Zprávy / Úplňkové

Květy v květu: Martin E. Kyšperský a nový XPLAYMIX

redakce | Zprávy / Úplňkové | 04.08.2015

Až bude jednou někdo psát knihu o kulturní historii Brna, bude v ní určitě minimálně jedna kapitola věnovaná tamní hudební scéně. Těžko u nás najdete druhé město, které by bylo na hudební mapě Česka zapsáno tak výrazně, byť taková Ostrava, Tábor nebo třeba Plzeň by v tomto pomyslném klání nedopadly úplně nejhůř. Do jihomoravské metropole jsme několikrát zavítali i prostřednictvím našich podcastů, naposledy před 14 dny, kdy se vám svým mixem představil techno DJ Nois. Nejznámějším brněnským hudebním exportem jsou ovšem tamní alternativní kapely a v jedné z nich působí i autor našeho nejnovějšího podcastu.

Martin Evžen Kyšperský je nejen zakládajícím, ale i služebně nejstarším členem skupiny Květy, kterou kromě něj tvoří bubeník a multiinstrumentalista Aleš Pilgr, baskytarista Ondřej Čech a houslista Albert Novák. Květy fungují od roku 2000, jejich současná podoba se ale postupně vytříbila až koncem první dekády druhého tisíciletí. Tehdy vznikla albová trilogie Kocourek a horečka (2006), Střela zastavená v jantaru (2007) a Myjau (2009), která kapelu etablovala na tuzemské alternativní scéně a přinesla jí nemalou přízeň kritiků i publika. V dalším desetiletí následovaly desky V čajové konvici (2010), Bílé včely (2012) a v letošním roce zatím poslední Miláček slunce.


Pavel Klusák nazval Kyšperského převozníkem mezi starší a mladší generací hudebníků. Narážel tak na účast Květů v řadě projektů coververzí, které v poslední době přišly do módy. Ono převoznictví se dá ale vztáhnout i na zvýšenou vnímavost, se kterou Kyšperský nasává hudební vlivy ze svého okolí a následně je - obohacené o vlastní zkušenost - pouští zpátky do světa prostřednictvím své tvorby. Jeho písňové texty jsou plné básnických obrazů, které zprostředkovávají vidění světa oné zvláštně vykořeněné generace, která prožila dospívání na přelomu 80. a 90. let - ani Husákových, ale ani Klausových dětí.

Stejně převoznický je i Kyšperského podcast. Při jeho tvorbě se příliš neohlížel na datum vzniku té které skladby, stejně jako se nestaral o jejich smíchání do jednoho celku. Až na výjimky tak jednotlivé položky podcastu oddělují pauzy, jako tomu bylo při poslechu kompilací, které jsme si dříve nahrávali na prázdné kazety z rádia. Žánrový rozptyl této mixtape sahá od osobitých písničkářů po aktuální hvězdy alternativní elektroniky. Česká scéna je zastoupena mj. demonahrávkou Kyšperského vlastní písně Chobotnice, ale i prastarou skladbou skupiny Olympic. Podcast vychází při příležitosti konání 4. ročníku festivalu v rumunském Banátu, kterého se letos kromě kapel jako Zuby nehty, Divokej Bill, Vložte kočku nebo Švihadlo zúčastní i Květy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #137 na Spotify

redakce 26.09.2022

Zářijové číslo mapuje návrat rapového krále. Čtěte s playlistem!

Full Moon #137 – Návrat krále

redakce 12.09.2022

Zářijové číslo mapuje návrat rapového krále, v květnu mu po pěti letech vyšlo nové album a 10. října se konečně představí českému publiku živě.

52 Hertz Whale vyráží na evropskou šňůru

redakce 07.09.2022

V brněnském Kabinetu múz křtíme, pak i v bratislavské Nové Cvernovce a pražské MeetFactory, ovšem začíná se v Polsku.

Full Moon #135-136 na Spotify

redakce 04.09.2022

Poslouchejte (nejen) devadesátkový playlist k letnímu číslu!

52 Hertz Whale lákají na nové album singlem Dmytro

redakce 19.08.2022

Vychází v koprodukci labelů Full Moon Forum a Weltschmerzen po dlouhých pěti letech od prvotiny I've met a lot of people, křty a další koncerty budou následovat v průběhu září…

Mooncloud #68: Hyphen Dash

redakce 11.08.2022

Kyjevské trio Hyphen Dash je díky svojí schopnosti kombinovat hiphopový groove, progresivní jazz a elektroniku ukrajinskou verzí Badbadnotgood nebo The Mars Volta.

Festival Vivat Moody Moon Noize se blíží!

redakce 20.07.2022

Na výběr z alternativní tuzemské scény se můžete těšit ve dnech 28.–30. července roku 2022 v prostorách Kralovy vily a na různých místech v centru malebných Prachatic.

Full Moon #135-136 – Vzhůru do nakažlivých let

redakce 13.07.2022

Devadesátky jsou zpátky ve hře. Byly skutečně „posledním svobodným“ obdobím v historii?

Full Moon #134 na Spotify

redakce 04.07.2022

Tak úspěšný domácí interpret se na titulce Full Moonu ještě neobjevil! Začněte playlistem.

52 Hertz Whale vytahují trumf jménem Phil

redakce 01.07.2022

Pětice 52 Hertz Whale přichází v pátek 1. července s novým singlem Phil, který se objeví na všech streamovacích platformách.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace