Zprávy / Pozvánky

Kulturní živly probudí MeetFactory

Kulturní živly probudí MeetFactory

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.11.2017

Žijete v představě, že ta budova na adrese Ke Sklárně 15 je jen továrnou u kolejí, kterou založil David Černý? Čekají nás vernisáže, promítání, workshopy, otevřené ateliéry rezidentů MeetFactory, afterparty do noci… Pátek 24. listopadu přesvědčí o tom, že v budově bývalé továrny na sklo či dieselové motory dnes pulzují čtyři svébytné dramaturgie. Rezidence, galerie, hudba a divadlo se během Veřejného domu představí všem bez rozdílu, a to jako žijící, volně přístupný organismus.

Letošní poslední Veřejný dům otevřou vernisáže výstav. Polská umělkyně Michalina Bigaj, současná rezidentka MeetFactory, promění Galerii Kostku na oázu zaplněnou předměty, jež se svým "předstíráním" přírody stávají současnými reprezentacemi. Výstavou disingenuous nature, ve volném překladu "neupřímnou přírodou", představí své pojetí galerie jako zahrady.

Neovladatelné živly jsou dále tématem výstavy Amplified by the Stillness, ta se rozprostře ve velké galerii. "Přírodní jevy vnímáme jako spoluautory. Takový vztah zachovává rovnost a respekt, ale také vzájemnou závislost a nutnost udržitelného jednání," uvádí kolektiv Das Numen. V Galerii MeetFactory vyjde černé anti-slunce Felixe Kiesslinga, rozkvetou rostliny zamrzlé v květu Juliana Charrièra, načež levitující kapky vody dua A/A zastaví na chvíli čas a zjeví se obrazy vytvořené ustálením radioaktivních částic Markuse Hoffmana. Představí se také ústřední dílo Das Numen Meatus, to pracuje s poryvy větru zachycenými větrnými stanicemi po celém světě. Přírodní síly budou zpřítomněny pomocí horizontálně zavěšených varhanních píšťal, které ovládne algoritmus využívající internetového spojení.


Další výstava se objeví ve studio číslo 20 v rezidenčním patře. Site-specific výstava 8 Žen, vol. 2 vznikla ve spolupráci s PLATO během putování osmi rezidentů z Prahy do Ostravy, kde byla dříve prezentovaná. Veřejný dům je současně příležitostí pro rezidenty MeetFactory prezentovat svou tvorbu v přirozeném prostředí. Jejich ateliéry budou přístupné až do půlnoci a bude možné si je prohlédnout jak po vlastní ose, tak i s kurátory rezidenčního programu. Komentované prohlídky proběhnou v případě zájmu příchozích také v anglickém jazyce.


V roce 2010 napsala Petra Hůlová román Strážci občanského dobra. Úspěšné dílo líčí proměny porevoluční společnosti očima poražených, obyčejných slušných lidí. Po letech ve formě scénického čtení navazuje na původní příběh a vrací se k osvědčeným postavám, které se v této adaptaci snaží přenést do současné doby. Strážci občanského dobra 2 vznikli pro Divadlo MeetFactory v rámci autorčiny rezidentury v továrně. V průběhu roku spolupracuje MeetFactory také s platformou KineDok, která se snaží propojit téma aktuálních továrních výstav s projekcemi dokumentárních filmů. Během Veřejného domu bude promítnut snímek norského režiséra Kierana Kolleho Spotřebujte do (2017). Na tisíce kilometrů dlouhé cyklistické výpravě se její účastnicí živí výhradně jídlem, které jiní považují za odpad. Určeno všem, které zajímá ekologie, popřípadě plýtvání jídlem.

Synapse Knowledge je vzdělávácí program určený pro hudební umělce a hudební profesionály. Francouzská producentka Flore Morfin společně s Martinem Tvrdým bude asistovat u zkoušení softwaru a midi kontrolerů Ableton. V hudebním sále pak představí Radikální postoje v hudbě a role hudebního producenta Tim Brinkhurst, manažer a producent, jenž spolupracuje například s Young Fathers. Závěrečná diskuze, kterou bude moderovat Stein Bjelland, dá vodítko k tomu, Jak přežít v hudebním průmyslu.

Varg, vlastním jménem Jonas Rönnberg, se během posledních let etabloval nejen jako jedno z nejproduktivnějších nových jmen evropské elektronické scény, ale zároveň i jako jeden z jejich nejzajímavějších představitelů. Jeho hudba je osvobozená od žánrových mantinelů a je možné v ní najít vlivy od ambientu přes experimentální techno, drone a noise až po estetiku skandinávského black metalu. V tomto roce ho platforma SHAPE – mezinárodní projekt, jehož je MeetFactory od roku 2004 koordinátorem – přijala pod svá křídla podobně jako další umělce, kteří večer vystoupí – českého tvůrce tvořícího pod pseudonymem Lišaj a belgického Maoupa Mazzocchetti. Hudební program doplní dánský DJ Sugar.

Info

Veřejný dům
24. 11. 2017 19:00
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/179265152622462
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace