Zprávy / Nové desky

Lázně Kobalt vystupují z anonymity

Lázně Kobalt vystupují z anonymity

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.09.2016

Lázně Kobalt jsou společným projektem básníka Ivo Stefana a hudebníka Jakuba Novosada. V českém prostředí výjimečný počin propojuje Stefanovy subtilní existenciální texty s Novosadovymi strhujícími, místy až romantizujícími skladbami. Do zvuku klavíru vstupují další nástroje a zvuky tohoto světa a společně vytvářejí zvláštní svěřenou a naléhavou atmosféru.

"Je to taková soulož poezie a klavírní i elektronické hudby, provozovaná za slunečné noci," komentují s nadhledem své snahy tvůrci. Album obsahuje devět autorských kompozic, kde texty jsou recitovány do hudebních podkladů, tvořených klavírem, elektronickými nástroji, ruchy a konkrétními zvuky. "Jediným hostem je v několika skladbách Ivana Stanislavová z kapely Oswald Schneider, která tu zastupuje ženský a zvířecí element," prozrazuje Ivo Stefan. Zpěvačku si duo vybralo poté, co společně s Oswald Schneider absolvovalo několik koncertů.


Oba členové mají teritoria jasně rozdělená, texty jsou výhradně Stefanovy, zatímco veškerou hudbu skládá Novosad. Oba se však vzájemně doplňují a ovlivňují, nejde o tradiční melodramy, ale stejně tak jako vzniká hudba k už hotovým básním, jindy jsou zas texty napsány až pod vlivem hudební složky. Kořeny spolupráce obou zúčastněných, jejichž přátelství začalo už společnými studii, sahají do konce devadesátých let, ale název Lázně Kobalt a veřejné vystupování se datuje až od roku 2012. Už v roce 2002 nicméně vznikla nahrávka Kopisty, která ale nikdy oficiálně nebyla vydána.

"Lázně Kobalt mě baví svou realistickou hudební i textovou melancholií," prozrazuje Josef Jindrák z Polí 5, proč se rozhodl vydat debutovou nahrávku v podstatě neznámého sdružení. "Jsou to kamarádi, které znám roky, sám s nimi hraji v jiných projektech, spojuje je jistá umanutost, kdy se nehledí na světové proudy a s nasazením vlastní kůže, bez jakýchkoliv kompromisů se věnují své tvorbě."

Info

Lázně Kobalt - Lustry v zemětřesení

www.poli5.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sisa Fehér vydáva album KHI

redakce 27.09.2021

Album pojednáva o vyrovnávaní sa s tlakom vonkajšieho okolia.

Bratři debutují

redakce 27.09.2021

Elektronické bicí, analogové a modulární syntezátory, to jsou základní kameny hudby dvojčat Jirky a Ondry Veselých.

Tom Hodge & Floex: Je Suis Karl Soundtrack

redakce 25.09.2021

Floex s Hodgem si vytvořili databázi smyček, zvuků, zvukových ploch a experimentů bez konkrétního kontextu skladeb. Vychází u Minority Records.

František Skála poprvé na vinylu a hned dvakrát

redakce 18.09.2021

Jeho variace na blues, folk a dechovku byly doposud dostupné jen na CD, díky Kabinet Records rozezní i gramofony.

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace