Zprávy / Festivalové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.10.2016

Již za týden ve dnech 18. – 22. října proběhne v Hradci Králové 22. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. Během pěti dní nabídne celkem šestnáct koncertů, jam sessions, masterclass a závěrečný djset. Jazz zakotví nejen v koncertních a v divadelních sálech, ale také v kině, v kavárnách, v hospodách i v kostele a závěrečný koncert proběhne v bývalé autodílně umístěné v objektu Novákových garáží.

Živoucí legenda světového freejazzu a guru evropské hudební improvizace, německý saxofonista a klarinetista Peter Brötzmann, letos pětasedmdesátiletý hudebník, vystoupí v mezinárodním triu exkluzivně na festivalu ve čtvrtek 20. října v sále Bio Central. Tento hradecký kinosál bude jazz okupovat i v pátek 21. října, kdy sem přijal pozvání 13členný nizozemský bigband New Rotterdam Jazz Orchestra s virtuózním kytaristou Antonem Goudsmitem. Před nimi zazní autentický skandinávský vokál, jehož majitelku Live Foyn Friis doprovodí mezinárodní kvartet. Tuzemskou scénu bude reprezentovat kvintet nejvýznamnějšího českého jazzového basisty Jaromíra Honzáka.


Sobota 22. října patrně nejvíc podtrhne význam festivalu, který je obsažen přímo v jeho názvu. Koncerty se uskuteční ve čtyřech účelově zcela odlišných prostorech. V 17 hod. rozezní prostor Sboru kněze Ambrože sólový koncert pro marimbu, perkuse a hlas v Čechách usazené francouzské perkusistky Cécile Boiffin. Od 19 hod. bude do sálu královéhradecké Filharmonie lákat mezinárodní kvartet Made to Break amerického saxofonisty Kena Vandermarka a další exkluzivní jazzovou lahůdku zde představí švýcarský sextet Hildegard lernt fliegen v čele s fenomenálním vokalistou Andreasem Schaererem. Pomyslnou tečku za festivalem udělá hvězda současné britské jazzové scény, kvartet Sons of Kemet, jejíž frontman saxofonista Shabaka Hutchings byl letos nominovaný na prestižní hudební cenu Mercury Prize. Jejich koncert se odehraje v bývalé autodílně v objektu Novákových garáží. O půlnoční after party se pak v Café Náplavka postará se svým DJ setem Gudha.

Festival také nabídne několik mezinárodních projektů, na nichž se podílí domácí hudebníci. Sem patří koncert norsko-českého kvartetu NOCZ se světově respektovanou zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Zahraniční část programu dále tvoří americko-polské trio Mike Parker's Trio Theory a slovenští Talent Transport. Z tuzemské scény festival představí trio Between the lines saxofonisty Pavla Hrubého, unikátní projekt Michala Wróblewského, na němž se podílí jeho kvartet E Converso a smyčcový Kvintesence Quartet. Poprvé bude do programu zařazen i mistrovský kytarový kurz vedený nizozemským kytaristou Antonem Goudsmitem. Stejně jako v předchozím roce budou součástí festivalu i noční jam sessions.

Info

Jazz Goes to Town 2016
18. - 22. 10. 2016
Hradec Králové

www.facebook.com/events/644569702369422
www.facebook.com/JazzGoesToTown
www.jgtt.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

De La Soul a další na Strunách podzimu

redakce 24.05.2019

Na 23. ročník Strun podzimu přijedou De La Soul, Laura Mvula či Charles Lloyd. Jiří Suchý vystoupí ve výjimečném Recitálu.

Playlist Respect Festivalu na Spotify

redakce 23.05.2019

Dvaadvacátý ročník Respect Festivalu je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových objevů.

Šestý návrat Chee Chaaka v osvědčené konstelaci

redakce 23.05.2019

Svébytný ostravský festival Chee Chaak se letos pošesté vrací na místo činu v Provoze Hlubina. S nevšedními kapelami, battle stagí i legendárním drinkem Anál.

Le Guess Who? 2019 hlásí první jména

redakce 22.05.2019

Třinácté vydání respektované hudební přehlídky Le Guess Who? oznamuje první jména nejen do hlavního programu.

Kalle na Pražském Quadriennale

redakce 22.05.2019

Večer plný hudby s táborskou slowcore kapelou Kalle a písničkářkou Zoe Hayter proběhne v rámci Pražského Quadriennale.

Festival Mezi ploty láká na nabitý line-up

redakce 22.05.2019

Jak to, že se půlka české kulturní scény o posledním květnovém víkendu ocitne v psychiatrické nemocnici? Ne, není to zákeřná nákaza.

Kapela I Love You Honey Bunny vyhrála soutěž Jednou ranou na Sziget

redakce 22.05.2019

České vlajky zavlají letos na Szigetu hned dvakrát. Kromě nedávno ohlášených Pipes and Pints, vystoupí na Ostrově svobody také...

MišMaš párty no. 26 aneb jak zůstat sám sebou a nezabalit to

redakce 21.05.2019

Útulný statek Ústsko u Bojkovic v podhůří Bílých Karpat se opět po roce zaplní přáteli a kamarády a hlavně skvělou muzikou.

Literární festival Inverze znovu pohltí Dolní oblast Vítkovice

redakce 20.05.2019

Druhý ročník festivalu Inverze, který se koná poslední květnový víkend v Ostravě, představí různorodé přístupy k literatuře.

Pražské Quadriennale uvede performance narušující veřejný prostor

redakce 20.05.2019

Boření hranic a mezioborové prolínání je jedním z důležitých bodů umělecké koncepce této největší mezinárodní přehlídky divadla a scénografie.