Zprávy / Pozvánky

Kulturní živly probudí MeetFactory

Kulturní živly probudí MeetFactory

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.11.2017

Žijete v představě, že ta budova na adrese Ke Sklárně 15 je jen továrnou u kolejí, kterou založil David Černý? Čekají nás vernisáže, promítání, workshopy, otevřené ateliéry rezidentů MeetFactory, afterparty do noci… Pátek 24. listopadu přesvědčí o tom, že v budově bývalé továrny na sklo či dieselové motory dnes pulzují čtyři svébytné dramaturgie. Rezidence, galerie, hudba a divadlo se během Veřejného domu představí všem bez rozdílu, a to jako žijící, volně přístupný organismus.

Letošní poslední Veřejný dům otevřou vernisáže výstav. Polská umělkyně Michalina Bigaj, současná rezidentka MeetFactory, promění Galerii Kostku na oázu zaplněnou předměty, jež se svým "předstíráním" přírody stávají současnými reprezentacemi. Výstavou disingenuous nature, ve volném překladu "neupřímnou přírodou", představí své pojetí galerie jako zahrady.

Neovladatelné živly jsou dále tématem výstavy Amplified by the Stillness, ta se rozprostře ve velké galerii. "Přírodní jevy vnímáme jako spoluautory. Takový vztah zachovává rovnost a respekt, ale také vzájemnou závislost a nutnost udržitelného jednání," uvádí kolektiv Das Numen. V Galerii MeetFactory vyjde černé anti-slunce Felixe Kiesslinga, rozkvetou rostliny zamrzlé v květu Juliana Charrièra, načež levitující kapky vody dua A/A zastaví na chvíli čas a zjeví se obrazy vytvořené ustálením radioaktivních částic Markuse Hoffmana. Představí se také ústřední dílo Das Numen Meatus, to pracuje s poryvy větru zachycenými větrnými stanicemi po celém světě. Přírodní síly budou zpřítomněny pomocí horizontálně zavěšených varhanních píšťal, které ovládne algoritmus využívající internetového spojení.


Další výstava se objeví ve studio číslo 20 v rezidenčním patře. Site-specific výstava 8 Žen, vol. 2 vznikla ve spolupráci s PLATO během putování osmi rezidentů z Prahy do Ostravy, kde byla dříve prezentovaná. Veřejný dům je současně příležitostí pro rezidenty MeetFactory prezentovat svou tvorbu v přirozeném prostředí. Jejich ateliéry budou přístupné až do půlnoci a bude možné si je prohlédnout jak po vlastní ose, tak i s kurátory rezidenčního programu. Komentované prohlídky proběhnou v případě zájmu příchozích také v anglickém jazyce.


V roce 2010 napsala Petra Hůlová román Strážci občanského dobra. Úspěšné dílo líčí proměny porevoluční společnosti očima poražených, obyčejných slušných lidí. Po letech ve formě scénického čtení navazuje na původní příběh a vrací se k osvědčeným postavám, které se v této adaptaci snaží přenést do současné doby. Strážci občanského dobra 2 vznikli pro Divadlo MeetFactory v rámci autorčiny rezidentury v továrně. V průběhu roku spolupracuje MeetFactory také s platformou KineDok, která se snaží propojit téma aktuálních továrních výstav s projekcemi dokumentárních filmů. Během Veřejného domu bude promítnut snímek norského režiséra Kierana Kolleho Spotřebujte do (2017). Na tisíce kilometrů dlouhé cyklistické výpravě se její účastnicí živí výhradně jídlem, které jiní považují za odpad. Určeno všem, které zajímá ekologie, popřípadě plýtvání jídlem.

Synapse Knowledge je vzdělávácí program určený pro hudební umělce a hudební profesionály. Francouzská producentka Flore Morfin společně s Martinem Tvrdým bude asistovat u zkoušení softwaru a midi kontrolerů Ableton. V hudebním sále pak představí Radikální postoje v hudbě a role hudebního producenta Tim Brinkhurst, manažer a producent, jenž spolupracuje například s Young Fathers. Závěrečná diskuze, kterou bude moderovat Stein Bjelland, dá vodítko k tomu, Jak přežít v hudebním průmyslu.

Varg, vlastním jménem Jonas Rönnberg, se během posledních let etabloval nejen jako jedno z nejproduktivnějších nových jmen evropské elektronické scény, ale zároveň i jako jeden z jejich nejzajímavějších představitelů. Jeho hudba je osvobozená od žánrových mantinelů a je možné v ní najít vlivy od ambientu přes experimentální techno, drone a noise až po estetiku skandinávského black metalu. V tomto roce ho platforma SHAPE – mezinárodní projekt, jehož je MeetFactory od roku 2004 koordinátorem – přijala pod svá křídla podobně jako další umělce, kteří večer vystoupí – českého tvůrce tvořícího pod pseudonymem Lišaj a belgického Maoupa Mazzocchetti. Hudební program doplní dánský DJ Sugar.

Info

Veřejný dům
24. 11. 2017 19:00
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/179265152622462
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bert & Friends zahrají na střeše Radost, pak tour

redakce 16.06.2021

Vstupenky byly vyprodány během pár hodin, a proto se kapela rozhodla přidat ještě jeden koncert, který se odehraje hned následující den.

Kasárna Karlín zahajují léto. Bude i malá stage

redakce 15.06.2021

Oblíbený pražský kulturní spot, Kasárna Karlín, oznamuje letní program. Mezi červnem a zářím přivítá několik kapel. Na place přibude i malá stage.

Big Thief i Poets of the Fall přijedou příší rok

redakce 14.06.2021

Na své české fanoušky Big Thief nezapomněli a v rámci svého prvního evropského turné zahrají v klubu MeetFactory. V Roxy vystoupí finští Poets of the Fall.

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Silence of Sound a Madera v hradeckém Artičoku

redakce 07.06.2021

Vernisáž fotografií Barky Fabiánové v kavárně, koncert kapely Madera na dvorku pod rozkvetlou třešní. Pozvánka do královéhradeckého Artičoku.

The Residents v Praze

redakce 06.06.2021

Původně bylo toto turné plánováno již na začátek roku 2021, kvůli pandemii koronaviru bylo ale přeloženo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace