Zprávy / Offtopic-Novinky

Laterna magika oživuje Malého prince

Laterna magika oživuje Malého prince

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 02.04.2016

Autorská inscenace Vladimíra Morávka na motivy románu Malý princ se již 1. dubna představila prvním divákům na nové scéně národního divadla. Laterna magika v této sezoně uvádí inscenaci, která chce publiku otevřít svět fantazie i přinést náměty k zamyšlení. Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho patří k nejslavnějším knihám světa a většinou je řazen do kánonu dětské literatury. Jeho smysl je ale mnohem hlubší a nalákal už mnoho tvůrců – stal se baletem nebo animovaným filmem, ale až nyní se stává také Laternou magikou.

Režisér Vladimír Morávek při tvorbě inscenace oceňuje možnosti, které Laterna magika jako žánr nabízí: "Víc než slovu důvěřuje obrazu a skrze ten obraz nechá vypovídat Tajemství. Přitom – čím větší tajemství máte na srdci, tím vhodnější je to pro vás žánr. Nejhezčí je v této Laterně mluvit o věcech úplně a zcela nesdělitelných. O Smyslu, Bohu a Věčnosti," zamýšlí se. V inscenaci, která nese režisérův výrazný rukopis, se setkáte nejen s Pilotem, Malým princem, Liškou, která čeká na ochočení, nebo obyvateli planet, které Malý princ navštívil při své cestě vesmírem, ale také s postavami symbolickými, které dotvářejí atmosféru díla. Inscenace je vhodná pro rodiny s dětmi od 8 let.

Scénografie je dílem architekta Daniela Dvořáka, který se v ní částečně vrací k principu polyekranu, někdejšího vynálezu Josefa Svobody a Emila Radoka. Scénografické prvky se v nové inscenaci neomezují jen na jeviště, kde vznikla dosud největší projekční plocha, s jakou kdy Laterna na Nové scéně pracovala, ale částečně zasáhnou i do prostoru hlediště, takže diváci mají interprety skutečně na dosah. Kostýmy, masky a loutky vytvořila přední výtvarnice Sylva Zimula Hanáková. Částečně jsou inspirovány notoricky známými Exupéryho ilustracemi, ale inscenace obsahuje další motivy, jež vyžadují nové originální ztvárnění. Hudba je dílem Zbyňka Matějů a choreografie tanečních čísel se ujal Libor Vaculík.


Hlavní úlohy Malých princů jsou svěřeny dětským interpretům. V inscenaci budou dále hostovat herci Petr Batěk, Jaroslava Pokorná, Isabela Smečková Bencová, Dominik Teleky, Kryštof Mende, Martin Šemík či Eva Vrbková. Zajímavostí nepochybně je, že při tvorbě projekcí vznikl pro každou z alternací vlastní filmový záznam, aby vizuální složka zcela souzněla s jevištní akcí. O triky a kouzla s obrazy v projekcích se postaral filmař Šimon Koudela s kameramanem Matějem Cibulkou. Postprodukce filmového materiálu provázela inscenaci po celou dobu, neboť každé nově vznikající autorské divadlo je tvar, který se vyvíjí až do premiéry. Laterna magika v tomto ohledu zůstává věrná tradici, že každá inscenace je tvořena pro ni, a ačkoli se několikrát stalo, že inscenace či část inscenace Laterny magiky se objevila na repertoáru jiného souboru, Laterna magika nikdy žádný titul nepřevzala a zůstává autorským divadlem.

Jakého diváka chce Laterna magika Malým princem oslovit? Režisér Vladimír Morávek ujišťuje, že každého: "Bude pro všechny, kterým se po čemsi stýská – v téhle době tolika vypočitatelných vzorečků, příkladů, které někdo zadal do kompjůtru, definic, které někdo vystavil na odiv, a řekl, že jsou napříště už závazné. A v tomto vyřvaném světě, co holedbá se poznatelností a vypočitatelností – najednou jest svět, kterému nejde porozumět než srdcem – velice moc to souvisí s našimi zasutými vzpomínkami, když jsme byli malí, jistí si tím, že Ježíšek existuje a kdo jest milován, jen tak nezemře. Jest ten příběh po hříchu zapotřebí celé té naši výletní vzducholodi jménem Nesnesitelná lehkost bytí za úsvitu XXI. století. Protože Tajemství má zas už cenu, Láska existuje a Lišky mluví moc a moc chytré věci. Tak hezký let přeji – po boku tažných ptáků."

Info

Laterna magika

www.facebook.com/laternamagikaND
www.laterna.cz

Foto © Pavel Nesvadba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace