Zprávy / Festivalové

Letní filmová a švédská škola

Letní filmová a švédská škola

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.05.2017

Letní filmová škola se pomalu, ale jistě blíží. Proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti, na přelomu července a srpna – od 28. července do 6. srpna 2017. Bohatý program se letos mimo jiné intenzivně zaměří na Švédsko. Jak je na LFŠ dobrým zvykem, její hlavní programový blok, Fokus, se zaměřuje na národní kinematografii vybraného státu. V rámci 43. ročníku si dramaturgický tým festivalu připravil pro filmové nadšence i laiky skutečnou lahůdku – švédskou kinematografii.

"Na Švédsko jsme se těšili roky, protože jeho kinematografie je neuvěřitelně bohatá a zajímavá, jak historicky, tak i v současnosti," říká programová ředitelka Iva Hejlíčková, která se svým dramaturgickým týmem festival připravuje. "Mě osobně baví přirovnat švédský film ke švédskému stolu," dodává hlavní dramaturg Jan Jílek. "Je to soubor malých delikates, ze kterého si dokáže vybrat každý a zároveň se nikdo nedokáže přejíst," komentuje s úsměvem.

V rámci letošního Fokusu budou představeny např. švédský němý film, žánrový suterén švédské kinematografie, fenomén severské krimi, koncepce tamního sociálního státu "folkhemmet" i švédská současnost v kontextu imigrační krize. V dané souvislosti přivítá LFŠ řadu zajímavých švédských hostů. Jan Holmberg je přední švédský filmový historik, který bude na letošní LFŠ prezentovat sérii přednášek o historii švédského filmu. V průběhu čtyř setkání budou diváci provedeni barvitými dějinami švédské kinematografie od počátků k dnešku.


Erik Hedling je profesorem filmových studií na slavné švédské univerzitě v Lundu, kde se specializuje na historii švédské kinematografie. Konkrétně se zabývá vztahem švédského filmu a společnosti ze sociálního a politického hlediska. Proto pro letošní ročník připravil výběr filmů mapujících vývoj švédského sociálního státu s akcentem na současnou geopolitickou atmosféru. Dalším hostem bude švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář Tarik Saleh. V devadesátých letech minulého století patřil Saleh mezi nejslavnější graffiti umělce, ale proslul především jako tvůrce videoklipů pro indie popovou královnu Lykke Li. Debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia a jeho poslední film Incident v Nile Hiltonu vyhrál Velkou cenu poroty na letošním festivalu Sundance. V Hradišti představí Tarik Saleh svou kompletní retrospektivu.

Pokud je tato představa až k nesnesení svůdná, pak hlad po švédské kinematografii lze (zejména v případě rodičů malých i větších dětí) ukojit už na počátku léta, 26. května až 3. června 2017, na MFF ve Zlíně, který se bude věnovat švédské tvorbě pro děti a mládež.

Info

43. Letní filmová škola
28. 7. - 6. 8. 2017
Uherské Hradiště

www.facebook.com/events/1972719649621873
www.facebook.com/letnifilmovaskola
www.lfs.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.