Zprávy / Pozvánky

Kulturní živly probudí MeetFactory

Kulturní živly probudí MeetFactory

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.11.2017

Žijete v představě, že ta budova na adrese Ke Sklárně 15 je jen továrnou u kolejí, kterou založil David Černý? Čekají nás vernisáže, promítání, workshopy, otevřené ateliéry rezidentů MeetFactory, afterparty do noci… Pátek 24. listopadu přesvědčí o tom, že v budově bývalé továrny na sklo či dieselové motory dnes pulzují čtyři svébytné dramaturgie. Rezidence, galerie, hudba a divadlo se během Veřejného domu představí všem bez rozdílu, a to jako žijící, volně přístupný organismus.

Letošní poslední Veřejný dům otevřou vernisáže výstav. Polská umělkyně Michalina Bigaj, současná rezidentka MeetFactory, promění Galerii Kostku na oázu zaplněnou předměty, jež se svým "předstíráním" přírody stávají současnými reprezentacemi. Výstavou disingenuous nature, ve volném překladu "neupřímnou přírodou", představí své pojetí galerie jako zahrady.

Neovladatelné živly jsou dále tématem výstavy Amplified by the Stillness, ta se rozprostře ve velké galerii. "Přírodní jevy vnímáme jako spoluautory. Takový vztah zachovává rovnost a respekt, ale také vzájemnou závislost a nutnost udržitelného jednání," uvádí kolektiv Das Numen. V Galerii MeetFactory vyjde černé anti-slunce Felixe Kiesslinga, rozkvetou rostliny zamrzlé v květu Juliana Charrièra, načež levitující kapky vody dua A/A zastaví na chvíli čas a zjeví se obrazy vytvořené ustálením radioaktivních částic Markuse Hoffmana. Představí se také ústřední dílo Das Numen Meatus, to pracuje s poryvy větru zachycenými větrnými stanicemi po celém světě. Přírodní síly budou zpřítomněny pomocí horizontálně zavěšených varhanních píšťal, které ovládne algoritmus využívající internetového spojení.


Další výstava se objeví ve studio číslo 20 v rezidenčním patře. Site-specific výstava 8 Žen, vol. 2 vznikla ve spolupráci s PLATO během putování osmi rezidentů z Prahy do Ostravy, kde byla dříve prezentovaná. Veřejný dům je současně příležitostí pro rezidenty MeetFactory prezentovat svou tvorbu v přirozeném prostředí. Jejich ateliéry budou přístupné až do půlnoci a bude možné si je prohlédnout jak po vlastní ose, tak i s kurátory rezidenčního programu. Komentované prohlídky proběhnou v případě zájmu příchozích také v anglickém jazyce.


V roce 2010 napsala Petra Hůlová román Strážci občanského dobra. Úspěšné dílo líčí proměny porevoluční společnosti očima poražených, obyčejných slušných lidí. Po letech ve formě scénického čtení navazuje na původní příběh a vrací se k osvědčeným postavám, které se v této adaptaci snaží přenést do současné doby. Strážci občanského dobra 2 vznikli pro Divadlo MeetFactory v rámci autorčiny rezidentury v továrně. V průběhu roku spolupracuje MeetFactory také s platformou KineDok, která se snaží propojit téma aktuálních továrních výstav s projekcemi dokumentárních filmů. Během Veřejného domu bude promítnut snímek norského režiséra Kierana Kolleho Spotřebujte do (2017). Na tisíce kilometrů dlouhé cyklistické výpravě se její účastnicí živí výhradně jídlem, které jiní považují za odpad. Určeno všem, které zajímá ekologie, popřípadě plýtvání jídlem.

Synapse Knowledge je vzdělávácí program určený pro hudební umělce a hudební profesionály. Francouzská producentka Flore Morfin společně s Martinem Tvrdým bude asistovat u zkoušení softwaru a midi kontrolerů Ableton. V hudebním sále pak představí Radikální postoje v hudbě a role hudebního producenta Tim Brinkhurst, manažer a producent, jenž spolupracuje například s Young Fathers. Závěrečná diskuze, kterou bude moderovat Stein Bjelland, dá vodítko k tomu, Jak přežít v hudebním průmyslu.

Varg, vlastním jménem Jonas Rönnberg, se během posledních let etabloval nejen jako jedno z nejproduktivnějších nových jmen evropské elektronické scény, ale zároveň i jako jeden z jejich nejzajímavějších představitelů. Jeho hudba je osvobozená od žánrových mantinelů a je možné v ní najít vlivy od ambientu přes experimentální techno, drone a noise až po estetiku skandinávského black metalu. V tomto roce ho platforma SHAPE – mezinárodní projekt, jehož je MeetFactory od roku 2004 koordinátorem – přijala pod svá křídla podobně jako další umělce, kteří večer vystoupí – českého tvůrce tvořícího pod pseudonymem Lišaj a belgického Maoupa Mazzocchetti. Hudební program doplní dánský DJ Sugar.

Info

Veřejný dům
24. 11. 2017 19:00
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/179265152622462
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mary Lattimore živě doplní Julia Kent

redakce 19.08.2019

Harfistka Mary Lattimore a kanadská cellistka Julia Kent vystoupí v Paláci Akropilis v rámci série Music Infinity.

Carnival Youth se vrací nejen do Čech

redakce 19.08.2019

Pobaltští indie rockeři Carnival Youth se po dvou letech vrací nejen do Čech, ale taky na Slovensko. I s novou deskou.

Fuchs2 zahajuje novou sezónu

redakce 19.08.2019

V první polovině září zahajuje svou novou sezonu prostor Fuchs2 a konečně otevře v jednu noc všechny tři stage.

První Red Mode Fest v Kabinetu

redakce 18.08.2019

První ročník Red Mode Festu zaměřený na stoner rock, postrock a psychedilický rock se uskuteční v Kabinetu Múz.

Berlínské duo Lea Porcelain v Praze

redakce 18.08.2019

Dvojice Lea Porcelain kombinuje postpunk, indie rock a garage rock a výsledné spojení pokrývá vrstvou melancholie.

Jak se do lesa volá aneb Květy V lese

redakce 17.08.2019

Po roce se do Lesa opět vrací alternativní kapela Květy. Bullerbyn se na jeden večer přesune o pár ulic dál do Vršovic.

Zásadní Xenakis v centru DOX

redakce 16.08.2019

Koncert Zásadní Xenakis zazní v podání mezinárodního symfonického orchestru mladých ONO - Ostrava New Orchestra.

Radikal Cross s The Atavists a Fvtvre

redakce 16.08.2019

BiggBoss uvádí párty před pražským klubem Cross. Živě se můžete těšit na dvě kapely, F V T V R E a The Atavist.

Rituál Aluk Todolo se vrací do Prahy

redakce 14.08.2019

Prolínání známého a exotického, starého a nového je pro trojici Aluk Todolo příznačné. Okultní rituál na sklonku léta.

Branko's Bridge se rozloučí s létem

redakce 13.08.2019

Konec festivalové sezóny, konec prázdnin, konec hezkých a dlouhých dní. Branko's Bridge zahrají spolu s Madhouse Express.