Zprávy / Pozvánky

Kulturou proti chátrání: nenechte to spadnout

Kulturou proti chátrání: nenechte to spadnout

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.05.2015

V Brně, podobně jako v dalších městech, bez zájmu dlouhodobě chátrá řada nevyužívaných prostor v obecním vlastnictví. Protože se s tím iniciativa Kulturou proti chátrání nechce smířit, podala v únoru 2014 na město žádost o symbolický pronájem opuštěného a chátrajícího komplexu domků na ulici Vlhká. Cílem je tyto budovy svépomocí oživit a vytvořit zde autonomní sociální a kulturní centrum – svobodný a otevřený prostor pro neziskové aktivity a komunitní život místních obyvatel.

Přestože město nemá s prostory na Vlhké žádné plány, inicitiva po více než roce stále čelí nekonečným průtahům a o žádosti dosud nebylo rozhodnuto. Kdyby město reagovalo včas, budovy na Vlhké již dávno mohly mít zpět svá okna, mohlo zde fungovat infocentrum, veřejná knihovna či svépomocné dílny, mohly zde probíhat přednášky, výstavy a filmové projekce, mohl zde existovat nekomerční prostor pro rodiče s dětmi. Mohly zde probíhat desítky dalších aktivit, které by sem lidé sami přinesli. Místo toho se budovy s každým dalším měsícem rozpadají a možnost jejich znovuoživení se vzdaluje. A podle úředníků by asi bylo nejjednodušší čekat, až spadnou samy.

Je toto způsob, jakým městská správa reaguje na iniciativy občanů, kteří se ve svém volném čase a na své vlastní náklady pokoušejí udělat něco smysluplného pro své okolí? „Mnohá opuštěná a chátrající místa jsou v městském, tedy našem společném vlastnictví, a proto jako místní obyvatelé cítíme zodpovědnost za jejich osud. Máme se smířit s tím, že budeme stále znovu narážet na oddalování a obstrukce úředníků, dokud nebude co zachraňovat?“ ptají se představitelé Kulturou proti chátrání.

Na happeningu 23. května, který se bude konat u chátrajícího areálu na ulici Vlhká, bude město vyzváno, aby s takovou praxí přestalo a umožnilo občanům svobodně oživovat městské prostory, které nemají jasné využití. „Chceme podpořit vznik autonomního sociálního a kulturního centra v Brně (ať už na Vlhké, nebo jinde), stejně jako další podobné aktivity, které směřují k oživení veřejného prostoru a chátrajících budov. Město nejsou spletité úřednicko-politické sítě na magistrátu, jsme to my, jeho obyvatelé. Pokud vás štve, jak si město tyto opuštěné šedivé zóny pěstuje, přijďte jim to říct. Je to naše město,“ zvou organizátoři.

Na happeningu vystoupí oldschool punx Zeměžluč, hiphopoví Recordinace & MC Scissal ft. DJ Kornout a ambientní hc Sakkara. K tomu všemu se můžeme těšit na Ava DJs a doprovodný program - taneční workshop s Kateřinou H. Hanzlíkovou, graffiti jam, workshop zahradničení se Zahradou v pytli, freemarket Bezpeněžní prostor, dětský koutek, infostánek či příspěvek teoretika umění Rostislava Koryčánka a proslov zástupce Kulturou proti chátrání.

Info

Kulturou proti chátrání
23. května 2015
Vlhká, Brno

foto (c) Michal Jenčo

www.kulturouprotichatrani.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Drew McDowall poprvé v Praze

redakce 20.11.2019

Drew McDowall, člen legendarních uskupení Coil nebo Psychic TV, ve své pražské premiéře představí naživo poslední album The Third Helix.

Destroyer po třech letech v Praze

redakce 19.11.2019

Po třech letech se do Prahy vrací Destroyer. V rámci světového turné představí zbrusu nové album s názvem Have We Met.

Rožnovská Vrátnice ulovila Jarboe

redakce 19.11.2019

V rámci evropského Illusory tour spolu s eklektickým americkým kytaristou Peterem Emersonem Williamsem zahraje Jarboe i u nás, v Rožnově pod Radhoštěm.

Sametové minuty s Pražskými symfoniky

redakce 19.11.2019

Výročí sametové revoluce oslaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v pražském Obecním domě multižánrovým koncertem s kapelou -123min.

Spitfire Company završí trilogii s očistnými rituály

redakce 18.11.2019

Spitfire Company se inspirují i rozhovorem Martina Heideggera, ve kterém se filozof po letech mlčení vymezil vůči kritice svého angažmá v NSDAP.

KoRn jsou zpět

redakce 17.11.2019

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ash oslaví své výročí i v Praze

redakce 17.11.2019

Trojalbum Teenage Wildlife sleduje kariéru skupiny od jejich prvního hitu Jack Names The Planets až ke skladbě BuzzKill.

Kasárna Karlín nabídnou Svatomartinské slavnosti, filmy, koncerty i přednášky

redakce 17.11.2019

Bohatý program probíhá během chladných měsíců ve vnitřních vytápěných prostorách tohoto jinak prázdného a nevyužívaného klasicistního skvostu v centru Prahy.

Soulové legendy Incognito představí v Praze nové album

redakce 16.11.2019

Britská skupina Incognito, která rozdává soulové a funkové vibes už neuvěřitelných čtyřicet let, se vrátí do Lucerny.

Katarína Máliková po troch rokoch vydáva nový album

redakce 15.11.2019

Autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom.