Zprávy / Festivalové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.10.2016

Již za týden ve dnech 18. – 22. října proběhne v Hradci Králové 22. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. Během pěti dní nabídne celkem šestnáct koncertů, jam sessions, masterclass a závěrečný djset. Jazz zakotví nejen v koncertních a v divadelních sálech, ale také v kině, v kavárnách, v hospodách i v kostele a závěrečný koncert proběhne v bývalé autodílně umístěné v objektu Novákových garáží.

Živoucí legenda světového freejazzu a guru evropské hudební improvizace, německý saxofonista a klarinetista Peter Brötzmann, letos pětasedmdesátiletý hudebník, vystoupí v mezinárodním triu exkluzivně na festivalu ve čtvrtek 20. října v sále Bio Central. Tento hradecký kinosál bude jazz okupovat i v pátek 21. října, kdy sem přijal pozvání 13členný nizozemský bigband New Rotterdam Jazz Orchestra s virtuózním kytaristou Antonem Goudsmitem. Před nimi zazní autentický skandinávský vokál, jehož majitelku Live Foyn Friis doprovodí mezinárodní kvartet. Tuzemskou scénu bude reprezentovat kvintet nejvýznamnějšího českého jazzového basisty Jaromíra Honzáka.


Sobota 22. října patrně nejvíc podtrhne význam festivalu, který je obsažen přímo v jeho názvu. Koncerty se uskuteční ve čtyřech účelově zcela odlišných prostorech. V 17 hod. rozezní prostor Sboru kněze Ambrože sólový koncert pro marimbu, perkuse a hlas v Čechách usazené francouzské perkusistky Cécile Boiffin. Od 19 hod. bude do sálu královéhradecké Filharmonie lákat mezinárodní kvartet Made to Break amerického saxofonisty Kena Vandermarka a další exkluzivní jazzovou lahůdku zde představí švýcarský sextet Hildegard lernt fliegen v čele s fenomenálním vokalistou Andreasem Schaererem. Pomyslnou tečku za festivalem udělá hvězda současné britské jazzové scény, kvartet Sons of Kemet, jejíž frontman saxofonista Shabaka Hutchings byl letos nominovaný na prestižní hudební cenu Mercury Prize. Jejich koncert se odehraje v bývalé autodílně v objektu Novákových garáží. O půlnoční after party se pak v Café Náplavka postará se svým DJ setem Gudha.

Festival také nabídne několik mezinárodních projektů, na nichž se podílí domácí hudebníci. Sem patří koncert norsko-českého kvartetu NOCZ se světově respektovanou zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Zahraniční část programu dále tvoří americko-polské trio Mike Parker's Trio Theory a slovenští Talent Transport. Z tuzemské scény festival představí trio Between the lines saxofonisty Pavla Hrubého, unikátní projekt Michala Wróblewského, na němž se podílí jeho kvartet E Converso a smyčcový Kvintesence Quartet. Poprvé bude do programu zařazen i mistrovský kytarový kurz vedený nizozemským kytaristou Antonem Goudsmitem. Stejně jako v předchozím roce budou součástí festivalu i noční jam sessions.

Info

Jazz Goes to Town 2016
18. - 22. 10. 2016
Hradec Králové

www.facebook.com/events/644569702369422
www.facebook.com/JazzGoesToTown
www.jgtt.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Elevate Moon 2020

redakce 19.02.2020

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci letošní návštěvníky.

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.

Donaufestival odhalil letošní program

redakce 06.02.2020

Donaufestival 2020 prozkoumá mnohovrstevnaté vztahy mezi člověkem a strojem. Zahrají Swans, Ghostpoet nebo Sophie.

Brutal Assault hlásí legendu Mercyful Fate

redakce 05.02.2020

Po více než 40 let od vzniku a 20 let od posledního regulérní koncertní aktivity přijedou Mercyful Fate na Brutal Assault.

Festival Pop Messe přiveze Modeselektor i Algiers

redakce 04.02.2020

Nový hudební festival Pop Messe přiveze do Brna Modeselektor, Algiers, Acid Arab, Tommyho Cashe, Kokoko! a mnoho dalších.

Na Pohodě zahraje i britská art-popová hvězda FKA twigs

redakce 04.02.2020

Z doprovodné tanečnice velkých hvězd se v krátké době stala FKA twigs ikonou moderního umění.