Zprávy / Festivalové

Letní filmová škola má denní program

Letní filmová škola má denní program

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.07.2023

Hostem 49. Letní filmové školy Uherské Hradiště bude filipínský režisér, držitel Zlatého lva z Benátek Lav Diaz, který převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Letní filmová škola se koná od 28. července do 3. srpna.

Lav Diaz je jednou z tváří tzv. slow cinema a patří mezi nejprogresivnější a nejoceňovanější světové artové režiséry. Jeho černobílé filmy jsou pověstné extrémními stopážemi, dlouhými záběry a specifickým plynutím času vycházejícím z tradic filipínské kultury a společnosti. Za snímek Ta, která odešla (na LFŠ uveden v roce 2017) získal Diaz na festivalu v Benátkách Zlatého lva a za Počátky minulosti (na LFŠ uvedeny v roce 2016) obdržel v Locarnu Zlatého leoparda.

více o festivalu zde

Po loňském úspěšném debutu představí letos sekce Nová realita řadu témat a projektů, které otevírají debatu nad možnostmi důležitých proměn naší společnosti. „V letošním roce se zamyslíme nad vlivem prožitých traumat na naše lidské chování v bloku Moudrost traumatu, představíme dobrovolnictví a také dvě úžasné organizace Dobrodějů - Autismus jako dar a Zdravotní klaun, představíme možnosti důstojného umírání v bloku Lidskost až do smrti, dotkneme se spolu Živé země, setkáme se s galeristy z menších měst, kteří představí projekt Galerie jako komunitní centra, a nakonec se necháme inspirovat Moudrostí včel. Každý z letošních bloků bude doplněn filmy a zajímavými hosty a my se moc těšíme na všechny, kteří si tuto velkou dávku inspirace nenechají ujít,“ zve na Novou realitu ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Společně s Národním filmovým muzeem NaFilM pořádá Letní filmová škola již popáté Industry program, jehož cílem je představit inovativní formy filmové a audiovizuální výchovy. Součástí budou diskuzní panely s českými i zahraničními hosty určené pro učitele a lektory i filmové workshopy pro veřejnost. Aktivity v rámci Industry programu i programu pro děti připravuje také mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, který v průběhu roku zdarma nabízí filmy a metodické materiály pro školní projekce.

Tradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí. Již o den dříve zahrají Longital, v průběhu festivalu se na koncertním pódiu vystřídají David Koller, PSH, Jakub Foukal a Albert Romanutti či Vladimír Merta trio. V kostele sv. Františka Xaverského vystoupí soubor Barocco sempre giovane. Na pomezí filmu a koncertu stojí audiovizuální show The Inner Room, ve které americký hudebník a umělec Freddy Ruppert mísí zvuky modulárních syntezátorů a terénních nahrávek s koláží záběrů z hororů a giallo filmů 80. let, které neukazují násilí, ale to, co mu předchází. Ruppertovo vystoupení bude první show, která proběhne pod hlavičkou nového projektu Ávéčko, který do českých kin přináší zkušený tým složený z Heartnoize Promotion a Thereminu.


Grotesku Divadla Ungelt s názvem Slepice na zádech přivezou do Uherského Hradiště Vojtěch a Tatiana Dykovi. Literární program vyplní četbou ze svých knih a následnou diskuzí Klára Vlasáková, Patrik Banga, Petr Hruška, Tereza Matějčková či Petra Hůlová. Chybět na Filmovce nebude ani folklór. Večery u vinného stanu budou patřit místním cimbálovým muzikám a o cimbálu bude i komponovaný večer ve skanzenu Rochus.

Své místo má na festivalu i výstavní činnost, která se váže k filmovému programu (plakáty k filmům Jana Procházky, Reflexe českého filmového plakátu Bohdana Heblíka), ale prostor poskytne i fotografii umělecké (33 let Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, Michal Kern: Čas) a ve spolupráci s hlavním mediálním partnerem Letní filmové školy ČTK i fotografii reportážní (Václav Šálek: FO20GRAFIE a Prezidentské okamžiky).

Výstavu Prezidentské okamžiky připravuje ČTK ke 105. výročí vzniku Československé republiky a založení tehdy Československé tiskové kanceláře. Ze svého bohatého fotoarchivu vybrala přes 100 snímků zachycujících 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích ale i v méně formálních okamžicích. S výstavou bude spojena debata na téma Jak se fotí prezidenti. O zákulisí práce prezidentských fotografů budou diskutovat bývalý ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl prvním mluvčím prezidenta Havla, Roman Vondrouš, fotoreportér ČTK a mnohonásobný držitel cen Czech Press Photo, a Karel Cudlín, jeden z osobních fotografů Václava Havla.

Filmový program festivalu se zaměří na tvorbu režisérů Pedra Almodóvara (Vše o mé matce, Ženy na pokraji nervového zhroucení), Howarda Hawkse (Zjizvená tvář, Jeho dívka Pátek) či scenáristy Jana Procházky (Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci). Chybět nebudou české a východoevropské novinky, brazilské filmy rezonující na světových festivalech ani oblíbené půlnoční delikatesy a virtuální realita.

Info

Letní filmová škola
28. 7. –⁠ 3. 8. 2023
Uherské Hradiště
web festivalu

foto © se svolením Letní filmové školy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace