Zprávy / Pozvánky

Lepší než Clapton? Robert Cray

Lepší než Clapton? Robert Cray

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.10.2014

Atmosférou a srdcem blues, ale s přesahy do mnoha jiných žánrů. A špičková hra na kytaru. To všechno je americký hudebník Robert Cray a pražskému publiku to živě předvedl v říjnu roku 2012, kdy proběhl jeho první samostatný koncert pro tuzemské fanoušky. Skvělý hudební večer s tímto držitelem pěti cen Grammy můžete zažít znovu už 27. října v pražském Paláci Akropolis v rámci kocnertní série United Islands.


Šedesátiletý hudebník a zpěvák Robert Cray při svém prvním samostatném koncertu v Česku v roce 2012 zaplnil klub Lucerna Music Bar, a to jak svými příznivci, tak profesionálními muzikanty české scény. Tehdy všichni nadšeně aplaudovali Robertovi Crayovi i jeho bandu. Není pochyb, že podobou atmosféru bude mít i nadcházející podzimní koncert i proto, že Cray je velmi kontaktní hudebník a své publikum prostě miluje.

Craye si mnoho lidí také spojuje se soulem a jeho novinková věc In My Soul to doslova potvrzuje. V jeho skladbách totiž nejde jen o uši, ale i duši. Sám tvrdí, že s posledním albem se on i jeho kapela dost vracejí ke kořenům, takže je jisté, že z pódia bude znít mix blues, rhythm’n´blues, soul…

Cray debutoval v roce 1980 albem Who’s Been Talkin’?, které ho katapultovalo mezi hvězdy bluesové hudby. K téhle muzice začal přistupovat trochu jinak, přitáhl pozornost mnohem mladšího publika a nebál se vydávat i za hranice svého žánru, kromě skvělého zpěvu se prokázal i jako brilantní kytarista.

Album Strong Persuader z roku 1986 znamenalo komerční průlom, dvojplatinový prodej a tři ceny Grammy v kategorii moderního blues. Za více než 30 let na scéně se Cray dočkal mnoha uznání. Je zván na sjezdy kytarových elit, např. v roce 1992 na Expo do Sevilly, nebo na Claptonovy festivaly Crossroads. Firma Fender vyrábí Crayem signovaný model kytary typu Stratocaster. V roce 2011 byl kytarista uveden do Bluesové síně slávy.

Když se v červenci roku 2006 Robert Cray poprvé objevil před tuzemským publikem jako předskokan koncertu Erika Claptona, mnoho odborníků i fanoušků dokonce označovalo jeho program za lepší, než show hlavní hvězdy.

Přesvědčte se na vlastní uši a oči.

Info

Robert Cray (usa)
27. 10. 2014, Palác Akropolis, Praha
Vstupné 790 kč
http://unitedislands.cz/koncert/robert-cray-us/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stormzy v Praze

redakce 05.12.2019

Stormzy se stal vůbec prvním britským rapperem, který headlinoval hlavní stage legendárního festivalu Glastonbury.

Australská rockerka Tash Sultana poprvé v Praze

redakce 05.12.2019

Tash Sultana s hudbou začala ve třech letech, kdy se zamilovala do své první kytary, pak díky koncertování procestovala celý svět.

Cult of Luna vezou novou desku

redakce 04.12.2019

Nekorunovaní lídři post-metalu se skoro po šesti letech vrací do Prahy a vezou novou desku.

AlterEcho zahajuje sérii poslechově-diskusních večerů

redakce 04.12.2019

AlterEcho uvede sérii večírků zaměřených na progresivní a experimentální směry z rukou umělců, jejichž hudbu vydávají naše domácí nezávislé labely.

Divoká dvojice Ho99o9 se vrací

redakce 04.12.2019

Experimentální pojetí hip hopu, texty o drogách, sexu i nekrofilii nejsou zrovna pro slabší povahy, stejně jako jejich koncerty.

Fotbal s deskou pod mostem

redakce 03.12.2019

Kdo si nenechá tuhle motorickou dreampopovou dobrůtku utéct, má zaděláno na příjemný večer.

Doma Dobre a Pohoda

redakce 03.12.2019

Pohoda newsletter? Wolf Alice, Yves Tumor, Bazzookas aj bratislavský rokenrol v podaní a temperament a podtatranská živelnosť.

Norský saxofonista Jan Garbarek v Praze

redakce 02.12.2019

Ve Foru Karlín zahraje mistr lyrické hry spolu s Jan Garbarek Group, sestavou prověřenou dlouhými lety intuitivní souhry.

Taneční rock stars WhoMadeWho míří do Roxy

redakce 01.12.2019

Jejich indie-rock-disco minulost jim nelze upřít. Ta má nyní ale mnohem sofistikovanější podobu.

Nezastavitelní The Score poprvé v Praze

redakce 01.12.2019

Nadčasové nápady zabalené do popových refrénů a motivačních sloganů přinesly dvojici muzikantů vyprodané koncerty po celém světě.