Zprávy / Pozvánky

Kulturou proti chátrání: nenechte to spadnout

Kulturou proti chátrání: nenechte to spadnout

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.05.2015

V Brně, podobně jako v dalších městech, bez zájmu dlouhodobě chátrá řada nevyužívaných prostor v obecním vlastnictví. Protože se s tím iniciativa Kulturou proti chátrání nechce smířit, podala v únoru 2014 na město žádost o symbolický pronájem opuštěného a chátrajícího komplexu domků na ulici Vlhká. Cílem je tyto budovy svépomocí oživit a vytvořit zde autonomní sociální a kulturní centrum – svobodný a otevřený prostor pro neziskové aktivity a komunitní život místních obyvatel.

Přestože město nemá s prostory na Vlhké žádné plány, inicitiva po více než roce stále čelí nekonečným průtahům a o žádosti dosud nebylo rozhodnuto. Kdyby město reagovalo včas, budovy na Vlhké již dávno mohly mít zpět svá okna, mohlo zde fungovat infocentrum, veřejná knihovna či svépomocné dílny, mohly zde probíhat přednášky, výstavy a filmové projekce, mohl zde existovat nekomerční prostor pro rodiče s dětmi. Mohly zde probíhat desítky dalších aktivit, které by sem lidé sami přinesli. Místo toho se budovy s každým dalším měsícem rozpadají a možnost jejich znovuoživení se vzdaluje. A podle úředníků by asi bylo nejjednodušší čekat, až spadnou samy.

Je toto způsob, jakým městská správa reaguje na iniciativy občanů, kteří se ve svém volném čase a na své vlastní náklady pokoušejí udělat něco smysluplného pro své okolí? „Mnohá opuštěná a chátrající místa jsou v městském, tedy našem společném vlastnictví, a proto jako místní obyvatelé cítíme zodpovědnost za jejich osud. Máme se smířit s tím, že budeme stále znovu narážet na oddalování a obstrukce úředníků, dokud nebude co zachraňovat?“ ptají se představitelé Kulturou proti chátrání.

Na happeningu 23. května, který se bude konat u chátrajícího areálu na ulici Vlhká, bude město vyzváno, aby s takovou praxí přestalo a umožnilo občanům svobodně oživovat městské prostory, které nemají jasné využití. „Chceme podpořit vznik autonomního sociálního a kulturního centra v Brně (ať už na Vlhké, nebo jinde), stejně jako další podobné aktivity, které směřují k oživení veřejného prostoru a chátrajících budov. Město nejsou spletité úřednicko-politické sítě na magistrátu, jsme to my, jeho obyvatelé. Pokud vás štve, jak si město tyto opuštěné šedivé zóny pěstuje, přijďte jim to říct. Je to naše město,“ zvou organizátoři.

Na happeningu vystoupí oldschool punx Zeměžluč, hiphopoví Recordinace & MC Scissal ft. DJ Kornout a ambientní hc Sakkara. K tomu všemu se můžeme těšit na Ava DJs a doprovodný program - taneční workshop s Kateřinou H. Hanzlíkovou, graffiti jam, workshop zahradničení se Zahradou v pytli, freemarket Bezpeněžní prostor, dětský koutek, infostánek či příspěvek teoretika umění Rostislava Koryčánka a proslov zástupce Kulturou proti chátrání.

Info

Kulturou proti chátrání
23. května 2015
Vlhká, Brno

foto (c) Michal Jenčo

www.kulturouprotichatrani.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Palm Springs v kinech

redakce 13.08.2020

Chytrý i ztřeštěný snímek o dvojici, která uvízne v časové smyčce na otravné kalifornské svatbě, si získává uznání za svěží a zábavně drzý přístup k žánru romantické komedie.

Benefice pro Limity jsme my

redakce 12.08.2020

Zisk z koncertu je na podporu Limitů a akčního víkendu. Interpreti i klub se vzdávají nároku na honorář.

Ruská hiphopová formace Aigel vystoupí poprvé v Česku

redakce 12.08.2020

Svěží a odvážná formace, která osobní poezii proměnila v rapované pasáže v ruštině na elektronickém podkladě a doplnila provokativními videoklipy.

Juggling Jugulars se See You in Hell a Same River Twice

redakce 12.08.2020

Silné melodické linky, nekompromisní rytmus a texty, co si nejeden z nás často pobrukoval cestou do školy.

Hurts. Nová deska, pak tour.

redakce 09.08.2020

Deska Faith je pro duo počátkem nové éry. Po období tvůrčího tápání se Hurts vracejí posíleni.

Britská formace Neck Deep v MeetFactory

redakce 09.08.2020

Koncepčně bohatá nová deska řeší téma odloučení, existenciálního zmatku a hledání smyslu života pohledem dvou imaginárních osob Jetta a Alice.

Nujazzová lahůdka Skalpel v Paláci Akropolis

redakce 08.08.2020

Do Paláce Akropolis přichází dvojice ostřílených producentů Marcin Cichy a Igor Pudlo s projektem Skalpel, se kterým představí nejnovější album Highlight.

Návrat v plné síle, úderné duo The Score znovu v Praze

redakce 07.08.2020

The Score se katapultovali do čela současného pop-rocku díky pulzujícímu hudebnímu stylu a inovativním nápadům.

Bilej kluk na terase před Fuchsem

redakce 05.08.2020

V roce 2018 získal bilej kluk cenu Vinyla za objev roku. Přítomen je i v DJském kolektivu Blazin Bullets a v pražské digitální platformě BCAA system.

Radio and Juliet, Shakespeare a Radiohead

redakce 05.08.2020

Radio and Juliet spojuje tanec s nejslavnějším milostným příběhem všech dob a se skupinou Radiohead, jednou z nejúspěšnějších kapel současné anglické alternativní rockové scény.