Zprávy / Pozvánky

Kulturou proti chátrání: nenechte to spadnout

Kulturou proti chátrání: nenechte to spadnout

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.05.2015

V Brně, podobně jako v dalších městech, bez zájmu dlouhodobě chátrá řada nevyužívaných prostor v obecním vlastnictví. Protože se s tím iniciativa Kulturou proti chátrání nechce smířit, podala v únoru 2014 na město žádost o symbolický pronájem opuštěného a chátrajícího komplexu domků na ulici Vlhká. Cílem je tyto budovy svépomocí oživit a vytvořit zde autonomní sociální a kulturní centrum – svobodný a otevřený prostor pro neziskové aktivity a komunitní život místních obyvatel.

Přestože město nemá s prostory na Vlhké žádné plány, inicitiva po více než roce stále čelí nekonečným průtahům a o žádosti dosud nebylo rozhodnuto. Kdyby město reagovalo včas, budovy na Vlhké již dávno mohly mít zpět svá okna, mohlo zde fungovat infocentrum, veřejná knihovna či svépomocné dílny, mohly zde probíhat přednášky, výstavy a filmové projekce, mohl zde existovat nekomerční prostor pro rodiče s dětmi. Mohly zde probíhat desítky dalších aktivit, které by sem lidé sami přinesli. Místo toho se budovy s každým dalším měsícem rozpadají a možnost jejich znovuoživení se vzdaluje. A podle úředníků by asi bylo nejjednodušší čekat, až spadnou samy.

Je toto způsob, jakým městská správa reaguje na iniciativy občanů, kteří se ve svém volném čase a na své vlastní náklady pokoušejí udělat něco smysluplného pro své okolí? „Mnohá opuštěná a chátrající místa jsou v městském, tedy našem společném vlastnictví, a proto jako místní obyvatelé cítíme zodpovědnost za jejich osud. Máme se smířit s tím, že budeme stále znovu narážet na oddalování a obstrukce úředníků, dokud nebude co zachraňovat?“ ptají se představitelé Kulturou proti chátrání.

Na happeningu 23. května, který se bude konat u chátrajícího areálu na ulici Vlhká, bude město vyzváno, aby s takovou praxí přestalo a umožnilo občanům svobodně oživovat městské prostory, které nemají jasné využití. „Chceme podpořit vznik autonomního sociálního a kulturního centra v Brně (ať už na Vlhké, nebo jinde), stejně jako další podobné aktivity, které směřují k oživení veřejného prostoru a chátrajících budov. Město nejsou spletité úřednicko-politické sítě na magistrátu, jsme to my, jeho obyvatelé. Pokud vás štve, jak si město tyto opuštěné šedivé zóny pěstuje, přijďte jim to říct. Je to naše město,“ zvou organizátoři.

Na happeningu vystoupí oldschool punx Zeměžluč, hiphopoví Recordinace & MC Scissal ft. DJ Kornout a ambientní hc Sakkara. K tomu všemu se můžeme těšit na Ava DJs a doprovodný program - taneční workshop s Kateřinou H. Hanzlíkovou, graffiti jam, workshop zahradničení se Zahradou v pytli, freemarket Bezpeněžní prostor, dětský koutek, infostánek či příspěvek teoretika umění Rostislava Koryčánka a proslov zástupce Kulturou proti chátrání.

Info

Kulturou proti chátrání
23. května 2015
Vlhká, Brno

foto (c) Michal Jenčo

www.kulturouprotichatrani.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Punkrocková parta Counterfeit. znovu v Praze

redakce 16.09.2019

Na punkrockových Counterfeit. z Londýna není nic umělého. Ostatně to dokazuje už ironický název kapely, který v překladu znamená padělek.

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.

Ghostemanův hororový svět ve Foru Karlín

redakce 15.09.2019

Milovník black metalu a hip-hopu tvoří hudbu, která si bere ty nejdrsnější klišé z těchto žánrů.

Noc otevřených ateliérů již tento víkend v Invalidovně

redakce 12.09.2019

Noc otevřených ateliérů a uměleckých studií v západním křídle unikátního barokního areálu pražské Invalidovny.

Čirá dekadence Imperial Triumphant

redakce 12.09.2019

Nasadit si zlaté masky a žít ve světě falešného, odporného luxusu.

Aaron Turner v Jednotě

redakce 11.09.2019

Jedna z největších osobností alternativních mutací tvrdé kytarové hudby Aaron Turner a mimořádná šance zažít naživo jeho sólové vystoupení.

Zrní pokračují v havlovském projektu

redakce 11.09.2019

Hudebníci u příležitosti výročí třiceti let svobody plánují koncerty na místech spojených s osobností Václava Havla.

Heartnoize oznamují silný podzim v čele s black midi

redakce 10.09.2019

Black midi, Pelican, festival Alternativa i Petbrick. Všechny odstíny alternativy.

Chapeau Rouge slaví 100 let

redakce 10.09.2019

V roce 1919 se poprvé otevřely dveře do tehdejšího miniaturního salónku klubu Chapeau Rouge...