Zprávy / Festivalové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

Legenda freejazzu v Hradci Králové

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.10.2016

Již za týden ve dnech 18. – 22. října proběhne v Hradci Králové 22. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. Během pěti dní nabídne celkem šestnáct koncertů, jam sessions, masterclass a závěrečný djset. Jazz zakotví nejen v koncertních a v divadelních sálech, ale také v kině, v kavárnách, v hospodách i v kostele a závěrečný koncert proběhne v bývalé autodílně umístěné v objektu Novákových garáží.

Živoucí legenda světového freejazzu a guru evropské hudební improvizace, německý saxofonista a klarinetista Peter Brötzmann, letos pětasedmdesátiletý hudebník, vystoupí v mezinárodním triu exkluzivně na festivalu ve čtvrtek 20. října v sále Bio Central. Tento hradecký kinosál bude jazz okupovat i v pátek 21. října, kdy sem přijal pozvání 13členný nizozemský bigband New Rotterdam Jazz Orchestra s virtuózním kytaristou Antonem Goudsmitem. Před nimi zazní autentický skandinávský vokál, jehož majitelku Live Foyn Friis doprovodí mezinárodní kvartet. Tuzemskou scénu bude reprezentovat kvintet nejvýznamnějšího českého jazzového basisty Jaromíra Honzáka.


Sobota 22. října patrně nejvíc podtrhne význam festivalu, který je obsažen přímo v jeho názvu. Koncerty se uskuteční ve čtyřech účelově zcela odlišných prostorech. V 17 hod. rozezní prostor Sboru kněze Ambrože sólový koncert pro marimbu, perkuse a hlas v Čechách usazené francouzské perkusistky Cécile Boiffin. Od 19 hod. bude do sálu královéhradecké Filharmonie lákat mezinárodní kvartet Made to Break amerického saxofonisty Kena Vandermarka a další exkluzivní jazzovou lahůdku zde představí švýcarský sextet Hildegard lernt fliegen v čele s fenomenálním vokalistou Andreasem Schaererem. Pomyslnou tečku za festivalem udělá hvězda současné britské jazzové scény, kvartet Sons of Kemet, jejíž frontman saxofonista Shabaka Hutchings byl letos nominovaný na prestižní hudební cenu Mercury Prize. Jejich koncert se odehraje v bývalé autodílně v objektu Novákových garáží. O půlnoční after party se pak v Café Náplavka postará se svým DJ setem Gudha.

Festival také nabídne několik mezinárodních projektů, na nichž se podílí domácí hudebníci. Sem patří koncert norsko-českého kvartetu NOCZ se světově respektovanou zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Zahraniční část programu dále tvoří americko-polské trio Mike Parker's Trio Theory a slovenští Talent Transport. Z tuzemské scény festival představí trio Between the lines saxofonisty Pavla Hrubého, unikátní projekt Michala Wróblewského, na němž se podílí jeho kvartet E Converso a smyčcový Kvintesence Quartet. Poprvé bude do programu zařazen i mistrovský kytarový kurz vedený nizozemským kytaristou Antonem Goudsmitem. Stejně jako v předchozím roce budou součástí festivalu i noční jam sessions.

Info

Jazz Goes to Town 2016
18. - 22. 10. 2016
Hradec Králové

www.facebook.com/events/644569702369422
www.facebook.com/JazzGoesToTown
www.jgtt.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Obscene Extreme 2023 přiveze Carcass i Suffocation

redakce 21.03.2023

Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.

Tauron Nowa Muzyka posiluje lineup

redakce 18.03.2023

Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.

Mezinárodní den jazzu, open air

redakce 18.03.2023

Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox.

Festival Věčná naděje a Terne Čhave uvedou hudbu zapomenutého holocaustu

redakce 17.03.2023

Vzniklo pásmo písní, které v koncentračních táborech vznikly nebo s romským holocaustem souvisejí.

Full Moon Stage 2023 je kompletní

redakce 16.03.2023

Výběr interpretů je žánrově rozpřažen od unikátního novodobého folku přes euforický hyperpop až ke tvrdým kytarám. Devatenáct jmen, devatenáct přístupů.

4 + 4 dny v pohybu a místa činu

redakce 16.03.2023

Originální prostor bývalého sportovního centra z 80. let zaplní výstava Všechno je všech, která představí umělce a umělecké projekty z celé České republiky.

The Warehouse Project proběhne poprvé v Rotterdamu

redakce 15.03.2023

V první vlně oznámených umělců se sešla jména jako Bicep, DJ EZ, Kerri Chandler, Peggy Gou, Seth Troxler a mnoho dalších.

Na Blues Alive přijede Tommy Castro

redakce 14.03.2023

Se třemi cenami z posledních Blues Music Awards v nejsledovanějších kategoriích přijede vůbec poprvé do České republiky Tommy Castro.

V Brně zahraje mimo jiné Mick Harvey

redakce 13.03.2023

Umělecká dráha Micka Harveyho zahrnuje kromě tuctu celovečerních filmů a četných krátkých filmů a dokumentů také osm sólových alb.

Pohoda festival přivítá Bena Howarda nebo Caroline Polachek i ukrajinskou scénu

redakce 10.03.2023

Festival Pohoda opäť priniesie dôraz na umelcov a umelkyne z Ukrajiny, ktorá už rok hrdo vzdoruje ruskej agresii.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace