Zprávy

Kulturní centrum Cooltour po deseti letech končí

Kulturní centrum Cooltour po deseti letech končí

redakce | Zprávy | 08.01.2021

Kulturní centrum Cooltour se po deseti letech fungování rozhodlo skončit. K pozadí rozhodnutí organizátoři dodávají: „Není to úplně korona, co toto rozhodnutí zapříčinilo, nicméně i to je podstatná přísada. Tím nejdůležitějším důvodem bude asi naše přesvědčení, že jsme dosáhli stropu toho, co se dá za existujících podmínek v našem oboru (v Ostravě) rozvíjet. Za nás Cooltour splnil svou funkci a naplnil vize, se kterými byl zakládán a ukázal Ostravě a aktivním lidem, co je možné i nemožné. Jaké jsou reálné parametry a možnosti nezávislé kulturní organizace.“

Kulturní centrum Cooltour Ostrava vzniklo v dubnu 2011 a jako prostor se otevřel veřejnosti 9. října stejného roku. Projekt se původně idealisticky snažil navázat na neúspěšnou kandidaturu Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury, postupem času se však stal spíše společenskou laboratoří, kde nacházely podporu nápady a myšlenky, které měly městu a jeho obyvatelům pomoci udělat z Ostravy lepší místo. Dramaturgie Cooltouru se často zaměřovala na mezinárodní uměleckou scénu jak formou poskytování rezidencí evropským souborům, tak uváděním představení z různých zemí. Cooltour také vybudoval v Ostravě scénu současného tance včetně vzdělávacích programů, jehož vrcholem byl každoročně organizovaný mezinárodní festival Move Fest Ostrava.

Report z posledního festivalu Move Fest čtěte zde.

Nejvíce se však Cooltour zapsal do podvědomí veřejnosti různými městotvornými projekty, které měly vysokou míru participace veřejnosti a velmi často probíhaly ve veřejném prostoru – například Cinema Royal, Truhlíci, Zažít Ostravu jinak, Mezinárodní den tance, Městské zásahy, Restaurant Day, Piana Ostravě, Artbike, Komunitní zahrada Tržnice, USE-IT Map, Mental Café, Refill Ostrava a podobně. Na mezinárodní scéně byl Cooltour aktivní v evropské síti nezávislých kulturních center Trans Europe Halles a dvakrát byl úspěšný v projektech financovaných v rámci Creative Europe.

Info

Cooltour
web centra

foto © Marek Dušek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Marina Allen vydává nový klip

redakce 26.02.2021

Při tvorbě jsem se snažila vyjádřit přesně to, co chci, a nebyla svázána žádnou konkrétní věcí, říká Marina Allen k nadcházejícímu albu.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Výsledky X. ročníku hudebních cen Vinyla

redakce 24.02.2021

Cenu získali Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti. Nové ocenění pro mladé hudební publicisty získali Aneta Martínková a Radim Lisa.

Českého lva bude doprovázet kapela Hm...

redakce 24.02.2021

Pestrý rámec bude mít letošní předávání Českých lvů.

Daft Punk po 28 letech končí

redakce 23.02.2021

Jedna z nejzásadnější kapel elektronické scény ohlásila rozpad. Jak se to říká, lepší vybuchnout nežli vyhasnout? Co na to ohlasy odjinud?

Festival Boskovice 2021 slibuje kulturní očistu duše

redakce 23.02.2021

V rámci několika hudebních scén se už nyní mohou návštěvníci těšit na řadu zatím převážně českých kapel.

Vyjde album Miroslava Tótha s Dystopic Requiem Quartet

redakce 23.02.2021

Zároveň sa v online prenose uskutoční premiéra hudobného diela, ktoré spracúva silný príbeh z minulosti a nesie jasný odkaz súčasnej spoločnosti.

Skupina Boo se vrací

redakce 23.02.2021

V jejich repertoáru se podařilo nejen navázat na tradici toho nejlepšího z brněnské alternativy, ale zároveň hudbu výrazně modernizovat, učinit ji svébytnou.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace