Zprávy / Úplňkové

Květy v květu: Martin E. Kyšperský a nový XPLAYMIX

redakce | Zprávy / Úplňkové | 04.08.2015

Až bude jednou někdo psát knihu o kulturní historii Brna, bude v ní určitě minimálně jedna kapitola věnovaná tamní hudební scéně. Těžko u nás najdete druhé město, které by bylo na hudební mapě Česka zapsáno tak výrazně, byť taková Ostrava, Tábor nebo třeba Plzeň by v tomto pomyslném klání nedopadly úplně nejhůř. Do jihomoravské metropole jsme několikrát zavítali i prostřednictvím našich podcastů, naposledy před 14 dny, kdy se vám svým mixem představil techno DJ Nois. Nejznámějším brněnským hudebním exportem jsou ovšem tamní alternativní kapely a v jedné z nich působí i autor našeho nejnovějšího podcastu.

Martin Evžen Kyšperský je nejen zakládajícím, ale i služebně nejstarším členem skupiny Květy, kterou kromě něj tvoří bubeník a multiinstrumentalista Aleš Pilgr, baskytarista Ondřej Čech a houslista Albert Novák. Květy fungují od roku 2000, jejich současná podoba se ale postupně vytříbila až koncem první dekády druhého tisíciletí. Tehdy vznikla albová trilogie Kocourek a horečka (2006), Střela zastavená v jantaru (2007) a Myjau (2009), která kapelu etablovala na tuzemské alternativní scéně a přinesla jí nemalou přízeň kritiků i publika. V dalším desetiletí následovaly desky V čajové konvici (2010), Bílé včely (2012) a v letošním roce zatím poslední Miláček slunce.


Pavel Klusák nazval Kyšperského převozníkem mezi starší a mladší generací hudebníků. Narážel tak na účast Květů v řadě projektů coververzí, které v poslední době přišly do módy. Ono převoznictví se dá ale vztáhnout i na zvýšenou vnímavost, se kterou Kyšperský nasává hudební vlivy ze svého okolí a následně je - obohacené o vlastní zkušenost - pouští zpátky do světa prostřednictvím své tvorby. Jeho písňové texty jsou plné básnických obrazů, které zprostředkovávají vidění světa oné zvláštně vykořeněné generace, která prožila dospívání na přelomu 80. a 90. let - ani Husákových, ale ani Klausových dětí.

Stejně převoznický je i Kyšperského podcast. Při jeho tvorbě se příliš neohlížel na datum vzniku té které skladby, stejně jako se nestaral o jejich smíchání do jednoho celku. Až na výjimky tak jednotlivé položky podcastu oddělují pauzy, jako tomu bylo při poslechu kompilací, které jsme si dříve nahrávali na prázdné kazety z rádia. Žánrový rozptyl této mixtape sahá od osobitých písničkářů po aktuální hvězdy alternativní elektroniky. Česká scéna je zastoupena mj. demonahrávkou Kyšperského vlastní písně Chobotnice, ale i prastarou skladbou skupiny Olympic. Podcast vychází při příležitosti konání 4. ročníku festivalu v rumunském Banátu, kterého se letos kromě kapel jako Zuby nehty, Divokej Bill, Vložte kočku nebo Švihadlo zúčastní i Květy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #126: Přepisování pravidel

redakce 23.09.2021

Stihnout pět cen Grammy a píseň k filmu s Jamesem Bondem ještě před dvacítkou, to tady ještě nebylo. Billie Eilish je hlavní hvězdou říjnového Full Moonu.

Full Moon Forum konečně křtí

redakce 14.09.2021

Po delší koncertní odmlce můžeme konečně pokřtít desky, které jsme pod hlavičkou Full Moon Forum vydali.

Full Moon #125 na Spotify

redakce 12.09.2021

Zářijový Full Moon věnovaný nejen ruské hudební scéně představujeme v playlistu, jak jinak.

Mooncloud #61: Dead Janitor

redakce 31.08.2021

Kde bere inspiraci slovenský producent Dead Janitor pro svou polyrytmickou elektroniku?

Full Moon #125: Pod ruskou vlajkou

redakce 25.08.2021

Aktuální ruská hudební scéna je mimořádně pestrá, rozsáhlá a autentická. Zářijový Full Moon pod ruskou vlajkou.

Mooncloud #62: Rest in Haste

redakce 01.08.2021

O životě a díle jsme si povídali ve Vstupní prohlídce, je čas se podívat i na jejich hudební radosti.

Letní kolekce Full Moonu

redakce 22.07.2021

Doplňujeme měsíční nabídku. Sekta dokonalé hudby? Obviously we're not golfers!

Full Moon Coffee: Květinové tóny z Peru

redakce 15.07.2021

Káva Caturra z farmy Davida Garcii Diaze se vyznačuje krémovým tělem a intenzivní chutí s výraznými tóny kokosu, banánu a bílé čokolády.

Full Moon #123-124 na Spotify

redakce 05.07.2021

Jsou The Doors půl století po odchodu svého frontmana ještě relevantní? A na co dalšího se těšit v letním čísle?

Mooncloud #59: Aiko

redakce 28.06.2021

Co poslouchá Aiko? Klidné a soustředěné věci i hudbu k dobývání světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace