Zprávy / Pozvánky

Letní filmová jízda Aertěk podesáté

Letní filmová jízda Aertěk podesáté

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.02.2017

Jedinečné zážitky a svůj první film. Přesně to si každoročně odvážejí děti z filmově-animačního pobytového workshopu Aertěk, který pořádá vždy v létě žižkovské kino Aero. Za 9 let existence jím prošlo už na 550 dětí, z nichž mnohé uspěly se svými filmy na soutěžních přehlídkách. O cenné zkušenosti ze světa filmu se s dětmi během let podělili hosté jako Tereza Voříšková, Jiří Lábus, Marta Issová, Helena Třeštíková nebo Jiří Žáček. Přihlášky na animační, filmový a speciální turnus pro děti od 14 let jubilejního 10. ročníku Aertěku se právě otevírají.

Začalo to v roce 2008. Vzpomínka na socialistické letní tábory byla v myslích některých zaměstnanců kina Aero stále ještě příliš živá, a navíc je trápilo, že filmová výchova prakticky míjela tehdejší dětskou a dospívající generaci. "Všichni jsme se na obyčejných táborech nudili, proto jsme se rozhodli představit vlastní podobu tábora s humorem, nadsázkou, ale také do minuty propracovaným programem," vzpomíná zakladatel Aertěku Miroslav Velš z kina Aero. "Nevznikl tedy tábor, ale velká letní filmová jízda, na kterou se každý účastník těší. Akce se vším, co nás baví nejvíc a bez čeho svět nemá smysl: kina, filmu, přírody, volnosti a trocha toho správného šílenství a punku," dodává.


V přátelské a tvůrčí atmosféře se z dětí na Aertěku stávají na několik dní režiséři, kameramani, herci i střihači. Procházejí praktickými dílnami a osvojují si kreativní práci na námětu a scénáři. Jejich první filmová díla vznikají pod odborným vedením, ale i živelně bez něho, vždy ale s využitím profesionální techniky. Výsledkem jsou vtipné i kruté miniromance, několikaminutové grotesky a horory, dokumenty, videoklipy i pocty westernu a gangsterkám. Završením Aertěku je veřejná premiéra filmů v kině Aero, kde děti své filmy těsně před koncem turnusů představují veřejnosti.

Premiérou v Aeru život dětských filmů často nekončí – v průběhu let už mnohokrát bodovaly na soutěžních filmových přehlídkách. Filmy z animačního turnusu posledních dvou ročníků získaly prestižní ceny na plzeňském festivalu Animánie. Úspěch slavil i film čtrnáctiletého aertěkáře Davida Serédiho, v němž si zahrál herec Jakub Žáček, a který získal hlavní cenu v kategorii mladé tvorby na šestém ročníku Festivalu amatérských a studentských filmů Černá věž v Českých Budějovicích. Několik krátkých filmů z dílny Aertěku uvidí také diváci letošního dětského filmového festivalu Malé oči, který proběhne v Praze v posledním březnovém týdnu v Biu Oko a v Aeru. Letošní ročník chystá specialitu v podobě hudebníka a producenta Martina Tvrdého alias Bonuse, který povede na animačním turnusu dílnu sound designu. Děti si v rámci ní samy nahrají ke svým animovaným filmům hudbu za pomocí originálního zvukového stolu, který Bonus pro podobné workshopy sestavil.

Info

Aertěk 2017

www.aertek.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zrní proti jadernému odpadu

redakce 22.06.2021

Věděli jste, že náš stát na svém území chystá výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu (HÚJO)? Ne?! Přijeďte se dozvědět víc.

The Blue Stones i Aldous Harding vystoupí v Praze

redakce 21.06.2021

Aldous Harding je v mnoha ohledech mimořádný úkaz. Když vystupuje, nejde jenom o její zpěv, samotná její přítomnost na pódiu je neopakovatelně intenzivní.

Bert & Friends zahrají na střeše Radost, pak tour

redakce 16.06.2021

Vstupenky byly vyprodány během pár hodin, a proto se kapela rozhodla přidat ještě jeden koncert, který se odehraje hned následující den.

Kasárna Karlín zahajují léto. Bude i malá stage

redakce 15.06.2021

Oblíbený pražský kulturní spot, Kasárna Karlín, oznamuje letní program. Mezi červnem a zářím přivítá několik kapel. Na place přibude i malá stage.

Big Thief i Poets of the Fall přijedou příší rok

redakce 14.06.2021

Na své české fanoušky Big Thief nezapomněli a v rámci svého prvního evropského turné zahrají v klubu MeetFactory. V Roxy vystoupí finští Poets of the Fall.

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace