.

Tycho se vrací do Prahy

redakce 23.05.2019

Na Grammy nominovaná downtempová formace Tycho na letošní rok chystá změnu zvuku a desku Weather. Představí ji i v Praze.

Britské kouzlo americany: Jade Bird

redakce 17.05.2019

Jejím poznávacím znakem je výrazný vokál, silná melodie a schopnost tlumočit americký folk svým evropským vrstevníkům.

Godsmack poprvé v České republice

redakce 30.04.2019

Energické kvarteto v čele s charizmatickým zpěvákem a kytaristou Sullym Ernou vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny. O den dříve, než se původně plánovalo.

Yungblud se na podzim vrátí do Prahy

redakce 11.02.2019

Po vyprodaném lednovém koncertu Yungblud oznamuje velké turné, při kterém na podzim zahraje také v pražském klubu Roxy.

Blood Red Shoes vezou novou desku

redakce 10.02.2019

I když desku Get Tragic provázela smůla, je venku a Blood Red Shoes oznámili turné, včetně koncertu v Lucerna Music Baru.

Archive oslaví v Praze své čtvrtstoletí

redakce 29.01.2019

Skupina Archive slaví neuvěřitelných 25 let své činnosti, která zahrnuje 12 studiových alb. Velká oslava v Paláci Akropolis.

Popová Tove Lo v české premiéře

redakce 27.01.2019

Nejsmutnější dívka Švédska? Tove Lo hostovala v mnoha skladbách známých interpretů, v Praze se však představí sólo.