Zprávy / Festivalové

Letní filmová a švédská škola

Letní filmová a švédská škola

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.05.2017

Letní filmová škola se pomalu, ale jistě blíží. Proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti, na přelomu července a srpna – od 28. července do 6. srpna 2017. Bohatý program se letos mimo jiné intenzivně zaměří na Švédsko. Jak je na LFŠ dobrým zvykem, její hlavní programový blok, Fokus, se zaměřuje na národní kinematografii vybraného státu. V rámci 43. ročníku si dramaturgický tým festivalu připravil pro filmové nadšence i laiky skutečnou lahůdku – švédskou kinematografii.

"Na Švédsko jsme se těšili roky, protože jeho kinematografie je neuvěřitelně bohatá a zajímavá, jak historicky, tak i v současnosti," říká programová ředitelka Iva Hejlíčková, která se svým dramaturgickým týmem festival připravuje. "Mě osobně baví přirovnat švédský film ke švédskému stolu," dodává hlavní dramaturg Jan Jílek. "Je to soubor malých delikates, ze kterého si dokáže vybrat každý a zároveň se nikdo nedokáže přejíst," komentuje s úsměvem.

V rámci letošního Fokusu budou představeny např. švédský němý film, žánrový suterén švédské kinematografie, fenomén severské krimi, koncepce tamního sociálního státu "folkhemmet" i švédská současnost v kontextu imigrační krize. V dané souvislosti přivítá LFŠ řadu zajímavých švédských hostů. Jan Holmberg je přední švédský filmový historik, který bude na letošní LFŠ prezentovat sérii přednášek o historii švédského filmu. V průběhu čtyř setkání budou diváci provedeni barvitými dějinami švédské kinematografie od počátků k dnešku.


Erik Hedling je profesorem filmových studií na slavné švédské univerzitě v Lundu, kde se specializuje na historii švédské kinematografie. Konkrétně se zabývá vztahem švédského filmu a společnosti ze sociálního a politického hlediska. Proto pro letošní ročník připravil výběr filmů mapujících vývoj švédského sociálního státu s akcentem na současnou geopolitickou atmosféru. Dalším hostem bude švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář Tarik Saleh. V devadesátých letech minulého století patřil Saleh mezi nejslavnější graffiti umělce, ale proslul především jako tvůrce videoklipů pro indie popovou královnu Lykke Li. Debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia a jeho poslední film Incident v Nile Hiltonu vyhrál Velkou cenu poroty na letošním festivalu Sundance. V Hradišti představí Tarik Saleh svou kompletní retrospektivu.

Pokud je tato představa až k nesnesení svůdná, pak hlad po švédské kinematografii lze (zejména v případě rodičů malých i větších dětí) ukojit už na počátku léta, 26. května až 3. června 2017, na MFF ve Zlíně, který se bude věnovat švédské tvorbě pro děti a mládež.

Info

43. Letní filmová škola
28. 7. - 6. 8. 2017
Uherské Hradiště

www.facebook.com/events/1972719649621873
www.facebook.com/letnifilmovaskola
www.lfs.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu

redakce 28.05.2020

Novinkou letošního ročníku je prodej Early bird akreditací spojený s donátorstvím. Od konce března si akreditaci na festival pořídilo více než 870 návštěvníků.

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Letošní Hradecký slunovrat bude hned dvakrát

redakce 23.05.2020

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021

redakce 22.05.2020

Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Všudybud bude na kusy

redakce 22.05.2020

Organizátoři festivalu Všudybud přichází s konceptem Všudybud na kusy.

Pohoda 2021 má další potvrzená jména

redakce 21.05.2020

Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval a Liraz - festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména.

United Islands of Prague budou

redakce 19.05.2020

I přes současné nepříznivé podmínky se organizátoři rozhodli akci zorganizovat, i když v jiné podobě, než jsou její návštěvníci zvyklí.

Festival MikuLove se přesouvá na rok 2021

redakce 19.05.2020

Myšlenkou ročníku 2020 bylo zrealizovat dramaturgii, kterou měl Romek Hanzlík připravenou na rok 2019.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se uskuteční

redakce 16.05.2020

Organizátoři počítají s omezeným počtem diváků v sálech, s dodržováním povinných rozestupů, se zvýšenými hygienickými opatřeními.

Pořadatelé JazzFestBrno chystají první jazzový showcase festival u nás

redakce 15.05.2020

Central European Jazz Showcase je novinkou v aktivitách pořadatelů jednoho z největších středoevropských jazzových festivalů.