Zprávy / Festivalové

Letní filmová škola má denní program

Letní filmová škola má denní program

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.07.2023

Hostem 49. Letní filmové školy Uherské Hradiště bude filipínský režisér, držitel Zlatého lva z Benátek Lav Diaz, který převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Letní filmová škola se koná od 28. července do 3. srpna.

Lav Diaz je jednou z tváří tzv. slow cinema a patří mezi nejprogresivnější a nejoceňovanější světové artové režiséry. Jeho černobílé filmy jsou pověstné extrémními stopážemi, dlouhými záběry a specifickým plynutím času vycházejícím z tradic filipínské kultury a společnosti. Za snímek Ta, která odešla (na LFŠ uveden v roce 2017) získal Diaz na festivalu v Benátkách Zlatého lva a za Počátky minulosti (na LFŠ uvedeny v roce 2016) obdržel v Locarnu Zlatého leoparda.

více o festivalu zde

Po loňském úspěšném debutu představí letos sekce Nová realita řadu témat a projektů, které otevírají debatu nad možnostmi důležitých proměn naší společnosti. „V letošním roce se zamyslíme nad vlivem prožitých traumat na naše lidské chování v bloku Moudrost traumatu, představíme dobrovolnictví a také dvě úžasné organizace Dobrodějů - Autismus jako dar a Zdravotní klaun, představíme možnosti důstojného umírání v bloku Lidskost až do smrti, dotkneme se spolu Živé země, setkáme se s galeristy z menších měst, kteří představí projekt Galerie jako komunitní centra, a nakonec se necháme inspirovat Moudrostí včel. Každý z letošních bloků bude doplněn filmy a zajímavými hosty a my se moc těšíme na všechny, kteří si tuto velkou dávku inspirace nenechají ujít,“ zve na Novou realitu ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Společně s Národním filmovým muzeem NaFilM pořádá Letní filmová škola již popáté Industry program, jehož cílem je představit inovativní formy filmové a audiovizuální výchovy. Součástí budou diskuzní panely s českými i zahraničními hosty určené pro učitele a lektory i filmové workshopy pro veřejnost. Aktivity v rámci Industry programu i programu pro děti připravuje také mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, který v průběhu roku zdarma nabízí filmy a metodické materiály pro školní projekce.

Tradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí. Již o den dříve zahrají Longital, v průběhu festivalu se na koncertním pódiu vystřídají David Koller, PSH, Jakub Foukal a Albert Romanutti či Vladimír Merta trio. V kostele sv. Františka Xaverského vystoupí soubor Barocco sempre giovane. Na pomezí filmu a koncertu stojí audiovizuální show The Inner Room, ve které americký hudebník a umělec Freddy Ruppert mísí zvuky modulárních syntezátorů a terénních nahrávek s koláží záběrů z hororů a giallo filmů 80. let, které neukazují násilí, ale to, co mu předchází. Ruppertovo vystoupení bude první show, která proběhne pod hlavičkou nového projektu Ávéčko, který do českých kin přináší zkušený tým složený z Heartnoize Promotion a Thereminu.


Grotesku Divadla Ungelt s názvem Slepice na zádech přivezou do Uherského Hradiště Vojtěch a Tatiana Dykovi. Literární program vyplní četbou ze svých knih a následnou diskuzí Klára Vlasáková, Patrik Banga, Petr Hruška, Tereza Matějčková či Petra Hůlová. Chybět na Filmovce nebude ani folklór. Večery u vinného stanu budou patřit místním cimbálovým muzikám a o cimbálu bude i komponovaný večer ve skanzenu Rochus.

Své místo má na festivalu i výstavní činnost, která se váže k filmovému programu (plakáty k filmům Jana Procházky, Reflexe českého filmového plakátu Bohdana Heblíka), ale prostor poskytne i fotografii umělecké (33 let Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, Michal Kern: Čas) a ve spolupráci s hlavním mediálním partnerem Letní filmové školy ČTK i fotografii reportážní (Václav Šálek: FO20GRAFIE a Prezidentské okamžiky).

Výstavu Prezidentské okamžiky připravuje ČTK ke 105. výročí vzniku Československé republiky a založení tehdy Československé tiskové kanceláře. Ze svého bohatého fotoarchivu vybrala přes 100 snímků zachycujících 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích ale i v méně formálních okamžicích. S výstavou bude spojena debata na téma Jak se fotí prezidenti. O zákulisí práce prezidentských fotografů budou diskutovat bývalý ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl prvním mluvčím prezidenta Havla, Roman Vondrouš, fotoreportér ČTK a mnohonásobný držitel cen Czech Press Photo, a Karel Cudlín, jeden z osobních fotografů Václava Havla.

Filmový program festivalu se zaměří na tvorbu režisérů Pedra Almodóvara (Vše o mé matce, Ženy na pokraji nervového zhroucení), Howarda Hawkse (Zjizvená tvář, Jeho dívka Pátek) či scenáristy Jana Procházky (Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci). Chybět nebudou české a východoevropské novinky, brazilské filmy rezonující na světových festivalech ani oblíbené půlnoční delikatesy a virtuální realita.

Info

Letní filmová škola
28. 7. –⁠ 3. 8. 2023
Uherské Hradiště
web festivalu

foto © se svolením Letní filmové školy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Chrámové varhany a elektronika U Salvátora

redakce 10.11.2023

Na akci Organic II vystoupí dva české projekty Katta/Vox Organi a duo Trans Organic.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace