Zprávy / Festivalové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.10.2016

Již za týden ve dnech 18. – 22. října proběhne v Hradci Králové 22. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. Během pěti dní nabídne celkem šestnáct koncertů, jam sessions, masterclass a závěrečný djset. Jazz zakotví nejen v koncertních a v divadelních sálech, ale také v kině, v kavárnách, v hospodách i v kostele a závěrečný koncert proběhne v bývalé autodílně umístěné v objektu Novákových garáží.

Živoucí legenda světového freejazzu a guru evropské hudební improvizace, německý saxofonista a klarinetista Peter Brötzmann, letos pětasedmdesátiletý hudebník, vystoupí v mezinárodním triu exkluzivně na festivalu ve čtvrtek 20. října v sále Bio Central. Tento hradecký kinosál bude jazz okupovat i v pátek 21. října, kdy sem přijal pozvání 13členný nizozemský bigband New Rotterdam Jazz Orchestra s virtuózním kytaristou Antonem Goudsmitem. Před nimi zazní autentický skandinávský vokál, jehož majitelku Live Foyn Friis doprovodí mezinárodní kvartet. Tuzemskou scénu bude reprezentovat kvintet nejvýznamnějšího českého jazzového basisty Jaromíra Honzáka.


Sobota 22. října patrně nejvíc podtrhne význam festivalu, který je obsažen přímo v jeho názvu. Koncerty se uskuteční ve čtyřech účelově zcela odlišných prostorech. V 17 hod. rozezní prostor Sboru kněze Ambrože sólový koncert pro marimbu, perkuse a hlas v Čechách usazené francouzské perkusistky Cécile Boiffin. Od 19 hod. bude do sálu královéhradecké Filharmonie lákat mezinárodní kvartet Made to Break amerického saxofonisty Kena Vandermarka a další exkluzivní jazzovou lahůdku zde představí švýcarský sextet Hildegard lernt fliegen v čele s fenomenálním vokalistou Andreasem Schaererem. Pomyslnou tečku za festivalem udělá hvězda současné britské jazzové scény, kvartet Sons of Kemet, jejíž frontman saxofonista Shabaka Hutchings byl letos nominovaný na prestižní hudební cenu Mercury Prize. Jejich koncert se odehraje v bývalé autodílně v objektu Novákových garáží. O půlnoční after party se pak v Café Náplavka postará se svým DJ setem Gudha.

Festival také nabídne několik mezinárodních projektů, na nichž se podílí domácí hudebníci. Sem patří koncert norsko-českého kvartetu NOCZ se světově respektovanou zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Zahraniční část programu dále tvoří americko-polské trio Mike Parker's Trio Theory a slovenští Talent Transport. Z tuzemské scény festival představí trio Between the lines saxofonisty Pavla Hrubého, unikátní projekt Michala Wróblewského, na němž se podílí jeho kvartet E Converso a smyčcový Kvintesence Quartet. Poprvé bude do programu zařazen i mistrovský kytarový kurz vedený nizozemským kytaristou Antonem Goudsmitem. Stejně jako v předchozím roce budou součástí festivalu i noční jam sessions.

Info

Jazz Goes to Town 2016
18. - 22. 10. 2016
Hradec Králové

www.facebook.com/events/644569702369422
www.facebook.com/JazzGoesToTown
www.jgtt.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival krátkých filmů Praha se připojil k online festivalu My Darling Quarantine

redakce 29.03.2020

Každý týden od pondělí do neděle nabídne festival sedm krátkých filmů, z nichž mohou diváci vybírat a hlasovat pro film týdne.

Tallinn Music Week kompletuje odložený ročník

redakce 23.03.2020

Tallinn Music Week pracuje na odloženém ročníku letošního vydání a potvrzuje jména jako A Place to Bury Strangers či Shortparis.

Finalisté talentové soutěže festivalu Sziget zabojují o účast

redakce 19.03.2020

Hlasy návštěvníků koncertu rozhodnou, který z finalistů získá příležitost koncertovat na světovém festivalu Sziget v Budapešti.

Metronome Prague bude až v září

redakce 18.03.2020

V reakci na současnou situaci a všechna nouzová opatření přijatá státem mění Metronome Prague datum svého konání.

Ostrava znovu centrem současné opery

redakce 12.03.2020

Už popáté budou v Ostravě poslední červnové dny ve znamení nové opery a progresivních forem hudebního divadla...

Bezpečnostní opatření zasáhnou i JazzFestBrno

redakce 11.03.2020

Vzhledem k rozhodnutí Bezpečnosti rady státu bude začátek festivalu posunut. Koncerty v menších sálech by se měly konat.

Zahraniční hvězdy na Mladí ladí jazz podpoří domácí interpreti

redakce 11.03.2020

Své zahraniční kolegy na koncertech podpoří jejich čeští, moravští i slovenští kolegové, kteří si s headlinery večerů co do originality nijak nezadají.

Devendra Banhart a další na Pohodě

redakce 10.03.2020

Na letošní Pohodě vystoupí americko-venezuelský písničkář Devendra Banhart i neworleanská dechovka The Soul Rebels.

Sharpe 2020 ohlašuje další jména

redakce 09.03.2020

Kromě hudebních setů potvrdil účast na konferetci i Kevin Cole, šéfdramaturg amerického rádia a platformy KEXP.

Bazaar Festival uvede šestihodinové představení

redakce 05.03.2020

Bazaar Festival uvede jazykově bezbariérové představení slovinského dua Jurišić-Mandić Together, které trvá šest hodin.