Zprávy / Festivalové

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.09.2023

Utrechtská přehlídka pokračuje v posouvání hranic, mezi nové oznámenými jmény najdeme třeba legendární formaci ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low, společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika nebo proslulou zambijskou skupinu W.I.T.C.H., která vystoupí společně s nizozemskými hudebníky. Pořadatelé zároveň oznamují vedlejší linie přehlídky či paralelní městský program zvaný U?.

Z dalších nově oznámených jmen je třeba jmenovat brazilskou skupinu Bala Desejo, jedno ze zásadních jmen tamní alternativy, která představí úspěšné loňské album Sim Sim Sim, chybět nebude legendární australská trojice The Necks nebo skotská dudačka Brìghde Chambeuil a nový materiál uvede i projekt Lost Girls, tedy někdejší kurátorka přehlídky Jenny Hval a Håvard Volden. Alan Sparhawk z Low vystoupí v Utrechtu ve speciálním sólovém setu, Catarina Barbieri se objeví v premiérovém představení společného programu s dvojicí Space Afrika a vizuálním mágem Marcelem Weberem (MFO) a W.I.T.C.H., pionýři stylu zamrock představí letošní novinku vydanou po téměř čtyřicetileté pauze na speciálním setu s hvězdami nizozemské psychedelie Jaccem Gardnerem a Nicem Mauskovicem.


Šestnáctý ročník vizionářského festivalu nabídne i noiserockovou trojici z Chicaga Facs, experimentální projekt Ndox Electrique, který vychází z rituálních obřadů N’döep ze Senegalu, nebo mladého portugalského kytaristu Pedra Ricarda, který letos vydal hned dvě skvělé desky, sólový debut Soprem Bons Ventos a společné album s Damiénem Botéguem Un nuevo amanecer. Na obou vychází z odkazu hnutí tropicalia nebo díla Artura Verocaie, obohacené o moderní zvuk a prvky. Scházet nebude portugalské monstrum jménem Sereias, osmičlenné kombo pohybující se někde na pomezí jazzrocku, rituálních zpěvů a teritoria jmen Pere Ubu nebo Oxbow, nebo básnířka Sydney Lowell.

Oznámeny byly také další paralelní programy, mimo jiné vedené rotterdamským kolektivem AMPFEMININE, v rámci jehož večera vystoupí DJky a producentky Tayhana, Nala Brown nebo Soft Break, vlastní kurátorované noci mají producentky re:mi či Cami Layé Okún. Velezajímavý bude letos program platformy U?, která sdružuje aktivity místních institucí, organizací i jednotlivců a chystá program v místním zoo pro domácí mazlíčky, skateparku nebo představení na bázi populární hry Dungeons & Dragons. U? ale nabízí rovněž hudební program, během kterého vystoupí například Nusantara Beat nebo rotterdamský kvartet Neighbours Burning Neighbours.

Le Guess Who? proběhne v nizozemském Utrechtu mezi 9. a 12. listopadem. Už dříve byli oznámeni kurátoři letošního ročníku, mezi kterými vidíme masteringovou inženýrku Hebu Kadry, skupinu Stereolab nebo hudebníky Naly Sinephro a Slausona Maloneho 1. Mezi mnoha jinými se budou prezentovat například Dudu Tassa & Jonny Greenwood, James Holden, Deena Abdelwahed, Backxwash, African Head Charge, Faiz Ali Faiz, Armand Hammer, Decisive Pink nebo freejazzový kolektiv Irreversible Entanglements. Kompletní program najdete na stránkách festivalu.

Info

Le Guess Who?
9.–12. 11. 2023
Utrecht, Nizozemí
web festivalu

foto © Tengbeh Kamara

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace